Із журналістики в UI/UX design або навички медійника, які знадобляться в ІТ

Лілія Сокульська

Опубліковано: 09-02-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Війна безжально внесла свої корективи та змусила багатьох українців змінити не лише місце проживання та оточення, але й роботу. Зокрема й чимало журналістів були змушені змінити професію. На щастя, професій дотичних до журналістики багато, але не завжди це помітно на перший погляд. Сьогодні поговоримо про журналістські навички, які стануть в нагоді навіть в сфері ІТ, а саме – UI/UX design.

(фото: techwhoop.com)

Що таке UI/UX design

UX-UI-дизайн ― це два різні, але взаємопов’язані елементи розробки одного дизайну інтерфейсу. Головна відмінність полягає в тому, що UI (інтерфейс користувача, від англ. user interface ― оформлення сайту, як-от: поєднання кольорів, шрифти, іконки та кнопки. В той час як UX (користувальницький досвід, від англ. user experience) сфокусований на тому, як люди будуть взаємодіяти з інтерфейсом продукту.

Приміром, до задач UX входить навігація по сайту, функціонал меню та результат взаємодії зі сторінками. Це не лише «кістяк» сайту – його структура, а й комунікація: діалогові вікна, функціонал кнопок, налаштування пошуку та форм. Тому найперше від якості UX залежить те, наскільки швидко та легко користувач зможе розібратися в майбутній програмі та отримати те, за чим він прийшов.

  • Якщо зовсім коротко: UI – зовнішній вигляд інтерфейсу, UX – це його функціонал.

UI/UX design та журналістика – спільні виклики

В роботі дизайнера можна виділити спільні етапи роботи над проєктом, які будуть знайомі журналістові:

1. UI/UX дизайнер, як і журналіст – універсальний «солдат», який має вміти давати собі раду в будь-якій ситуації. Тому такі особисті якості або ж soft skills притаманні обом професіям: стресостійкість та вміння спокійно діяти у критичних ситуаціях, комунікабельність, завзятість та здатність мислити аналітично. Також креативність – чи не одна з найголовніших якостей і в журналістиці, і в UX UI дизайні.

2. Журналістське vs інженерне розслідування. Не лише журналісту-розслідувачу часто доводиться спостерігати за кимось або чимось, щоб докопатися до глибини, а й дизайнеру UI/UX в тестуванні на різних етапах розробки. Тому нерідко він вживається у роль детектива аби за допомогою записів поведінки користувача з’ясувати слабкі сторони в додатку або сервісі, які потребують доопрацювання.

3. Метод інтерв’ювання. Журналістові для того, щоб максимально з усіх сторін розкрити особистість свого героя допомагають правильно поставлені питання. У випадку QA-фахівця аналогічно вони дозволяють отримати якнайбільше інформації від співрозмовника. Це можуть бути питання, які стосуються суті сайту або додатку. Наприклад, яке їхнє завдання, чим вони відрізнятимуться від інших продуктів, які є основні конкуренти, особливі побажання щодо створення майбутнього інтерфейсу. Тож людині з досвідом в журналістиці буде набагато легше та ефективніше вибудовувати комунікацію з клієнтом, поставити правильне запитання та отримати на нього повну відповідь.

4. Принцип замітки «що?», «де?», «коли?», «як», та «чому це трапилось?» подібний до баг-репорт (звіт про помилку, в якому вказано, що треба виправити у програмному забезпеченні або на сайті). Також журналістові, який дружить зі словом, буде нескладно стати майстером з написання Summary баг-репортів (максимально короткий, але вичерпний опис проблеми), документування тест-кейсів й описування фактичного та очікуваного результату.

5. Критичне мислення та фактчекінг – знову-таки спільна навичка для хорошого журналіста і UI/UX дизайнера. Адже в обох професіях потрібна висока уважність й зосередженість в роботі з джерелами інформації, вивченням технічної документації, документів та даних.

З чого почати

UI/UX дизайнеру для роботи потрібно знати програму Figma. Оскільки більшість розробників використовують саме її для створення макетів сайтів, інтерфейсів, програм тощо. Проте для того, щоб її вивчити не обов’язково купляти курси програмування. Ми зібрали для вас добірку коротких курсів для початківців, щоб ви змогли спробувати себе в одній із популярних IT-професій й зрозуміти чи це ваше.

Добірка безкоштовних платформ:

Logos IT Academy UA

Канал найкраще підходить для тих, хто тільки робить перші кроки в IT-світ. Короткі відеоролики до трьох хвилин, подекуди й менше, ознайомлюють з UI/UX design, Java, QA, HR та іншими галузями програмування. Тож це найкоротший спосіб зрозуміти чи підходить вам ця робота і чи варто розвиватися в цій сфері.

Taras Shypka

Курс створив дизайнер та волонтер «Сила Волі». Спочатку він був розрахований на 10 людей, які до цього не мали жодного бекґраунду в IT чи дизайні. Метою проєкту було дати їм необхідний набір знань для змоги працювати в цій сфері. Втім пізніше автор вирішив зробити курс доступним для всіх охочих й залив його на свій ютуб-канал. Завдання з курсу можна знайти в інстаграмі дизайнера. Також на каналі є можливість навчатися людям з вадами слуху.

У своїх відео Тарас у легкій та доступній формі пояснює, як розібратися з головним інструментом UI/UX дизайнера – Figma. А також залучає цікавих менторів з сфери IT.

GoIT

GoIT – школа айтішних професій. А в ІТ їх багато. Як же обрати одну з них? На безкоштовних марафонах GoIT, які вони влаштовують досить часто, можна за кілька днів навчитися верстати прості вебсайти. А на тест-драйві спробувати себе в ролі UI/UX дизайнера, написати код у VS Code й потестувати програми з нуля. Тоді ви точно оберете щось до душі.

Найбільша перевага занять GoIT – це те, що вони проходять онлайн увечері, тож, найімовірніше, ви навчатиметеся у вільний час. А ще практика, адже всі домашні завдання на марафоні перевіряють реальні люди – ментори з досвідом роботи в айті.

Rist

Rist – це навчальна медіаплатформа з якісним україномовним контентом для людей, які хочуть розвиватися та здобувати нові знання. Команда розробників позиціонує себе як некомерційна організація, яка працює, щоб створити платформу, де люди матимуть змогу навчатися й отримувати інформацію у зрозумілій та прикладній формі.

На їхньому ютуб-каналі ви знайдете навчальні відео, інтерв’ю з фахівцями IT-індустрії й рубрики від кваліфікованих авторів. Також на каналі виходять відео про project and product management, дизайн, маркетинг, HR/R, бізнес аналіз, soft skills та все, що стосується саморозвитку. Тож кожен матиме змогу відкрити щось цікаве й нове для себе.

Marus Design

Лєра Марус – UI/UX дизайнерка з Дніпра, яка у своїх відео розповідає про те, як розпочати кар’єру вебдизайнера, як отримати першу роботу, як скласти резюме і які програми слід вивчати для дизайну. Головна мета її каналу пояснити новачкам все стисло, зрозуміло, простими словами й без ніякої води.

Окрім цього дівчина також активно веде соціальні мережі. Наприклад, в інстаграмі вона часто проводить прямі ефіри про дизайн, дає корисні поради у постах й відповідає на запитання підписників. А у своєму телеграм-каналі ділиться цікавими статтями й ресурсами.

Лілія Сокульська, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.