Далекий сусід: чи медіа не забули про карликову планету Плутон?
Вікторія Лаврунова
Опубліковано: 18-08-2020
Розділи: Огляди, аналітика.
0
Продовжуємо серію публікацій «Як медіа пишуть про космос», і цього разу з’ясуємо наскільки цікавою для ЗМІ є тематика далекої і загадкової карликової планети Плутон.
Тривалий час із шкільної лави всі знали про існування дев’яти планет у Сонячній системі. Але 24 серпня 2006 року все змінилося – на XXVI Асамблеї Міжнародного астрономічного союзу Плутона позбавили звання планети на рівні із Землею, Марсом, Юпітером та іншими представниками. Чим іще прославився Плутон у світових ЗМІ та яким саме новинам про нові дослідження віддають перевагу журналісти – розглянемо у цьому матеріалі.
Хутчіш, на нас чекають дива!
Як не дивно, але вчені уважно досліджували Плутон і до моменту виключення його зі списку планет Сонячної системи, проте у медіа не було до цієї теми особливого інтересу. Але після 2006р. науковці іще ретельніше стали вивчати структуру цієї карликової планети, посилилась і зацікавленість з боку ЗМІ. До прикладу, у 2012р. досить поширеною космічною новиною стало повідомлення про відкриття супутників Плутона.
Однак найбільш топовою новиною про Плутон став новий крок у його дослідженні у липні 2015 року. «BBC» повідомила, що вперше в історії космічний апарат New Horizons наблизився до карликового об’єкту 13 липня. Із цього матеріалу можемо детально дізнатися про плани місії та які деталі вдалося з’ясувати. Також матеріал містить досить пізнавальне відео, де кореспондент коротко розповідає про «пояс Койпера», в якому перебуває, за висновками вчених, і Плутон. Інформація дуже проста і зрозуміла, додаткових пояснень не потребує, адже навіть у відео журналіст «Бі-бі-сі» розповідає що таке «пояс Койпера».
Після того як зонд «New Horizons» пролетів повз Плутону та відправив до Землі його чіткі знімки, «BBC» опублікувала новину про обставини польоту із різними технічними подробицями.
Космічний зонд “Нові горизонти” в уяві художника під час його запланованої зустрічі з Плутоном. Джерело: https://www.nasa.gov/image/nh-approaches-pluto
«Я своє серце віддам лиш тобі»
Під час місії 2015 року космічному апаратові «New Horizons» вдалося зняти і цікаву «родзинку» Плутона. Навіть сьогодні, п’ять років потому, ця тема залишається популярною серед новин про космос в деяких іноземних ЗМІ. Наприклад, новинна стрічка phys.org нещодавно поповнилась інформацією про нові дослідження «серця» Плутона. На фотографії можемо побачити наскільки чітко видно цю фігуру. Інтернет-ресурс додає посилання на Американський геофізичний союз, де можна детально прочитати про це дослідження. Насправді, phys.org дещо спростив текст, адже з офіційного повідомлення пересічному читачеві важко зрозуміти суть: там використано чимало термінів, які потребують додаткового пояснення.
Джерело: clf.stfc.ac.uk
Йой, а у нас новенький!
Карликова планета час від часу заявляє про себе й іншими інформаційними приводами, як от відкриттям того, що Плутон має блакитний серпанок, пише korrespondent.net. У новині зазначається, що багатошарова «блакить» має вуглеводні елементи, зокрема ацетилен та етилен. Щоб перевірити достовірність новини – переходимо на офіційний сайт NASA, шукаємо цю інформацію та порівнюємо. Робимо висновок, що текст відповідає офіційному повідомленню і жодним чином не перекручує зміст.
Любий, виглядаєш непогано!
Якщо до 2015 року були лише гіпотези щодо справжнього вигляду Плутона, то після місії космічного апарату «New Horizons» нові знімки опублікували чи не всі ЗМІ світу. Наведемо добірку новин з фотографіями Плутона, які поширюють медіа від 1996 року до сьогодні.
Лабораторія реактивного руху (Jet Propulsion Laboratory – JPL), що фінансується NASA, опублікувала коротку новину про вигляд карликової планети у телескопі «Хаббл» і додала відповідну світлину. Текст досить простий, є пояснення, до прикладу, що топографічні особливості на експланеті такі: улоговини або кратери.
Вже 2015 року JPL поширив новину зі світлиною з найвагомішого відкриття в історії карликової планети, коли зонд «New Horizons» відправив на Землю знімки «справжнього» вигляду Плутона. У новині також розповідають про керування місією.
Останнє фото високоточної якості разом з невеликою інформаційною заміткою оприлюднено 2019 року на сайті apod.nasa.gov (APOD – Astronomy Picture of the Day – підтримується NASA). Текст має чимало гіперпосилань на джерела, а на самій світлині збережено творців детальної обробки. Серед них NASA, Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (JHU APL), Southwest Research Institute (SwRI) та вчений з планетарної астрономії у SwRI – Dr. Alex Harrison Parker.
Загалом, популярні медіа нечасто пишуть про дослідження Плутона повноцінні матеріали, а в новинних стрічках можемо побачити чимало однакових напрямків тексту, на кшталт «вчені дослідили серце Плутона», «знайшли драконячу шкіру», «побачили блакитний серпанок» та «припустили, що можливо там колись було озеро». Авторитетні медіа, які висвітлюють тему космосу, більшість новин публікують з офіційних джерел, подаючи перевірену інформацію. Але особливого зацікавлення Плутоном у них не простежується. Все-таки загальнополітичні медіа надають перевагу темам найближчих сусідів Землі: Марсу та Місяцю.
Вікторія Лаврунова, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка
Читайте також:
Ой, Місяцю ясний! Що ЗМІ розповідають про супутник Землі
«Гера недаремно пролила молоко»: як медіа пишуть про Чумацький Шлях
Марс, прийом! Як колонізувати Червону планету вдома на дивані