Науково-популярна журналістика в Україні та де її шукати: добірка медіа, що пишуть про науку доступно та цікаво

Олександра Литвин

Опубліковано: 13-04-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Насправді ситуація з висвітленням науки в українській журналістиці не з найкращих. Ця сфера не дуже розвинена у наших медіа, а віднайти приклади ЗМІ, що фахово й цікаво пишуть про науку та її новинки  не так просто. Але можливо. В Україні є журналісти, які пишуть про наукову сферу якісно та доступно, розвиваючи напрям науково-популярної журналістики.

Ми підібрали для вас 5 якісних прикладів науково-популярних ЗМІ, які точно можуть зацікавити та доступно розповісти про наукову сферу та все дотичне до неї.

Чому це важливо?

Онлайн-ЗМІ “Детектор медіа” у своєму матеріалі “Хочете жити в розвиненому світі — висвітлюйте науку. Як медіа можуть допомогти популяризаторам знань” наводить аргументи, що наявність наукового сегмента журналістики доволі важлива не лише для закриття нішових потреб, а й для розвитку суспільства всієї країни. Адже знання є цінністю, а науково-популярні медіа сприяють їхньому усебічному розвитку.

Олексій Болдирєв, біолог, науковець НАНУ, співзасновник сайту «Моя наука»

“Якщо ви хочете жити в розвиненому світі, маєте присвятити часточку свого часу соціально важливим питанням, зокрема науці та її популяризації в суспільстві”, – засновник медіа “Моя наука” Олексій Болдирєв.

 

 

 

Nauka.ua

Це медіа щодня розповідає про науку і технології просто, доступно та цікаво. Саме завдяки щоденному постингу з перевірених джерел ви постійно можете дзнаватися не лише топові, а вкрай різні новини з наукової сфери. Від новини про те, що нові протигрибкові сполуки отримали назву на честь Кіану Рівза, до матеріалу про те, що навколо Юпітера відшукали 12 нових супутників.

Головна сторінка медіа “Nauka.ua” (скріншот з сайту)

Окрім того, що тут дотримуються усіх стандартів щодо висвітлення науки, це видання має декілька унікальних родзинок. Наприклад, журналісти Nauka.ua не тільки публікують новинки про науку в Україні та світі, а й пишуть аналітику, відповідаючи на питання глядачів. Наприклад, “Як довго живуть зірки? Що буде із Сонцем? Воно вибухне чи перетвориться на чорну діру?” або “Сам не свій. Які паразити маніпулюють поведінкою своїх хазяїв?”.

Також це медіа активно розповідає про все не лише на сайті, а й у соціальних мережах. Тому ви можете обрати зручний формат, аби завжди бути в курсі наукових новин.

Куншт

Це видання спершу може підкупити вас своєю цікавою назвою, а тоді й дизайном сайту, адже вони пояснюють свою діяльність трьома словами: “Наука як мистецтво”.

Ілюстрація слів “Наука як мистецтво” (скріншот з сайту)

Куншт є друкованим журналом, що функціонує і в онлайн, активно популяризуючи науку. Тут розповідають, як ця царина визначає наше життя, допомагають більше дізнатися про світ та створюють спільноту тих, хто любить науку.

Журналісти Куншту активно розповідають про те, як влаштовано та працює усе на світі: від шоколадної фабрики до того, як помітити міну. Також вони подають інформацію у найрізноманітніших форматах: від відео до подкастів.

Моя наука

Про співзасновника цього медіа ми вже згадували на початку матеріалу. Цей портал було створено не лише для висвітлення науки, новин, цікавинок, а й для цілеспрямованої популяризації, не оминаючи навіть найдивніші питання, які можуть виникнути в голові.

Скріншот головної сторінки цього видання

Наприклад, на сайті “Моя наука” є публікації “Наскільки математика “(не) відірвана від життя”?” або “Як роблять вакцини?”.

Суть роботи цього майданчика – простір, де науковці діляться своїми напрацюваннями з читачами. Чимось схоже на блог в інстаграмі, тільки серйозніше і без обов’язкової візуальної складової. Тут ви можете отримати відповіді від фахівців на питання, які вас цікавлять та дізнатися про наукову сферу, яка вам цікава, трохи більше.

НаукуЇмо

Це медіа, створене творцями “Наукових пікніків” та “Днів науки”, у якому доступно пояснюють все наукове та на перший погляд складне. Значення назви одна із засновниць Анастасія Шелевицька пояснює так:

“Назва «НаукуЇмо» має подвійний сенс: по-перше, дослівний — їмо науку, споживаємо науку, пригощаємо наукою. По-друге, пояснюємо наукові явища простою мовою”.

Анастасія Шелевицька

А у своєму проморолику журналісти “НаукоЇмо” зібрали найцікавіші моменти, де анонсували відео зокрема про те, “як спати 3 години без шкоди для здоров’я” та “чому штучне запліднення ніколи не витіснить природне”.

Мікроб і я

Це більш вузькопрофільне науково-популярне медіа, але на доволі популярну тематику, де кожен знайде відповіді на цікаві питання. Наприклад, про те, як утворюється кефір, як використати стрес на свою користь та про шкоду або корисні властивості кальянів.

Головна сторінка медіа “Мікроб і я”

Також для журналістів цього видання важливими цінностями є не тільки достовірність, а й простота (вони уникають складних наукових термінів, де це можливо) та економія вашого часу (коротко написано, аби не відбити бажання дочитати до кінця).

Отже, науково-популярна журналістика в Україні не настільки розвинена, як, наприклад, культурна чи політична. Але вона має свої якісні та естетичні приклади, що популяризують науку грамотно і цікаво.

Олександра Литвин, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.