Хто такі квадробери і до чого тут медіаграмотність

Катерина Денега

Опубліковано: 29-09-2024

Розділи: Огляди, аналітика.

0

У сучасному медіапросторі, коли поширення інформації відбувається в «один клік», так само швидко розповсюджуються й тренди. Останнім часом в різних соцмережах, а особливо в ТікТок активно поширюється тема квадробінгу. Вірусні відео, де люди імітують тварин, набирають міліони переглядів. У цьому огляді ознайомимося з новою «гілкою» субкультури, розберемося, звідки пішли квадробери та як сприймати це явище з погляду медіаграмотності.

Історія походження

  • Квадроберисубкультура, яка наслідує поведінку тварин.

Квадробер

Кенічі Іто

Засновником руху квадробіки вважається японський спринтер Кенічі Іто. У дитинстві його булили через зовнішність, називаючи «мавпою», але він зробив це своєю «родзинкою». Вивчивши поведінку мавп, Іто спробував пересуватися на чотирьох кінцівках. У 2008 році став рекордсменом Книги рекордів Гіннеса з бігу на 100 метрів на чотирьох кінцівках, подолавши дистанцію за 18,58 секунди, побивши попередній рекорд Кацумі Тамакоші 15,86 секунди. У 2015 році побив власний рекорд і подолав дистанцію за 15,71 секунди.

Згодом, його рекорд намагалися побити в інших країнах.

Техніка привернула увагу американських фітнес-тренерів і вони започаткували вид тренування «квадробіка», від лат. quattuor («чотири»), та англ. aerobics («аеробіка»), яке поєднувало йогу, пілатес, стретчинг і тд.

Проте, з 2020 року з’явилася субкультура «квадроберів», які не змагаються у змаганнях, а імітують поведінку тварин задля розваги.

Характеристика квадроберів

Квадробер

Розрізнити квадроберів можна за такими ознаками:

  • одягають на обличчя маски тварин
  • м’які лапки на руки
  • накладний хвіст
  • стрибають і пересуваються на чотирьох кінцівках

В Україні існують й інші течії цієї субкультури і ось їхні відмінності:

  • квадробери – ті, хто імітує повадки тварин фізично і зовні, надягаючи маски і хвости;
  • фуррі – наслідують мультяшних героїв – людиноподібних звірят;
  • теріантропи – переконані, що мають душу тварини.

Чи є квадробіка небезпечною для дітей?

Для того щоб зрозуміти чи несе квадробіка небезпеку для вашої дитини, фахівці рекомендують насамперед спостерігати за її поведінкою.

Наприклад, Кенічі Іто, розповідав, що вирушив у гори на місяць, щоб організувати табір, де учасники мали пересуватися на чотирьох кінцівках. Однак, у перший день мисливець сприйняв Іто за дикого кабана і спробував підстрелити бігуна.

Проаналізувавши спосіб ходьби, поведінку квадроберів, фахівці виділяють основні ризики для здоров’я:

  • Травми суглобів: нетипове навантаження на зап’ястя, лікті і коліна може призвести до травм.
  • Проблеми з хребтом: тривале перебування в неприродному для людини положенні може викликати проблеми з поставою і болі в спині.
  • Ризик інфекцій: контакт рук з поверхнею землі підвищує ризик зараження різними інфекціями.
  • Проблеми з травною системою: вживання корму для тварин.

Думка психологів

“Якщо дитина одягає маску, одягає костюм кішки чи ще якоїсь тваринки, це цікаво для неї. Розвивається креативність, її фокус уваги зміщається вже не на заняття фізичної активності, а на підбір цікавого костюму, вона досліджує рухи тварини, як тварина проявляє своє “так” чи “ні”. Це цікаво. Якщо це відбувається, наприклад, як гурток під наглядом тренера, де відбувається там фізичне навантаження, дітки знайомляться, то, звісно, це є позитивно”, – прокоментувала психотерапевтка Наталія Медвідь.

Проте вона зазначає, що не рекомендує займатися цим на постійній основі. Також додає, що якщо людина відмовляється жити в реальності, потрібно звернутися до психотерапевта.

Психолог Віталій Сторчеусов пояснює, що дитина повинна знайти своє місце в соціумі, розуміти, як поводитися та взаємодіяти, отримуючи ресурси або зазнаючи покарань. Якщо цього не відбувається, є ризик неправильної соціалізації, аж до ідентифікації себе як тварини. Він зазначає, що захоплення субкультурами може призвести до психічних розладів за умови високого рівня тривоги, депресії або стресу. Однак, якщо дитина щаслива і має здорову психіку, таке хобі не завдасть шкоди. Батькам варто звертати увагу на те, скільки часу дитина проводить у такій ролі, і чи не стала вона єдиним аспектом її життя.

«У крайніх випадках діти вважають себе тваринами. Якщо дитина сказала “я тварина”, – це свідчить про те, що її психіка сильно зіпсована», – Віталій Сторчеусов про квадроберів для УНІАН.

Соцмережі і квадробери

Соціум поділився на два табори:

  1. ті, хто підтримує або нейтрально ставляться
  2. ті, хто категорично проти

На жаль, наше суспільство має властивість негативно висловлюватися про те, що особисто не подобається. Наскільки б дивно не виглядав рух квадроберів, в жодному випадку не можна булити тих людей, які обрали такий спосіб самовираження. Ніхто не знає причину, чому так сталося. Чи то просто від нудьги, чи то через серйозні психологічні проблеми. Натомість хейт, спрямований на квадроберів справді може привести до негативних наслідків.

До прикладу, у Львові на переході помітили представника квадроберів. Його поведінка вражає, а коментарі під відео ще більше.

Скріншот з відео

Коментарі до відео

Медіапростір

Медіапростір сьогодні значно впливає на формування світогляду, особливо серед дітей та молоді. У цьому контексті важливо медіаграмотно підходити до оцінки квадроберів, які є частиною субкультури та соціальних мереж. Вони можуть бути як безневинною формою самовираження, так і джерелом потенційної загрози через поширення девіантної поведінки.

Медіаграмотність допомагає розрізняти корисний вплив від шкідливого. Важливо критично оцінювати те, що бачимо у медіа: не кожна популярна течія чи група має позитивний вплив на формування особистості. Наприклад, деякі субкультури можуть культивувати антисоціальні норми поведінки, зневагу до правил або навіть насильство, що може стати прикладом для наслідування вразливими дітьми. Важливо розуміти баланс між самовираженням і дотриманням соціальних норм.

Медіаграмотність включає не лише вміння аналізувати контент, але й розуміти його вплив на особисті цінності, поведінку та суспільство загалом.

Адекватна оцінка саме конкретних прикладів квадробінгу крізь призму медіаграмотності допоможе уникнути наслідування потенційно небезпечних моделей поведінки.

Підсумуємо

Квадробери — нова субкультура, яка імітує поведінку тварин, викликає неоднозначні реакції у суспільстві. Її виникнення пов’язане з фізичною практикою бігу на чотирьох кінцівках, але з часом вона переросла в особливий спосіб самовираження. Хоча дехто вважає це небезпечним для фізичного та психологічного здоров’я, експерти наголошують на важливості збереження балансу. Захоплення квадробінгом може бути безпечним, якщо не витісняє інші аспекти життя дитини. У будь-якому разі, важливо підтримувати конструктивний діалог, щоб допомогти дітям знайти здоровий шлях до самовираження. І універсальна порада тут – приділяйте достатньо уваги дітям та прислуховуйтеся до них.

Катерина Денега, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка

Comments are closed.