Майже ЗМІ: як Telegram замінює новинні портали

Вікторія Стень

Опубліковано: 21-01-2024

Розділи: Огляди, аналітика.

0

З початку повномасштабного вторгнення почались активні суперечки щодо функціонування Telegram в Україні. Ще активнішими вони стали після пресконференції Володимира Зеленського в кінці грудня 2023, де були присутні представники Telegram-каналів. Голова держави сказав, що канали в «Telegram» – це нове віяння. Ця аргументація звучала і від радника Офісу президента Подоляка.

Заперечувати вплив Telegram каналів неможливо, особливо після початку повномасштабної війни в Україні. Його сьогодні можна вважати найзручнішим і загальнодоступним майданчиком для отримання інформації, канали в якому обійшли за популярністю класичні ЗМІ.

У Telegram передбачено функції чатів, каналів та ботів. Спочатку користувачі використовували інструмент здебільшого для приватного спілкування, розваг. Згодом політики, журналісти та інші фахівці почали застосовувати канали Telegram як інструмент ЗМІ – для поширення та отримання інформації.

Зокрема, з 2017 року по 2018 рік авдиторія українського Telegram збільшилася у 600 разів. А в 2019 році кількість користувачів Telegram в Україні складала 4,5 мільйонів осіб.

Зростання використання соціальних мереж є безперечним фактом. На фоні цього, популярність телебачення і радіо різко падає, але використання сайтів новин намагається тримати планку.

Основний девайс, через який респонденти отримують інформацію – смартфон, головним джерелом новин є Telegram-канали. Окрім того, використовуються інші соціальні мережі, різні джерела в YouTube (телевізійні канали, які транслюються через YouTube, персональні канали лідерів думок/експертів), інтернет-сайти новин. – коментують USAID-Internews.

Дослідження «Українські медіа, ставлення та довіра 2023 р.» Ілюстрація: USAID-Internews

Telemetrio – сервіс створений українською командою з базою даних каналів Telegram по всьому світу. Саме тут можна переглянути рейтинг популярності Telegram каналів в Україні та в інших країнах.

За їхніми даними найпопулярнішим каналом в Україні є Труха. Але досить швидкі оберти набирає канал Николаевский Ванёк. Як відомо, з цим каналом дотичний генерал Дмитро Марченко.

Джерело:  Telemetrio

Найбільше українські користувачі читають категорії «Новини і медіа» (118 млн. підписників) та «Політика» (30 млн.). Це відрізняється від категорій, які читають по всьому світу, де ці категорії посідають четверту і п’яту сходинки.

У дослідженні Telemetrio (його можна отримати за донат ЗСУ), яке провели у 2023 році, вважають, що популярність Telegram в Україні продовжуватиме зростати найближчим часом.

«По-перше, росте аудиторія та її активність. 55% користувачів зазначають, що вони в Telegram — тому що всі їхні друзі і знайомі тут.

По-друге, росте кількість каналів та їхній розмір. Навіть якщо рахувати лише канали-мільйонники, Україна знаходиться на 6 місці у світовому рейтингу та налічує 13 таких каналів. Аналітики дослідження прогнозують, що найближчим часом мільйонниками можуть стати ще з десяток українських каналів.

По-третє, частина інших соцмереж, наприклад Facebook, навпаки, втрачають українську аудиторію, а отже Telegram потенційно може зайняти їх частку ринку» зазначено у дослідженні.

Але у Telegram є і мінуси, які серйозно можуть вплинути на розвиток месенджера, як повноцінної платформи поширення інформації. Один з них це проблема з поширенням фейків, пропаганди та неприйнятного контенту. Тобто, повна відсутність модерації.

«Telegram — це фактично легалізований даркнет, у якому можна розповсюджувати інформацію різного характеру й на це немає жодного впливу. Там поширюють багато інформації, “зливи” про наших військових у різних анонімних групах, там також розповсюджується багато дитячої порнографії, там продають наркотики — і це та проблема, яка існує і з якою всі ми живемо сьогодні», — сказав експерт ГО «Інститут дослідження кібервійни» Єгор Аушев.

На жаль, це справді так. Найпопулярніші категорії Telegram каналів у світі за даними Telemetrio є азартні ігри, еротика і піратське кіно. І знаючи це політика месенджера досі не змінюється. Постає питання безпеки нашої військової інформації, особистих даних. Так, у ліцензійних умовах написано, що дані шифрують, але це ж тільки написано, ніхто це не перевіряв і зовнішніх аудитів цієї системи не було, тому є величезний шанс, що ваші персональні дані може переглядати ФСБ.

Джерело: Telemetrio

Не претендуючи на репрезентативність, ми запитали декількох користувачів месенджера, чи вважають вони, що Telegram здатен замінити новинні сайти, що люди радше будуть переглядати все в одній соцмережі, аніж читати інформацію на сайтах, перевіряти її. Відповіді здебільшого були позитивні.

 

Були звісно і ті, хто не зовсім згоден або згідні за певних умов.

Незалежно від того, як ми ставимось до Telegram-каналів у медійному просторі України, цілком очевидно, що вони вже стали його відчутним явищем, популярним інформаційним інструментом. Звичайно, що Telegram нескоро зможе замінити портали ЗМІ, але соцмережі розвиваються, так само як може розвинутися ситуація з Telegram.

Вікторія Стень, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.