Мистецтво оповідати: чому сторітелінг є фундаментом подкастингу

Даяна Закернична

Опубліковано: 16-02-2025

Розділи: Огляди, аналітика.

0

В останні роки термін «кліпове мислення» став кайданами в питанні сприйняття інформації. Ми намагаємось спростити і скоротити все, що тільки можливо, а що не можливо — все одно спрощуємо та скорочуємо. Однак у цьому інформаційному хаосі є формат, якому вдається триматись на плаву біглого споживання — подкасти.

Зараз подкастинг переживає справжній розквіт, перетворюючись із нішевого формату на один із головних способів отримання інформації, розваг і рефлексії над важливими суспільними явищами. Від освітніх лекцій до невимушених розмов про культуру чи людські взаємовідносини, подкасти пропонують унікальний спосіб подачі інформації. І запорукою цього зросту й стабільності, як не дивно, є сторітелінг з його довгими оповіданнями — розберемось чому.

Схема доволі проста: ключовим важелем впливу (а ще головною особливістю та «запорукою успіху») сторітелінгу на користувачів є його властивість емоційно залучати. Вдало подані історії з людськими елементами — чи то персонажі, емоції або взаємовідносини — допомагають не лише передавати факти, а й формувати певну атмосферу. Ці елементи зі свого боку активізують емпатію, що робить інформацію більш зрозумілою та близькою для аудиторії. Після емоційно-забарвленого сприйняття й розуміння інформації ланцюгом в нашій свідомості вибодовується розуміння, довіра та запам’ятовування. Саме ці фактори стають вирішальними в утворенні зв’язку між автором та споживачем інформації. А цей зв’язок, певно, є ледь не першорядною метою журналістики професійної та аматорської.

Аудіоформат подкасту як раз надає унікальні можливості для створення цього глибокого емоційного контакту зі слухачем, адже голос, інтонація, паузи та звукові ефекти дозволяють передати історії з інтимністю, якої важко досягти через інші формати. Використання різноманітних звукових елементів у подкастах (тих, що перелічені вище, а також, беззаперечно, музики) формує “аудіальне середовище”, яке допомагає слухачу візуалізувати події, посилює емоційну залученість і робить історію більш живою. Можна сказати, що сторітелінг та подкаст йдуть паралельно, взаємодоповнюючи один одного. Їхня комбінація органічно і природньо резонує з аудиторією, від чого стає винятковим інструментом.

З розвитком подкастингу багато онлайн-видань почали інтегрувати цей формат у свою діяльність. До прикладу, одне з найпопулярніших соціально-культурних медіа України The Village активно розвиває свій подкаст-напрямок. Здебільшого редакція використовуює формат інтерв’ю для оповідання історій, тим самим вдало розкриваючи всеможливі теми, такі як війна з її різноманітними проявами, психологія і здоров’я, особистості відомих людей, культура, секс та багато іншого. Факт діалогу ведучого і гостя (часто спеціаліста в тій чи іншій сфері) подкасту тут зберігає динаміку дискусії, що утримує зацікавленість слухачів. Не мало у The Village і моноподкастів, де сторітелінг базується на структурованому викладі інформації одним оповідачем.

Інше ЗМІ з широким спектром тем в подкастах —  The Ukrainians. Як зазначила сама редакція: «The Ukrainians Media — незалежна медійна екосистема з низки онлайн-видань та друкованого журналу з власним подкаст-продакшном і сторітелінговою студією», що свідчить про те, що саме сторітелінг є основним вектором медіа, за яким рухаються, в тому числі, і подкасти. Подкасти від The Ukrainians мають чітку композицію, яка дозволяє слухачам зануритися в захопливі життєві історії героїв: спочатку йде знайомство з гостем епізоду, далі подається його життєвий шлях, описуються виклики та досягнення. Завершується кожен випуск важливими висновками, які дають відчуття завершеності. Саме така продумана структура робить подкасти цього медіа прикладом ефективного використання сторітелінгу для передачі інформації.

Подкасти від Детектор Медіа теж займають важливе місце в українському медіапросторі, адже вони не лише висвітлюють актуальні питання медіа та журналістики, але й застосовують сторітелінг як ключову складову своєї подачі інформації. Відмінною рисою подкастів цього видання є те, що вони надають глибокий, структурований аналіз подій та будують повноцінні наративи, що дозволяє слухачеві стежити за розвитком подій, а не просто отримувати фактологічну інформацію.

Важливою особливістю використання сторітелінгу в подкастах від Детектор Медіа є те, що вони активно працюють не лише з фактами, але й із переконаннями та цінностями слухачів. Розповідаючи історії, що включають різні точки зору, подкасти формують платформу для відкритої дискусії, де кожен слухач має можливість сформувати власну думку. У такому контексті сторітелінг виконує функцію своєрідного “мосту” між складною інформацією та аудиторією.

Отже, з’ясували — використовуючи сторітелінг, ми можемо гармонійно поєднювати факти із деталями з життя реальних людей, що сприятиме довірі до матеріалу та глибшому сприйняттю. У світі, де контент бореться за увагу, саме ці якості роблять подкасти таким потужним iнструментом комунiкацiї. Ось чому мистецтво оповіді історій стало фундаментом подкастингу.

Даяна Закернична, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка

Comments are closed.