Демократія “Єдиних новин”: аналізуємо запрошених політичних експертів у телемарафоні
Софія Сиванич
Опубліковано: 10-01-2024
Розділи: Огляди, аналітика.
0
Від початку повномасштабного вторгнення телемарафон “Єдині новини” було організовано для транслювання інформаційних етерів та протидії російській пропаганді. Журналісти називали його “інформаційним ППО” або “телерадіодивом”, оскільки це унікальний досвід, перший у своєму роді не лише в Україні.
Проте рівень телемарафону, який амбіційно прагне стати провідним та найбільш надійним джерелом інформації в Україні, за професійними критеріями виявився недостатнім. Особливо показовою в цьому сенсі темою для аналізу є тема політичного піару в ефірах телемарафону та запрошених гостей в студію.
Телемарафон “Єдині новини”: що це таке і мета його створення
- Телемарафон “Єдині новини” розпочав свою роботу після повномасштабного вторгнення росії в Україну у лютому 2022 року. Він об’єднав державний канал “Рада”, Суспільне мовлення, а також великі комерційні канали – ICTV/СТБ, 1+1, Інтер та “Україна 24”.
- Створення телемарафону має на меті забезпечення національного та міжнародного огляду ситуації в Україні та інформування про події, які відбуваються в ході воєнних дій. Канали, які брали участь у марафоні, розподілили між собою час ефіру на шестигодинні інтервали.
- Телемарафон “Єдині новини” став найбільшим проєктом в історії українського телебачення та медіа.
У перші місяці великої війни марафон був безперечно важливим і доцільним, а також великим досягненням в об’єднанні комерційних, державних і суспільних телеканалів України. Через великий потік інформації, журналісти намагались виокремити найважливішу та донести її українському суспільству. Однак на десятому місяці роботи, у грудні 2022-го, марафон почав зазнавати значної критики.
Телемарафон прагне стати надійним і об’єктивним джерелом інформації в Україні, але за професійними критеріями він не відповідає цьому статусу. Зокрема, критики відзначають політичний піар в ефірах телемарафону та запрошених гостей в студію.
Депутати “Слуги народу” в ефірі: політичний піар чи об’єктивна інформація?
Понад дві третини появи народних депутатів, а саме 68%, в ефірі «Єдиних новин» у квітні-червні 2023 року були представниками фракції «Слуга народу». Такі показники надав Ігор Куляс, автор моніторингу телемарафону на платформі «Детектор медіа». Таке відсоткове співвідношення майже досягло рівня, який був у перші пів року роботи телемарафону, тоді цей відсоток сягнув позначки – 70.
Зокрема, на телеканалі «1+1» запросили лише депутатів від партій «Слуга народу» та «За майбутнє». У гостьових студіях каналів ICTV та СТБ, як і раніше, були представлені представники партій «Слуга народу» і «Голос». Цього разу відсутні були представники партії «Європейська солідарність», а в ефірі з’явилася віцеспікерка Олена Кондратюк, делегована від «Батьківщини».
27 жовтня 2023 року крім представлення 5 депутатів «Слуги народу» в етері, у програмі “Рада” виступив депутат Київради Андрій Вітренко від партії “Слуга народу”. Цікаво, що серед усіх депутатів Київради телеканал “Рада” особливо часто запрошує саме Андрія Вітренка, хоча його фракція не є найвпливовішою у міськраді, адже це одна з найменших і налічує лише 12 депутатів, що є 10% від повного складу.
13 листопада 2023 року у студію телемарафону завітали 6 представників фракції «Слуги народу», 3 представники депутатської групи «Довіра» та 1 представниця партії «Голос». Окрім цього, під час проведення опитування нардепів щодо державного бюджету на телеканалі «Рада», панівними представниками стали «слуги народу».
В ефірі від 21 листопада 2023, у гостьових студіях марафону присутність представників фракції «Слуга народу» склала 4 особи (Олексій Устенко на «Ми — Україна», Дмитро Соломчук і Євгенія Кравчук на «Раді», Арсеній Пушкаренко на «Інтері»). Також можна відзначити формально не приналежних до фракції, але представлених «Слугою народу» двох керівників парламенту (Руслан Стефанчук у програмі «Рада», Олександр Корнієнко — на каналі «Інтер»). Щодо представників інших фракцій була лише одна особа від партії «Голос» (Олександра Устінова в програмі «Ми — Україна»). Представників інших фракцій та груп парламенту не було в ефірах каналів «1+1», Суспільне, ICTV та СТБ. Народних депутатів також не було у цих трансляціях.
Найчастіше, ведучі саме телеканалу «Рада» запрошують представників фракції «Слуга народу», у порівнянні з іншими телеканалами, як мають ефірний час в телемарафоні.
Опозиційні фракції у телемарафоні: чи є вони рівноправними учасниками?
Опозиційні сили, зокрема фракція, що пов’язана з Порошенком “Європейська солідарність”, часто стикаються з критикою та знаходяться у ситуації, коли їм складно виступити у телемарафоні, оскільки їх не допускають до участі у телевізійних ефірах. Це обмеження позбавляє їх можливості захищати свої позиції та відповідати на критику прямими телевізійними виступами, що може вплинути на їхню здатність ефективно спілкуватися з громадськістю та виражати свої погляди.
Зрадники, які стали патріотами? Як проросійські представники знову з’являються в телемарафоні
В кінці серпня 2022 року телемарафон “Єдині новини” розпочав регулярно включати у свої випуски народних депутатів від колишньої “Опозиційної платформи – За життя (ОПЗЖ)”: Валерія Гнатенка, Тетяну Плачкову, Анатолія Бурміча та Олександра Лукашева, які входять до створеної у травні парламентської групи “Відновлення України”. Вони стали постійними гостями в ефірі державного телеканалу “Рада”.
Ще навесні згадані особи належали до ОПЗЖ – партії, яку ліквідували за “демонстративну підтримку та популяризацію агресивної антиукраїнської політики Росії”, “фактичну ретрансляцію офіційної позиції країни-агресора щодо України та завдання значної шкоди інтересам нашої держави”, за словами СБУ.
Міністерство культури та інформаційної політики представляє “Єдині новини” як “марафон інформаційного спротиву”. Але під час інтерв’ю глядачам не розповідають про те, що згадані особи раніше були членами ОПЗЖ. Їх не питають про їхні попередні проросійські позиції, зміну їхніх поглядів та ставлення до повномасштабного вторгнення. Отже, глядач, який не в курсі справ, може сприймати їх як політиків, що підтримують Україну.
У період війни телемарафон стає, як зазначила журналістка Яна Люшневська, “масштабною PR-кампанією” на користь Зеленського, його політичних партнерів і партії “Слуга народу”, яка має більшість у Верховній Раді. Це стає засобом підсилення їхнього впливу та підтримки у громадськості під час кризи, що сприяє підтримці їхньої політичної позиції та легітимності влади.
Надалі актуальність “Єдиних новин” буде залежати від того, чи зможе він позбутися суб’єктивності та стати більш неупередженим. Якщо він продовжуватиме бути політичним майданчиком для піару, то він втратить довіру глядачів і його актуальність різко знизиться. Телемарафон повинен зосередитися на інформуванні глядачів про події війни та про допомогу, яку можна надати Україні.
Софія Сиванич, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка