«Ебаут». Оголена відвертість до війни та під час неї

Ірина Стоколоса

Опубліковано: 25-09-2022

Розділи: Огляди, аналітика.

0

У березні 2021 року в український YouTube стрімко увірвався «Ебаут» – «відверте шоу на життєві, але табуйовані теми». Його співзасновницями та ведучими стали піарниця Катерина Мотрич і модель, продюсерка «The Village Україна» Наті Авдєєва. Третьою ведучою вони запросили хазяйку «Дикого театру», теле- і радіоведучу Ярославу Кравченко. Обравши досить незвичний формат як для україномовного контенту в YouTube, шоу стрімко набрало популярність.

 «Ми втрьох дуже різні: Наті – молода мама, Катя – амбіційна піарниця у стосунках, Яся – категорична ведуча, що вважає шлюб рудиментом. Ми можемо мати неоднакові позиції щодо стосунків, але нас об’єднує прагнення зробити дівчат більш відкритими та обізнаними, а хлопцям розповісти про те, як влаштовані сучасні жінки. Разом ми будемо ділитися досвідом і разом досліджувати сучасний світ», – розповідають ведучі.

З перших же відео вони стрімко почали набирати багато переглядів і підписників.

Це була справжня «україномовна бомба» Ютубу – те, чого бракувало у нашому медіапросторі. Зрештою, вони обрали такий формат, тому що саме українською мовою мало хто робив контент на такі теми.

Спершу ми бачимо трьох невідомих нам українських красунь, але дуже швидко неначе стаємо «подружками» тих, що діляться соромливими історіями свого життя на теми, які багато медіа уникають.

Вони відверто говорять про все, що може бути чи статися у кожної жінки та кожного чоловіка. Запрошують до себе гостей та експертів: це може бути сексолог, лікар, відомий співак, комік. Душевно вибудована бесіда дає відчуття глядачам, що дівчата неначе разом з нами задають відверті та важливі запитання своїм гостям.

У кожному випуску в кінці є сталі блоки рубрики. Одна з них це відео, у яких глядачі діляться своїми історіями до теми відео. Це дає змогу мати більше  взаємозв’язку з аудиторією і надає особливого відчуття «що ти не один».

Ярослава (одна із ведучих цього шоу) говорить: «Як ведуча на “Телебаченні Торонто” я більше озвучую написане сценаристами. А в “ебауті” висловлюю свою думку, і мені правда є про що сказати. Ми ділимося своїм досвідом, це круто. І іноді, коли ми записуємо програми, я розумію, що цей випуск змусив мене переглянути ще раз свої погляди. Ми багато перелопачуємо та аналізуємо матеріалу. Разом з глядачами я заглиблююся і пізнаю краще себе. Це просто якийсь подарунок долі, а не проєкт».

Значним випробування для дівчат став глядацький хейт. Зокрема, як розповідають вони в інтерв’ю Wonderzine, з самого початку більшість глядачів не полюбили Наті.

Наті: Якщо коменти типу «Наті бісить» ще можна якось пропустити, то деякі відгуки ігнорувати просто неможливо. Наприклад, нещодавно я натрапила на комент про те, що я слабка ведуча й що Катя як подружка тягне мене. Мовляв, і тут, як усюди в нашій країні, є кумівство. Я віджартувалася й написала: «Ну все, пішла писати заяву на звільнення» – але мене це реально зачепило. Адже «Ебаут» – це проєкт, який я придумала й у який вклала душу».

На початку про неї часто писали, що вона поводиться якось зверхньо, було чимало коментарів на кшталт «як же мене бісить Наті». Чому? Комусь не сподобалась її зовнішність, комусь вона здалась надто категоричною.

Але зараз  через певний час більшість глядачів каналу її полюбили, коли вона почала з кожним відео розкриватися з різних боків своїх думок.

Ярослава: Хейту стає все більше, бо нас починає бачити не тільки наша аудиторія, а й ті, хто не збирався дивитися таке шоу. Але ми не видаляємо жодних коментарів – це наша редакційна політика.

Більшість глядачів з самого початку полюбили Ярославу, мабуть, завдяки її нестандартності, тому до неї було менше хейту.

Катерина: Буває, що прилітає щось із розряду: «Наті бісить», «Чому Катя гаркавить», «Чим обдовбалась Яся, що її так смикає?». Я давно працюю ведучою, тому вже звикла до хейту на свою адресу. А от прямі образи на адресу дівчат мене чіпляють, бо я знаю, що в них такої прокачки ще немає».

Багато глядачів не полюбили Катерину через імпульсивні фрази, але з часом ця її манера стала звичною фішкою шоу.

Зміна контенту на початку повномаштабного вторгнення росії

Сьогодні авторки каналу висвітлюють тему війни, як вони її переживають особисто. Також викладають старі випуски, які були зняті до війни.

Звісно й тут без хейту не обійшлося. Зокрема через випуск про те, «що хтось за кордон поїхав, а хтось залишився» люди розділилися на два табори. Декому не сподобалась подача відео, зокрема частина, де дівчата розказують «чому не все так добре за кордоном, як  нам здається», дехто реагував обурливими коментарями у дусі «У нас війна, а ти тут «вимахуєшся».

Проте цей випуск вийшов досить гострим і відвертим. На той час дівчата були у різних країнах та ділилися своїми враженнями та порадами для переселенців. Згадують, як важко було виїхати в перші дні війни, про великі черги на кордонах. Про те, як глядачі ділилися своїми історіями. Наприклад, як 18 годин стояли з дітьми на кордоні, про проблеми евакуації людей з інвалідністю, труднощі на кордоні та ризик для жінок потрапити в рабство.

Напкриклад, Наті розказує, як сильно вона боялася за свого сина і за себе, тому з першого дня виїхала за кордон.

 «Це нормально, що ти так вчинила. В кожному разі чи ти залишився в Україні, чи поїхав – це нормально» – кажуть дівчата.

Катерина  теж виїхала за кордон  і в перший місяць війни дуже емоційно описувала свої пригоди. Ярослава ж вирішила залишитися в Україні.

Також дівчата дають поради тим українцям, які вирішують їхати за кордон.

«Ми радимо вам їхати зі знайомими людьми та родичами, і нікому з чужих людей не віддавати свої документи. Навіть якщо довго стоятимете на кордоні та вас захочуть підвести, це може призвести до негативних наслідків».

Наті ділиться своїм досвідом про переїзд в Бельгію з дитиною, про соціальні виплати для біженців за кордоном, про розподіл біженців та про проблеми в оформленні житла. І як важко знайти роботу.

«Всі українці, які не змогли реалізуватися в Україні мають шанс виїхати та реалізуватися в іншій країні – каже Наті. Водночас розповідаючи про проблеми навчання і вимоги до професії за кордоном. Тому що диплом в ЄС не вважається недієвим.

А ще дівчата розвінчують міфи іноземців, як от «міф про бідного українця» та буцімто «українці втікали від бідності, а від війни». Наголошують на «плюсах» України, що саме у нас влаштовано краще, ніж в західних країнах.

Шоу «Ебаут» стало новим «хітом» україномовного Ютубу. Мабуть, завдяки тому, що багато глядачів відчули себе відвертішими у табуйованих темах, адже сам формат шоу немов запитує: «А може й ти маєш щось таке, чим можеш поділитися з багатьма людьми?».

Наразі популярність каналу зростає і дівчата продовжують викладати відео, які полюбилися значній україномовній аудиторії.

Ірина Стоколоса, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.