Майдан, «Рошен» і Юля: Петро Порошенко у польських ЗМІ
Опубліковано: 10-06-2014
Розділи: Огляди, аналітика.
0
Новий Президент України став помітним у Польщі медіаперсонажем іще до Майдану – поляків зацікавили проблеми, що виникли в його корпорації Roshen із експортом кондитерських виробів до Росії. Відтоді Порошенка представляли польському читачеві як одного з найбагатших людей України, олігарха й «шоколадного короля» з громадянською позицією. Нових штрихів до цього образу додав Євромайдан.
Утім, до початку 2014 року Петро Порошенко не був надто частим героєм публікацій польських ЗМІ про Україну – у фокусі були Віктор Янукович, Микола Азаров, Юлія Тимошенко та Віталій Кличко. Та вже на початку лютого у матеріалі «Bez przełomu» («Без прориву») оглядачка тижневика Polityka Яґенка Вільчак написала, що Україна балансує на межі. Вона невисоко оцінила шанси Арсенія Яценюка стати главою уряду, натомість потенційним прем’єром назвала саме Порошенка, про якого в той час почали багато говорити й писати в контексті Майдану.
Пізніше у матеріалах Polityki ця сама авторка вже припускає, що прем’єр-міністром може стати Арсеній Яценюк, і через нього Юлія Тимошенко зможе керувати країною. А чи дозволить Яценюк маніпулювати собою, залежить від того, наскільки він сильний як політик і особистість.
Тижневик Wprost писав про Порошенка як про прихильника реформ і діалогу. Газета Rzeczpospolita представляла Порошенка своїм читачам як мільярдера та одного з головних героїв Помаранчевої революції (власне, єдиного олігарха, що підтримав і Майдан 2004 року, і Євромайдан). Натомість Polityka наголошувала, що Порошенко працював у Кабінеті Міністрів як Тимошенко, так і Азарова, та розповідала, як їхні непогані відносини з Юлією Тимошенко 2005 року зіпсулися.
Позаяк Тимошенко традиційно є постаттю номер один у всіх публікаціях польської преси, що стосуються української політики та подій Майдану, її взаємини з Порошенком є предметом особливої уваги. Так, 1 квітня на запитання кореспондента газети Rzeczpospolita, чому Юлія Тимошенко не знімає свою кандидатуру з президентських виборів, щоб підтримати Петра Порошенка, вона сказала: «Я і так щодня підтримую Порошенка. Я регулярно купую солодощі Рошен, моя родина теж споживає продукти цієї марки. Вважаю, це хороша підтримка».
Тим часом Polityka вперше пише про Тимошенко не як про велику мученицю і лідера, який зможе врятувати країну, а як про хвору жінку: «Ніхто не був переконаний, чи Юля захоче залишитися в політиці, її хворий хребет ще недавно потребував операції. Тимошенко явно захотіла змінити прикметник біля свого імені з «красива» на «незламна». Оголосила, що візьме участь у виборах, бо ніхто не зрівняється з її політичним талантом, ані вмінням боротьби з корупцією. Ніхто так як вона не зможе ощасливити українців. Вона змінила зачіску не зауваживши, що світ навколо неї теж змінився», – повідомляє тижневик.
У квітні польські ЗМІ, особливо Rzeczpospolita, почали писати про Порошенка як про фаворита президентських перегонів в Україні, хоча до цього висловлювали сумніви в тому, що він може посісти одну з головних посад у державі. Експерт із міжнародної політики, публіцист Кшиштоф Рак у своєму матеріалі для Rzeczypospolitej змалював Петра Олексійовича як олігарха, який фінансував Майдан, а тепер має найбільші шанси стати президентством. Разом із тим, публіцист висловлює думку, що зміна влади в Києві є результатом не волі народу, а боротьби за владу між Януковичем і олігархами.
У тій самій газеті Rzeczpospolita польський політик Радослав Сікорський висловив думку, що Порошенко – лідер, спроможний домовитись як із Заходом, так і з Кремлем. Фаворитом виборів президента, прихильником Європейського Союзу та людиною компромісу назвала Порошенка Gazeta wyborcza – також наголосивши на тому, що Росія заборонила імпорт продукції компанії «Рошен» через його проєвропейські переконання. «Його приклад мав показати, чим може закінчитися для України зближення з ЄС», – зауважило видання.
Вже безпосередньо перед виборами президента України Rzeczpospolita написала, що за Порошенка проголосують ті, хто розчарувався у вчорашніх політиках або ті, хто ще взагалі не голосував. Натомість, Gazeta Wyborcza подала думку не названих експертів, які назвали таку високу підтримку Порошенка результатом страху перед популізмом Юлії Тимошенко. Politykа ж пише, що завдяки своїй поміркованості, спокою та безкомпромісності, а також відмову вести переговори з Віктором Януковичем під час Майдану, Порошенко дістав підтримку українців: «Лише він з грона політичних лідерів не зустрічався з владою і не підписував домовленостей з Януковичем. Це сподобалось і Порошенко завоював симпатію. Його інтереси серйозно постраждали з приводу російських санкцій щодо шоколаду “Рошен”. Люди люблять такі історії». Тижневик, до речі, прогнозував, що другий тур президентських виборів в Україні відбудеться, і в ньому візьмуть участь Тимошенко й Порошенко, на подібності передвиборних програм яких наголошує видання.
Коли стало зрозумілим, що Порошенко стане Президентом за підсумками вже першого туру виборів, заступник голови партії Twój Ruch Марек Сівєц в ефірі польського радіо Труйка висловив думку, що Порошенко досить багатий, аби не грабувати державу. Натомість Яґєнка Вільчак із Polityki вважає перемогу Порошенка вже в першому турі успіхом не лише самого Порошенка, а й українців загалом. Адже за всю історію України вперше всі її регіони голосували подібно. На думку польської журналістки, це пояснюється утомою від хаосу та непевності, які тривають в Україні з листопаду 2013 року. Яґєнка Вільчак пише, що не всі, хто голосував за Порошенка, повірили йому – частина просто прагнула якомога швидше обрати президента та хотіла визначеності, яка дуже потрібна Україні сьогодні.
Марта Дацюк, Школа журналістики та медіакомунікацій УКУ