Кіновсесвіт по-українськи: як розвивається українська кінокритика

Олена Сидорова

Опубліковано: 01-11-2020

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Незважаючи на важкий удар, завданий пандемією COVID-19 кіноіндустрії, світове кіно стрімко розвивається, а отже розвиваються й кінокритичні ресурси.

Одним з ресурсів, який не лише пережив несподіваний напад коронавірусу, а й активно розвивався у цей важкий період є український сайт VERTIGO .

Як зазначають творці цього видання – це сайт про кіно, серіали, комікси та поп-культуру загалом. Вони позиціонують себе як антиснобський ресурс, де розповідають простими словами про складне кіно.

Висновки зроблені похапцем небезпечні («Шерлок Холмс»)

Ми вирішили дослухатися до культового детектива, і не робити передчасних висновків про цей сайт, тому детально його розглянули та проаналізували.

Загалом, сайт розділений на рубрики : кіно (новини, трейлери, статті, підбірки, рецензії), серіали, комікси (статті, підбірки), де зібрані дайджести, репортажі, інтерв’ю та багато різних текстів про серіали і кіно.

Кохання передається поглядом («Гра престолів»)

Тут і далі: скрін із сайту Vertigo

Творці сайту, напевне, згадали саме цю цитату з культового серіалу, коли думали над дизайном свого майбутнього проєкту, адже і першого погляду на цей сайт достатньо, аби залишитися на ньому надовго.

Лаконічність та велика кількість додаткових матеріалів у вигляді фото з прем’єр, відео трейлерів та коментарів касту кінофільму або серіалу додає яскравості та цікавого обрамлення до головної перлини – авторського тексту. Молода команда авторів ділиться своїми думками з абсолютно різних кіно аспектів. До прикладу, в одній із статей головний редактор сайту Юрій Поворозник дає поради своїм читачам з чого варто почати перегляд українського кіно, вкладаючи у свій текст свіжість молодечого погляду, велику кількість епітетів, цікавих та нестандартних порівнянь.

Аби досягти успіху у XXI столітті, потрібно з’єднати креативність і технології (біографія Стіва Джобса)

Так само як і Стів Джобс, редактори сайту вміло поєднали свою креативність та сучасні технології, аби створити щось особливе.

Перша родзинка цього ресурсу – авторські рецензії. За обсягом вони досить великі, проте змістовні та аргументовані й читати їх легко. Автори пояснюють кожну важливу деталь із об’єкту своєї рецензії, перед тим давши коротку довідку про сам фільм або серіал.

Другою родзинкою сайту є рубрика «подкасти». Там редакція Vertigo із гостями обговорює останні новинки світу кіно та серіалів. У найкращих традиціях кінокритики вони попереджають слухачів про те, чи присутні у подкасті спойлери. Теми вони обирають відповідно до кіношних хедлайнерів, серед них і велика кількість українських новинок.

І найцікавішою особливістю цього інтернет-видання є рубрика «фільмізатор». Це рубрика для тих, хто прагне обрати собі фільм для перегляду, але немає часу на довгі пошуки і не знає, який жанр йому б сьогодні хочеться  переглянути. Загалом, «фільмізатор» це рубрика випадкового фільму, де, поклавшись на випадковість, можна отримати цікаву кіно новинку на вечір.

В інтернеті все на відстані витягнутої руки (Януш Вишневський)

І справді, в інтернеті, а особливо в соціальних мережах усе поруч, варто лише зайти на потрібну сторінку. У нашому випадку це соціальні мережі Vertigo.

Редакція сайту створила сторінки у Facebook, Twitter та Telegram. Фоловери мають змогу не лише читати матеріали з сайту, а й обговорювати, ділитися враженнями від прочитаного та дискутувати із авторами.

Підтримку читачів можна побачити у кількості фоловерів. Загалом, у соціальних мережах сайту їх понад 12 тисяч, окрім цього у видання є Patrion – інтернет-платформа, що надає творчим людям та різним незалежним проєктам можливість фінансової підтримки за системою підписок.

Схожі, але різні водночас

Якщо порівнювати цей ресурс з іншими українськими сайтами про кіно та серіали, то схожим на Vertigo є Movies tape .

Скрін із сайту Movies tape

У нього трохи розширена специфіка контенту, він розповідає загалом про увесь світ кіно, віддає перевагу інформаційним матеріалам, не даючи рецензій та інших аналітичних публікацій. Також на сайті багато реклами, а от на Vertigo її немає зовсім, адже зі слів редакторів, вони не хочуть перетворювати свій сайт на «рекламну помийку».

Скрін із сайту Moviegram

Ще одним тематично схожим ресурсом є некомерційне інтернет-видання про кіно Moviegram з акварельними ілюстраціями до публікацій. Його родзинкою є те, що редактори надають перевагу українському кіно, його розвитку та популяризації. Сам сайт виконаний у мінімалістичному стилі, без надто яскравих кольорів, що ріжуть око і заважають читати. Він може стати справжнім конкурентом об’єкту нашого огляду.

Отже, Vertigo – корисний інтернет-ресурс для затятих кіноманів українського та зарубіжного кіно. В нього є свої родзинки, які редакція активно розвиває. Щоправда, як на мене, ресурсу варто би було додати рубрику виключно про українське кіно, аби допомагати його розвитку та орієнтувати глядачів у пошуку вітчизняних кіно новинок. А загалом, цьому сайту вистачає всього, що має бути у сучасного професійного інтернет-видання про кіно та серіали.

Олена Сидорова, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.