Хаос у суспільстві, втручання у вибори та загроза глобальній безпеці: як працює російська пропаганда та наскільки масштабний її вплив у світі
Маргарита Волошина
Опубліковано: 18-12-2024
Розділи: Огляди, аналітика.
0
На тлі війни проти України Росія розпочала та веде масштабну дезінформаційну кампанію, поширюючи низку традиційних тез кремлівської пропаганди, сферу впливу якої часто недооцінюють. Така демонстрація викривленої реальності вже стала постійним товаришем російського режиму, а його небезпека зростає дедалі більше.
Подібна кампанія з року в рік охоплює не лише Україну, але й країни Заходу, ставлячи під загрозу глобальну безпеку. Зокрема, йдеться про втручання у вибори, фінансування низки західних медіа Кремлем, дезінформаційні операції та багато іншого. Усе, що відомо про принцип роботи російської пропаганди та як далеко вона “проникла” – читайте у матеріалі.
Дезінформація як рушійна сила Кремля
Після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2024 року Росія активно поширює неправдиву або ж спотворену інформацію щодо ведення бойових дій, воєнних злочинів тощо. Якщо говорити про мотиви, можна припустити, що не останнє місце у цьому посідають намагання Москви “вийти сухими із води”.
Досить часто ворожі “інформаційні вкиди” спрямовані на західну аудиторію, зокрема задля того, аби зменшити підтримку Києва з боку союзників. Кремль таким чином розхитує настрої серед суспільства західних держав, адже відомо, що й лідери ухвалюватимуть рішення, які будуть “популярними” серед народу.
Серед яскравих прикладів російської брехні – жорстокі вбивства у Бучі та братські могили в Ізюмі, які ворог називав “картинкою для телевізора”, атака на Маріупольський театр, ракетні обстріли цивільних об’єктів та інші злочини. Крім вищезгаданого, вартий уваги підрив Каховської ГЕС росіянами.
Вночі проти 6 червня 2023 року російська армія підірвала Каховську ГЕС, вочевидь задля того, аби ускладнити оборону українських сил. Речник російського диктатора Володимира Путіна, Дмитро Пєсков, коментуючи цю трагедію пропагандистським ЗМІ, традиційно звинуватив у всьому Україну.
“Всю відповідальність несе українська влада. Путін отримує доповіді від Міноборони та інших служб у зв’язку із ситуацією навколо Каховської ГЕС”, – казав він. Після цього CNN, Reuters, New York Times почали висвітлювати це як ситуацію, у якій “не все так однозначно”.
“Україна звинуватила Росію у підриві греблі зсередини, свідомо здійснюючи воєнний злочин. Представники російської сторони озвучили протилежну думку, звинувативши Україну. Інші вважають, що гребля вибухнула сама”, – йшлося у матеріалі інформаційного агентства Reuters.
Російські ресурси під “прикриттям” у Європі
Якщо говорити про фінансування так званих “західних ЗМІ” з боку Кремля, окрему увагу заслуговує французький інформаційний вебсайт Resistance Republicaine, який регулярно критикує уряд Франції, публікує карикатури на президента Макрона, просуває проросійські наративи та підтримує праворадикалів.
Вебсайт Resistance Republicaine уже добре відомий для спільноти факт-чекерів. Він був серед перших у списку топ-40 вебсайтів, які поширюють російські наративи та пропаганду у Франції, складений на основі дослідження Insight News.
Чого лише варта стаття під назвою “Макрон тоне, але сподівається врятуватися, бо він “любить Францію” промиває мізки читачам набором маніпуляцій та фейку про “нациста Зеленського”.
Човен “La Macronie” (Еммануель Макрон – ред.), який 7 років бруднив береги Франції, 9 червня потонув тілом і душею, зметений шаленою і грізною народною хвилею. Бідолашний Ману, старий Байден не приніс вам удачі. Ані ваші обійми з нацистом Зеленським із Києва, ані ваші обійми рука об руку з корупціонеркою фон дер Ляєн із Брюсселя, – йдеться у статті.
Водночас у матеріалі “Путін грає в шахи: він теж може постачати зброю ворогам друзів Зеленського” видання не лише вихваляє міць армії Путіна, а й додає: “Це здається легітимним, що Росія, своєю чергою, повинна постачати подібну зброю ворогам західних країн, які озброюють Україну для нападу на Росію”.
Захід потерпає від гібридних та дезінформаційних атак Москви
Влітку 2024 року заступник помічника Генерального секретаря з політичних питань Організації Джеймс Аппатурай у коментарі 24 Каналу повідомив, що Кремль регулярно здійснює кібератаки проти країн Північноатлантичного альянсу.
“Росія використовує програми-вимагачі, які шифрують файли та вимагають гроші за розблокування, задля встановлення вірусного програмного забезпечення, зокрема у промислових системах управління”, – писало видання з посиланням на слова посадовця.
Вже у вересні міністерка внутрішніх справ Литви Агне Білотайте заявила, що країни балтійського регіону потерпають від низки гібридних та дезінформаційних атак та диверсій з боку Росії, повідомляло LRT. Таким чином Москва прагне дестабілізувати ситуацію серед держав-членів НАТО, демонструючи наміри створення прямої конфронтації з Альянсом.
Як повідомляє Die Welt з посиланням на слова Даріуса Яунішкіса, який впродовж 9 років головував у службі безпеки Литви VSD, для подібної ескалації Путін використовує “весь інструментарій своїх спецслужб, включаючи диверсії проти критичної інфраструктури та військових об’єктів, вплив на громадську думку та вербування агентів через Telegram”.
Загрозу з боку соцмережі, створеної росіянином Павлом Дуровим, реально розглядають і в Україні. Національний координаційний центр кібербезпеки навіть ухвалив рішення обмежити використання Telegram через можливий доступ російських спецслужб до особистого листування користувачів.
Як зазначала Рада національної безпеки й оборони України, обмеження стосуються саме органів державної влади, військових формувань. Заборону обіцяли поширити й на об’єктах критичної інфраструктури.
До речі, Служба безпеки України у лютому 2024 року повідомляла про спецоперацію “Майдан-3”, сплановану Кремлем задля дестабілізації ситуації всередині українського суспільства та поширення паніки серед народу щодо нездатності перемогти Росію у війні.
Для цього у листопаді 2023 року, за даними Комітету з питань розвідки при Президентові України, в рамках спецоперації “Майдан-3” на поширення антиукраїнських настроїв лише у Telegram Росія витратила майже 250 мільйонів доларів. Водночас загальний бюджет операції досяг 1,5 мільярда доларів.
За словами керівника ГУР МО Кирила Буданова, в межах цієї операції окупанти планували створити ситуацію, в якій вони змогли б поставити під сумнів легітимність ухвалення рішень в Україні в період після 20 травня 2024 року, тобто після закінчення президентського терміну Володимира Зеленського.
“Це паралельно посилення низки конфліктних подій всередині країни. Це посилення внутрішніх розбіжностей із використанням традиційних російських і пропагандистських наративів. Ми бачимо, що останнім часом російська пропаганда знову приділяє надзвичайно багато уваги, зокрема, внутрішньоукраїнським політичним подіям”, – коментував цю операцію речник розвідки Андрій Юсов.
Не НАТО єдиним або як Росія перешкоджає Грузії та Молдові
Окрім втручання у внутрішні процеси держав-членів Альянсу, Росія активно порушує проведення тих чи інших заходів високого рівня й на території інших країн. У жовтні в Грузії відбулися вибори до парламенту, перемогу на яких здобула проросійська партія “Грузинська мрія”, яка і під час попереднього терміну мала більшість у парламенті.
Президентка Саломе Зурабішвілі такі результати не визнає, як і значна частка суспільства, яке протягом наступних днів проводило серію мітингів щодо результатів виборів.
У “Європейській правді” повідомляли, що провідні парламентарі країн Європи та Канади назвали ці вибори “ані вільними, ані справедливими”. За їхніми словами, кандидатів залякували та погрожували, зловживали державною владою, купували голоси, а звіти міжнародних місій спостерігачів за виборами чітко підтверджують це.
У такому разі зрозуміло, що зацікавленість у перемозі “Грузинської мрії” мала саме Росія, яка перешкоджає вступу Грузії до ЄС та НАТО. Так, вищезгадана партія, будучи головною у парламенті, як у 2023, так і у 2024 році намагалася ухвалити рішення закон “про іноземних агентів”, який подібний до того, що діє у Росії. Він передбачає, що ЗМІ та громадські організації, які отримують фінансування з-за кордону, можуть бути визнані “іноземними агентами”.
Європейський союз наголошував, що зміст такого документа суперечить основним принципам і цінностям ЄС. І проросійська партія чудово розуміє той факт, що ухвалення вищезгаданого закону лише перешкоджатиме євроінтеграції їхньої країни.
Незадовго після цього у Молдові також відбулися вибори, проте цього разу президентські. Втім, вони також не минулися без втручань з боку Москви. Про це під час їхнього проведення у соцмережі Х заявляв радник із національної безпеки вже обраної президентки Молдови Маї Санду, Станіслав Секрієру.
“Ми спостерігаємо масштабне втручання Росії в наш виборчий процес, оскільки молдовани голосують у другому турі президентських виборів сьогодні – спроба з високим потенціалом спотворити результат. Влада перебуває у стані підвищеної готовності”, – писав він.
Поліція Молдови фіксувала організоване підвезення виборців на дільниці для голосування. Центральна виборча комісія Молдови повідомляла про хакерські атаки на її інформаційні ресурси, а у 6 виборчих дільницях, відкритих у Румунії, Німеччині та Великій Британії, повідомляли про фальшиві мінування.
Росія не зупиняється та не зупиниться у своїх намірах дестабілізувати ситуацію у світі, вона прагне контролювати та підпорядковувати кремлівському режиму все – як в Україні, так і поза її межами задля закріплення її статусу як імперії та демонстрації повної влади й переваги над іншими державами. І для цього Москва використовує найбрудніші засоби, порушуючи суверенітет та право вибору зовнішньої та внутрішньої політики низки країн за допомогою спекуляцій та дезінформації.
Як вберегти себе від впливу пропаганди
На тлі тисяч повідомлень, публікацій та “інформаційних вкидів” справді важко відрізнити істину від викривленої реальності. Якщо ви маєте сумніви стосовно тих чи інших даних або заяв, які ви бачите у мережі, варто дотримуватись трьох головних правил:
- ретельно перевірте домен сайту, на якому ви прочитали відповідну інформацію, шукайте першоджерело та очікуйте офіційних заяв від органів влади або перевірених ЗМІ;
- проаналізуйте, хто може отримати вигоду від поширення конкретних тез, особливо на тлі проведення заходів високого рівня або подій, які мають великий розголос у суспільстві;
- створіть список перевірених джерел інформації.
В огляді використано авторські матеріали: “Республіканський спротив Франції керується з Москви: що на це вказує”
Маргарита Волошина, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка