«Кондратюк у понеділок» : вечірнє шоу по-українськи – чергова спроба стрибнути вище голови

Марія Примич

Опубліковано: 06-11-2020

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Late night show – американське вечірнє розважальне шоу, яке з’явилося ще у 90-х роках. Проте формат таких передач і досі підкорює глядачів своєю інформативністю та простотою. Адже шоу поєднує у собі як важливі суспільно-політичні проблеми, так і кіно, музику та гумор.

З роками формат таких шоу з’явився і в інших країнах світу. І Україна не виняток. На нашому телебаченні було декілька спроб зняти якісне вечірнє шоу: «Ольга», «Вечірнє шоу з Юрієм Марченком», «ЧерезЩур». Проте всі вони з тріском провалювалися.

Чергова українська адаптація

І от у вересні на «5 каналі» вийшло в ефір ще одне вечірнє шоу «Кондратюк у понеділок». Кожен випуск триває годину. Варто зазначити, що в Америці такі шоу вдвічі коротші. У нас же, як завжди, все люблять розтягувати. І це, мабуть, одна з основних причин, чому такий формат не прижився в Україні.

Починається шоу «Кондратюк у понеділок» з невеликого монологу ведучого, який супроводжується грою на фортепіано. Проте музика занадто траурна. Вечірнє шоу ж, насамперед – розважальне. Фортепіано – це, звичайно, гарно, але ми не на похороні.

«Кондратюк у понеділок» має круту фішку – реп про те, що сталося в Україні за тиждень. Хоча, насправді, новини для кожної передачі можна було б підібрати кращі. І, знову ж таки, реп зачитують під сумну музику. Початок повинен задавати настрій всьому шоу. Тут це спрацювало в негативному ключі – як почалося сумно, так і закінчилося.

Та й не зовсім зрозуміло, навіщо на початку робити акцент на новинах, якщо суть шоу – розкрити особистість, тобто гостя. Варто якось інакше переформатувати цю фішку, адже ідея, справді, непогана.

Перший випуск

І ось, нарешті, ведучий представляє гостя. В першій передачі це був Дзідзьо. Кондратюк протягом всієї передачі розмовляє з гостем про те, що зараз відбувається у його житті. І знову сумна нота: Дзідзьо розказує про свої перші фільми, які знімав, коли у нього зовсім не було грошей. Далі розмова різко переходить на маму, яка все життя важко працює за кордоном, щоб її діти ні в чому собі не відмовляли. І знову сльози. Хіба це те шоу, де треба порушувати такі теми? Якщо зірка не може розказати нічого цікавого та позитивного, то її не потрібно запрошувати на такі передачі. А якщо і запрошувати, то розкрити знаменитість із зовсім іншого боку.

Так Кондратюк розмовляв із Михайлом Хомою сорок хвилин, що зовсім не властиво для вечірніх шоу. Розмова мала би бути вдвічі коротшою, більш цікавою та позитивною. Також було б краще, якби кожна бесіда мала якусь особливу фішку: бліц або невеликий конкурс, до прикладу. Щоправда, наприкінці кожної передачі є своєрідний «бліц» із зіркою. Проте організатори, напевно, не зовсім розуміють значення цього слова.

Наступна героїня шоу – Юлія Сінькевич, генеральна продюсерка Одеського міжнародного кінофестивалю. Цікава та актуальна на той момент гостя. Якраз напередодні фестивалю. Можна було б провести дійсно цікаву бесіду про те, як буде проходити кінофестиваль в умовах карантину. Проте і тут розмова не задалася. Адже збоку сидів попередній гість – Михайло Хома. Тому ведучий розмовляв то з Юлією, то з ним. Вийшов трошки сумбур.

Протягом останніх десяти хвилин Ігор Кондратюк постійно повторював, що передача підходить до завершення, підганяв своїх гостей. Думаю, половина глядачів біля телеекранів та в залі не встигли дочекатися завершення шоу. На жаль, ведучий це зміг провести хорошу бесіду. Та й гостей можна було б підібрати цікавіших.

Наступні три передачі не відрізнялися від попередньої. Єдине, що музика була веселішою, хоча, не зовсім вписувалася у формат шоу. Також запросили цікавіших гостей, з якими могла б вийти крута розмова. Проте ведучому зробити це не вдалося. До того ж, зірки другу половину передачі сидять разом. Це не дуже хороша ідея, адже у них різні сфери діяльності. Тому один із гостей або сидить і нічого не говорить, або перебиває другу знаменитість.

Другий випуск

У другому випуску гостями були лідер гурту «Антитіла» Тарас Тополя та кінемотографістка Наталія Ворожбит. Гості цікаві, проте розмова знову ж таки не задалася. Спочатку все було добре: Ігор Кондратюк розмовляв з Тарасом про його творчість, проте потім різко перейшов до теми про війну на Донбасі. Хоча на початку бесіди сказав, що у цьому шоу не говорять про політику.

Третій на четвертий випуски

Третій та четвертий випуск на своїх плечах повністю винесли співачка Руслана Лижичко та лідер гурту «Pianoboy» Дмитро Шуров. Проте ці епізоди структурно нічим не відрізнялися від двох попередніх: ті ж помилки, однотипна атмосфера, занадто довга розмова та сумний музичний супровід (хоча вже трішки кращий, ніж у першому випуску).

Отже, чергова спроба зробити в Україні якісне вечірнє шоу – провальна. Кожен з випусків ніби повертає глядача в часи СРСР: відсутність гумору, сумна музика, погана взаємодія ведучого з гостями та не до кінця зрозумілий формат шоу: якийсь мікс поганого інтерв’ю та невдалої адаптації американського вечірнього шоу.

Чому ж в Україні ніяк не можуть зняти хороше light night show?

По-перше, у нас немає грошей на розвиток культури (або їх просто не виділяють для цього). Як би там не було, але кошти – важлива деталь, яка допомагає зробити передачу якіснішою.

По-друге, в українських зірок не сформована культура відвідування вечірніх шоу. Так само, як у ведучих не сформована культура їхнього проведення. Розмова повинна бути щира, невимушена та весела. Атмосфера шоу має розслабляти, а не напрягати.

По-третє, «вечірнє шоу по-українськи» занадто довге. І це аж ніяк не допомогло зробити випуски цікавими. Фішка вечірніх шоу якраз в тому, щоб ведучий та гість змогли зацікавити та розслабити глядача за короткий час.

«Отак і виходить, що коли українці у черговий раз намагаються адаптувати late night show, вони лише мавпують форму, але забувають про зміст. Ці програми дивляться не за суміш монолог + інтерв’ю + конкурси, а за особливий настрій та актуальність», пише Ярослав Зубченко для «Детектор медіа».

Справді хочеться, щоб і в Україні, нарешті, зняли справжнє вечірнє шоу. Проте, дивлячись на ці нескінченні невдалі спроби, можна зробити висновок, що це буде не скоро.

Марія Примич, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.