Передова інформаційного протистояння: що і як пишуть українські онлайн-медіа про загострення війни з Росією

Ярослав Бедрій

Опубліковано: 15-02-2022

Розділи: Огляди, аналітика.

0

З 2014 року тема війни з Росією є в топі найпопулярніших категорій новин на сайтах українських інтернет-видань. У зв’язку з нинішнім загостренням російської агресії й стягненням її військ до кордонів з Україною зацікавленість людей до цієї теми тільки виросла і відповідно збільшилася кількість матеріалів. Як саме українські інтернет-ресурси формують стрічку новин? Як вони категоризують матеріали та на чому акцентують увагу читачів? Яка загальна тональність цих новин? Розглянемо ці та інші питання на прикладі Еспресо, Радіо Свобода, Обозреватель та Укрінформ.

Нині практично кожне загальнополітичне інтернет-видання в Україні випускає матеріали, які торкаються теми агресії Росії. Дослідити усі новини та статті є надзвичайно складно, тому обмежимося вибіркою новинних матеріалів зазначених видань за 7-го лютого 2022 року – саме у цей день, за нашими спостереженнями, було опубліковано більше матеріалів на тему російської агресії, ніж в попередні та подальші дні.

Еспресо: «Війна з Росією»

7-го лютого Еспресо випустили 34 новини у категорії “Війна з Росією”. Абсолютна більшість новин (22 з 34) – це є коментарі західних та українських політиків, політологів та інших експертів. Проте, варто зауважити, що це не просто переказ коментарів. Наприкінці новини завжди подається коротка довідка, яка контекстуалізує коментар. Як приклад можна поглянути на цю новину. Наприкінці подані новини про події, яким присвячений коментар, а також було додано реакції інших експертів на подане у новині висловлювання.

Інформацію, зазвичай, позичають в перевірених джерелах чи інших засобах масової інформації, проте вони завжди посилаються на першоджерело. Як приклад, можна поглянути на цю новину.

Проте тут часто можна побачити матеріали з позначкою “ексклюзив”, тобто Еспресо є джерелом цієї новини. Як приклад, можна поглянути на коментар Михайла Басараба, який він дав в ефірі програми “Великий ефір Василя Зими” на Еспресо.TV.

Окрім коментарів від експертів, категорія “Війна з Росією” також складається з новин про те, що відбувається у зоні ООС. Як приклад, новина про підсумки доби чи інші новини про те, що Україна очікує вантаж з військовою допомогою від Великої Британії.

Загалом, Еспресо випускає дуже багато новин та якісну аналітику. Подано багато поглядів на ту чи іншу подію. Найважливіші на їхню думку новини виділені жирним шрифтом. Проте варто зазначити, що більшість новин мають певний заспокійливий характер. Журналісти немов намагаються переконати читачів, що все добре, що західні партнери підтримують Україні і рідко коли публікують тривожні новини.

Радіо Свобода: «Війна»

Радіо Свобода 7-го лютого випустили 5 новин у розділі “Війна”. Три новини – це є коментарі політиків, одна новина про протести, а також один якісний аналітичний матеріал про зближення Росії та Китаю.

Досить мало новин у порівнянні з іншими виданнями, проте подані новини дуже якісно написані. Радіо Свобода подає ґрунтовну аналітику, з думками різних експертів і намагаються дивитися на події з різних поглядів.

Обозреватель: «Агресія Росії»

7-го лютого на Обозревателі у категорії “Агресія Росії” вийшло 12 новин. Рівно половина випущених матеріалів – це різні коментарі (6 новин). Як приклад, можна поглянути на новину про висловлювання проросійського пропагандиста Григорія Азарьонка про те, що Київ треба рознести ядерними ракетами.

Вони також випустили аналітичну статтю про союз Росії та Китаю. Проте, більшість згаданої статті – це просто переказ матеріалу CNN, на яку Обозреватель залишив посилання.

Обозреватель також контекстуалізує новини в кінці сторінки, проте надає набагато менше аналітики, у порівнянні з іншими виданнями. Загалом, це видання добре підходить для того, щоб швидко прочитати основні новини, адже інформація там подана коротко і рідко коли час для прочитання новини перевищує 5 хвилин.

Укрінформ: «На передовій»

На Укрінформі категорія “На передовій” є поділеної на субкатегорії. Їх є 6: Міністерство оборони, Мінські угоди, Місія ОБСЄ на Донбасі, Режим тиші, Агресія РФ та Тероборона. Загалом, 7-го лютого у категорії “На передовій” вийшло 8 новин. Половина новин (4) – це були оновлення про події в зоні ООС.

Укрінформ.. Як приклад, можна поглянути на новину про поранення українського військового чи заява міністра оборони про розміщення російських військ на кордоні. Інша половина – це різного роду новини, які стосуються агресії Росії та всього, що з нею пов’язане. Як приклад, можна поглянути на новину про те, що міністри закордонних справ Австрії, Словаччини та Чехії відвідали зону бойових дій.

Укрінформ добре і вчасно висвітлює те, що відбувається безпосередньо в зоні бойових дій. Трохи дивно, що інші підкатегорії залишилися без новин, враховуючи, що в цей день Макрон зустрічався з Путіним у Москві. Проте ця новина потрапила у категорію “Світ” і не була опублікована у жодній з підкатегорій згаданих вище.

Щодня з’являються сотні новин, які тою чи іншою мірою стосуються російської агресії в Україні. У цьому матеріалі ми поглянули на новини, які вийшли 7-го лютого в інтернет-виданнях Еспресо, Радіо Свобода, Обозреватель та Укрінформ. Абсолютна більшість новин – це коментарі та думки політиків та експертів. Переважно новини подано у позитивному, заспокійливому ключі, що з одного боку добре. Проте, вочевидь, багато чого замовчується і не висвітлюється повністю.

Підсумовуючи, хочеться зазначити, що в українських інтернет-виданнях є багато якісної аналітику. Проте, якщо аналітика не цікавить читача, є низка медіа, які фокусуються на новинах та подіях. Багато інтернет-видань контекстуалізують подані новини й подають коротку довідку в кінці матеріалу, що спрощує читання та розуміння новини.

Ярослав Бедрій, магістрант факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.