0
Щодня ми чуємо велику кількість тривожних новин, і вберегтись від цього складно. Однак, маємо можливість заспокоюватись, слухаючи так само про нашу війну, але зовсім в іншому форматі.
Медіакритика вже писала на тему “Як за 2022 рік змінився ринок подкастів: що у тренді”. Цього разу зробимо добірку подкастів саме на воєнну тематику.
На “The Ukrainians” привертає увагу серія подкастів “Музика з історіями”, нового випуску якої очікуєш з нетерпінням, тому що українського історика Ярослава Грицака завжди цікаво слухати. Історик знайомить нас зі знаковою західною музикою 1960х-1980х, що надихала на зміни. Але зараз видання змінило тематику і пан Грицак розповідає нам про війну у різних контекстах. Наприклад, про творення козацтва, його успіхи, чим воно було схоже на сучасну ТРО, як воно посприяло появі сучасного бюрократичного апарату і в чому полягали причини для занепаду козацької держави.
Якщо ви ще не розібрались зі всіма поняттями, які зараз активно використовують в інформаційній війні, то рекомендуємо епізод №9 за 20 червня 2022 року. Там історик розповідає про те, яка ж різниця між поняттями «нація», «націоналізм», «нацизм» та що вони справді означають.
- “Цікавий факт: нацизм — крайній вияв націоналізму, умовні ознаки: культ лідера, культ смерті, культ сили (насильство до чужинців), цензура, повний контроль над суспільством. Головна ідея – відновити минуле”.
Платформи, де можна послухати:
«Цей дощ надовго» – це серія щотижневих прямих етерів, під час яких ведучі, а саме керівник воєнного напрямку фонду «Повернись живим» Андрій Римарук та CEO онлайн-медіа “Свідомі” Анастасія Бакуліна, обговорюють актуальні події тижня та порушують теми, які допоможуть краще зрозуміти реалії війни. Зокрема 5 січня вийшов фінальний епізод №21 “Підсумки війни та до чого слід готуватись у 2023” Там вони поговорили про ракетні атаки росії, ймовірність постачання зброї з Ірану, підготовку наших бійців та підбили підсумки року й самої серії подкастів.
Епізод 18: масовані обстріли України. Тут про те, скільки масованих обстрілів ще відбудеться, які системи ППО є найкращими та як повпливала зміна погоди на активність бойових дій.
Епізод 19: чи буде повторний наступ на Київ. Тут йдеться, чи очікувати найближчим часом нападу зі сторони Білорусі, про ситуацію на Бахмутському напрямку та ефективність протикорабельних ракет “Нептун”.
Платформи, де можна послухати:
«Стилет чи Стилос» – подкасти, в яких директорка Центру досліджень визвольного руху Дарія Гірна спілкується з письменниками, істориками, науковцями, які долучилися до Збройних сил України. Мова ітиме про роль української інтелігенції в окопах, походження сучасної війни, Україну та її майбутнє. У поетичній збірці «Стилет чи стилос» Євген Маланюк розмірковував, що ефективніше в боротьбі за ідеали — зброя (стилет) чи перо (стилос). Саме перед таким вибором опинилися герої цього проєкту 24 лютого 2022.
Епізод 10: Стилет чи Стилос. Маргарита Рівчаченко. Тут розповідь про учасницю команди Міністерства охорони здоров’я, прессекретарку нардепа Верховної Ради, піарницю та незалежну журналістку. Порушують такі теми, як: Чому українські жінки вирішують йти на війну? Що таке «військовий туризм»? І що робити з тими, хто досі вірить в «р*скій мір»?
Епізод 9: Стилет чи Стилос. Тарас Компаніченко. Розповідь про бандуриста і лірника, який уже 30 років віднаходить і популяризує українські думи разом із капелою «Хорея козацька». Порушують такі теми, як: Наскільки зрозумілою для нас є мова давніх українських пісень? І що робити, щоб у музичних топах українців нарешті зникли російські пісні?
Платформи, де можна послухати:
“Щоденник війни” — це подкаст про українців і те, як вони зустріли російське вторгнення в Україну 24 лютого о 5 ранку. Це реальні історії з реальними емоціями, почуттями, діями та рішеннями. Серед героїв подкасту — митці Джамала, Ніна Гаренецька, Ярослав Лодигін. А також, непублічні герої, як, наприклад, нечуюча дівчина Маргарита Гецко, яка розказала свою історію мовою жестів. Вона поділилася, як дізналася, що почалася війна, що бомбардують місто і звучить сирена і як намагалася вибратися з Чернігова з нечуючою мамою.
Епізод “Ірина Цибух — бойовий медик в гарячих точках”. Тут нам розповідають про те, як в день повномасштабного вторгнення росії в Україну Іра планувала презентувати свій фільм, до останнього не вірячи, що війна розпочнеться. Зараз вона знаходиться під Авдіївкою та рятує життя українських військових. Під час цього випуску можна почути вибухи, а наприкінці спів наших захисників.
Епізод “Олена Нікуліна — чекає на чоловіка з полону”. Розповідь про дружину Максима Нікуліна, бійця полку “Азов”. Олена ділиться спогадами про те, як разом з маленьким сином їхала з Маріуполя, як дізналася про другу вагітність, коли чоловік був на Азовсталі, про віру в нашу перемогу, про те, як це чекати коханого з полону та що світ має щоденно робити, аби наблизити нашу перемогу.
Платформи, де можна послухати:
“Сирена” – подкаст про воєнні події в Україні. Назва виникла «в унісон тривожного звуку, який сьогодні заганяє всіх нас у притулки, але також і голосу України, який обурено звучить у всьому світі», — коментують автори. Це напевно найболючіший подкаст зі всієї підбірки. Перший епізод підготували вже 24 лютого. У ньому люди з різних куточків країни розповідали про те, за яких обставин вона їх застала. У другому епізоді йдеться про досвід харків’ян у перший день повномасштабної війни. У наступних випусках обговорювали військовий побут, волонтерство, страхи та інше.
Епізод “Піонертабір для дорослих. Як росіяни викрадали людей у Херсоні”. Цей випуск – про те, як росіяни намагались встановити владу та схиляти до співпраці через насилля та залякування. Потерпілі розповідають журналістові Олексію Аруняну, що довелося пережити у полоні.
Епізод “У нас у всіх провал у пам’яті. Чорнобаївка в окупації”. Тут розповідають про те, чи очікували чорнобаївчани війни, чому не виїхали, як пережили обстріли та окупацію. Розібрали, чому це село стало мемом в українському інтернеті та символом невдачі росіян.
Платформи, де можна послухати:
“Прийом” – український подкаст про почуття військових та їхні стосунки з цивільними. Головним героєм подкасту є Артем Осипян — український психотерапевт, який після 24 лютого став добровольцем і співпрацює з військовими. (важливо послухати аби краще розуміти військових, які перебувають у зоні бойових дій).
Епізод 00. «Прийом» – новий подкаст від The Village Україна. Тут вони говорили з психологом і психотерапевтом Артемом Осипяном, який став добровольцем ЗСУ і тепер рефлексує щодо перебування людини в зоні бойових дій. Йдеться про стосунки військових із цивільними, травми війни. Про що найчастіше питають військового, чи є алкоголь на фронті, скільки облич у смерті та чому не варто просити друга, який служить привезти череп бурята і вбити орка за тебе.
Ось як говорить про цей подкаст його редакторка. Скрін із “The Village”
Платформи, де можна послухати:
Apple Podcasts Google Подкасти SoundCloud Spotify
За допомогою сучасних технологій ми можемо слухати подкасти і водночас підтримувати україномовне середовище, дізнаватись щось нове і займатись своїми справами, а також вдосконалювати українську, медитувати або засинати. А ця підбірка допоможе краще дізнатись про реалії війни, послухати історії людей, які пережили окупацію і смерть близьких людей, дізнатись про творення нашої держави та до чого нам готуватись надалі.
Підготувала Юліанна Севч, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка