Фактчекінг, англійська мова та розслідування: 5 цікавих безкоштовних журналістських онлайн-курсів
Анна Мурашева
Опубліковано: 15-02-2024
Розділи: Огляди, аналітика.
0
Кажуть, що справжній спеціаліст своєї справи все життя готовий навчатись новому і намагатись йти в ногу з часом: саме так ми й уявляємо собі сучасного журналіста. Ця добірка стане у нагоді як журналістам-початківцям, так і тим, хто готовий щоразу дізнаватися щось нове, покращувати навички і глибше занурюватись у свою професію. Усі згадані онлайн-курси є українськомовними, безкоштовними та корисними для різних категорій людей.
Освітній серіал “Цифрова журналістика”
Цей курс створила головна редакторка онлайн-видання “Українська правда”, команда якої постаралася задля того, аби допомогти молодим журналістам та редакторам. Освітній серіал розповідає про зв’язок видань з представниками політичних сил, радить, як журналістам критично сприймати почуте і як створювати за цим матеріали. Також можна почути поради щодо того, як знаходити і перевіряти оригінальні джерела інформації, яка структура новини буде найбільш прийнятна та для чого нам потрібні новини.
Серед запрошених спікерів можемо зустріти Севгіль Мусаєву, Максима Скубенка, Романа Кравця та інших.
Онлайн-курс з громадянської журналістики
Цей курс авторства «СторіМейкер: Школа громадянської журналістики» орієнтований на всіх, хто відчуває в собі схильність до журналістики. Він особливо цінний тим, що викладений стисло, але ґрунтовно, зрозуміло та з яскравими прикладами. Після його вивчення можна краще навчитися орієнтуванню у сучасному інформаційному просторі, стати його активною частиною та впливати на події.
Структура курсу теж дуже зручна, оскільки перша частина – теоретична, і містить у собі шість розділів: «Журналістика», «Безпека», «Аудіо», «Фотографія», «Відео» та «Сюжет». Наступна частина – практична, яка складається з підсумкових тестів для самоконтролю.
Курс, що доступний на сайті “Prometheus”, був створений Університетом Пенсильванії за підтримки Державного бюро департаменту освіти та культурних зв’язків Сполучених Штатів Америки та Офісу програм вивчення англійської мови.
Під час проходження курсу є можливість співвіднести для себе друковані та цифрові медіа за допомогою матеріалів та лекцій, розширити свій словниковий запас і покращити свої навички сприйняття інформації. У першому розділі можна знайти історичний огляд та вступ до журналістських принципів, у другому – дізнатись, як проводити дослідження та інтерв’ю, а третій та четвертий буде зосереджений на мовних засобах, потрібних для написання текстів, та основах журналістської майстерності для теле- та радіомовлення. У фінальному розділі курсу ви проаналізуєте розвиток цифрових новин та підсумуєте все есе-аналізом для закріплення.
Курс «Фактчек: Довіряй-перевіряй» створений для журналістів, студентів, менеджерів компаній, керівників та власників бізнесу, та й загалом для всіх охочих! Він саме для тих, хто хоче споживати тільки правдиву інформацію і не потрапляти у пастку фейків та міфів. У курсі ґрунтовно розкривається тема головних ознак фейків, перевірки сумнівної інформації, джерел даних та створення новин.
Журналістські розслідування: основи
Цей безкоштовний онлайн-курс розповідає про головні професійні принципи й правила розслідувачів, знайомить із методиками та інструментами, які вони можуть використовувати у своїй роботі, а також методами захисту зібраної інформації.
«Журналістські розслідування: основи» — це 15 відеоуроків для журналістів, які хочуть працювати в жанрі розслідувань. Цей курс розроблений за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні, а створили його досвідчені журналісти Феділ Сидорук та Олег Хоменок.
Як писати про економіку без помилок?
У цьому курсі розповідають, що таке економіка, як вона працює, у чому зміст основних макроекономічних показників, та як українські політики маніпулюють статистикою. Тут багато інформації про фінансову звітність приватних компаній, банків та державних підприємств, а також знайомство з data-analysis.
Курс розрахований на журналістів, що створюють контент на економічну та бізнес-тематику. Також може бути корисним студентам, що бажають пробувати себе в діловій журналістиці.
___
Як ми можемо побачити, професія журналіста дуже багатогранна та різнобічна, а також включає у собі комплексні навички та особисті якості, які систематично варто розвивати і покращувати. У чому можуть допомогти онлайн-курси, що є у вільному доступі.
Анна Мурашева, студентка факультету журналістики ЛНУ імені Івана Франка