Про що і як розповідає «Громадське»: формула роботи та подачі інформації
Ірина Ладика
Опубліковано: 27-12-2018
Розділи: Огляди, аналітика, Стандарти якісної журналістики.
0
Кожне ЗМІ намагається найоперативніше та найповніше подавати інформацію, щоб виправдати довіру аудиторії. Забезпечити швидкість та всюдисущість медіа значно легше, коли за журналістами стоїть олігарх, який фінансує усі ініціативи. Важче це зробити проектам, у яких за спиною немає потужного капіталу. Одним із таких є «Громадське». Як воно працює та подає інформацію? Вирішили розібратися.
«Громадське» виникло у час Революції Гідності і одним із перших використало формат стрімів. Багато говорять про те, що канал втратив популярність, яку здобув під час Майдану. Формат роботи ЗМІ у час суспільних потрясінь інший, аніж у мирний час – інші теми, форми подачі. Зараз «Громадське» намагається переходити на нові «рейки», запроваджує нові програми (наприклад, «Нині вже»), намагається частіше виходити у прямі ефіри на своїй сторінці у «Фейсбуці».
Медіаексперт Роман Шутов не вважає, що “Громадське” втратило аудиторію: «Слово «втратило» некоректне. Своя аудиторія у них є, вони її знають і досліджують, і наскільки я можу оцінювати – доволі непогано відповідають її очікуванням. У них сильно впали youtube-перегляди – це факт. Але давайте поставимо питання, чи була та аудиторія їхньою в повному розумінні цього слова? У канала на кшталт “Громадського” різні функції в часи революцій і поміж ними. Коли в 2013-14 вони в реальному режимі показували людям нічим не прикриту правду Майдану, вони відповідали на потребу мільйонів, але потребу короткотермінову. З весни 2014 року глядач повернувся до звичайних моделей споживання контенту, і з “Громадським” залишився лише той глядач, який шукає інформаційного контенту. А таких небагато».
Якщо намагатися розробити формулу діяльності «Громадського», то один із варіантів може бути таким: цікавий контент + хороша подача = знання, які допомагають формувати суспільство активних та ініціативних людей, яких цікавлять події у світі.
Матеріали «Громадського» можна поділити на 2 категорії:
- тексти на актуальні теми, які стосуються міжнародного життя;
- тексти, які пов’язані з подіями в Україні.
Варто зазначити, що майже усі аналітичні матеріали містять елементи дослідження, посилання на першоджерела, коментарі кількох експертів з різних установ.
Графічні та звукові образи, які використовує «Громадське» для подачі матеріалу:
- якісні, чіткі фото, найчастіше зроблені власними фотокореспондентами. Кожна світлина має лого Громадського, або ж іншого ресурсу, звідки її запозичено;
- текст читати легко, бо він не розміщений цілим полотном, а поділений на підрозділи та абзаци. Підзаголовки виділені жирним. Цитати подають курсивом, часто вирівнюють по центру на сірому фоні, у той час як інший текст – на білому. Таким чином цитата впадає у вічі;
- щоб читачі звернули увагу на матеріал, часто у заголовках використовують цифри, наприклад: «Ukraine now: 5 питань про новий бренд України»;
- часто до відео додають текст, який фактично розшифруванням сюжету. Читач може обрати: подивитися відео чи прочитати текст. Позитив відео: на екрані постійно є заголовок та лід матеріалу, людина не може «заплутатися» чи загубитися під час сприйняття інформації;
- на актуальні теми знімають відеоколонки журналістів. У них медійники за короткий час доступно пояснюють певне явище чи допомагають розібратися у проблемі. Один із останніх влогів присвячений інформації про те, що начебто відтепер за в’їзд до Євросоюзу доведеться платити. Таким чином журналісти ще й розвінчують міфи, які поширюються у соцмережах.
Недоліки, які можна окреслити у подачі інформації:
- усі новини подають без картинок;
- у заголовках текстів не вказано, що у матеріалах є й відеосюжет. А слова «відео», «фото» роблять публікацію більш клікабельною.
Інтерфейс сайту «Громадського є дружнім до користувачів, простим і зрозумілим. В оформленні використані білий, чорний, жовтий кольори. Зверху бачимо лого і назви рубрик. «Наживо» виділено за допомогою пульсуючої помаранчевої круглої позначки, щоб користувач легко міг знайти і переглянути прямий ефір. На сайті виділяється кнопка «Підтримати». Раніше вона називалася «Donate», можливо, назву переклали тому, що не всі читачі розуміли значення цього слова.
«Громадське» намагається розповідати про важливі явища за допомогою цікавого контенту та вміння його подати. Водночас потребує доопрацювання подача новин, які забезпечують переходи на сайт.
Підготувала Ірина Ладика, студентка факультету журналістики ЛНУ імені Івана Франка