“Прокачай” свою українську. Застосунки для вивчення та вдосконалення мови

Лілія Сокульська

Опубліковано: 12-04-2024

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Повномасштабна війна стала потужним стимулом для багатьох українців відмовитися від мови окупанта. Кожен день зростає кількість охочих перейти на українську мову або поліпшити своє володіння рідною мовою.

Так, за даними останнього опитування, використання української мови у повсякденному житті суттєво збільшилося і тепер становить 65%. Якщо порівнювати з квітнем 2022 року (53%) та 2023-м (61%), то ці цифри свідчить про чимале посилення національної свідомості й згуртованості українського народу, вважають соціологи.

Відповідно з’являються нові можливості для вивчення української мови. Приміром, різноманітні навчальні курси, медіапроєкти, блоги, онлайн-уроки, мобільні додатки та навіть ігри сприяють не лише легкому і швидкому засвоєнню мови, але й роблять цей процес веселим та цікавим.

Тому сьогодні ми підготували для вас підбірку крутих застосунків, які неодмінно стануть в пригоді!

“MOVA. ДНК Нації”

Звичайно, ми не могли не розпочати з найбільш відомого освітнього проєкту для вдосконалення знань з української мови – “MOVA. ДНК Нації”.

Головний герой застосунку – язик Лепетун не лише навчає основних правил, а й допомагає розширювати словниковий запас, правильно наголошувати слова та позбуватися росіянізмів. Для цього є низка можливостей, зокрема починаючи від ілюстрацій зі стислими правилами до цікавих вправ і корисних статей.

Фото: ukr-mova.in.ua

 “Р.І.Д.”

Фото: radiosvoboda

Проєкт “Р.І.Д.”, який складається з абревіатури трьох слів: рід, історія, духовність. Ще один мобільний додаток, який допомагає вивчати цікаві українські слова та «вбивати» суржик.

Фото: in.ck.ua

Щодня користувачам надаються три нові слова разом з їх тлумаченням. За кожне успішне вивчення слова користувач отримує “піщинку часу” таку собі ігрову валюту, яку пізніше можна обміняти на короткі розповіді з історії та етнології України. Варто зазначити, що тут не якісь там застарілі слова, а навпаки цікаві та колоритні, які допоможуть збагатити мовлення кожному.

“Мислово”

Онлайн-словник сучасної української мови. Цей ресурс містить не лише стандартні слова, але й вуличну лексику, сленг та інші неформальні вирази. Крім того, тут також присутня ненормативна лексика.

Кожне слово або вираз супроводжується поясненням та визначенням, а також прикладами його вживання в різних контекстах. Користувачі теж можуть додавати власні визначення, щоб збільшити обсяг та різноманітність словника. Перед публікацією всі запропоновані варіанти перевіряються редактором.

“Laika”

Цей мобільний додаток є справжнім збірником “бруднослів’я”, який вчить люто і дотепно лаятись українською.

Метою такої розробки, автори називають прагнення метамовної рефлексії щодо української обсценної лексики, виклик лінгвістичним табу та запрошення до самобутнього світу української лайки.

Фото: apps.apple.com

“Словотвір”

А ось цей ресурс стане справжньою знахідкою для тих, хто прагне, щоб їхня українська мова звучала чисто, адже тут справжній клондайк цікавих замінників іншомовних слів.

Як вам такі творчі переклади “чужизмів”: “лукбук” – світлинник, “ленд-ліз” – зброєпозика, “попкорн” – баранці, а “хайп”– галас або лементування?

“Давай займемося текстом”

Порівнюючи з попередніми застосунками, які здебільшого нагадують підручники або довідники, “Давай займемося текстом” пропонує вивчати мову через гру.

Фото: facebook.com

Наразі додаток містить сім ігор, які допомагають освоїти українські слова й вирази. Серед них найбільш популярними є «Словотіндер», «Плутанка» та «Пісняр».

Фото: play.google.com

Що цікаво, кожна гра спроєктована таким чином, щоб будь-хто, починаючи від новачка та закінчуючи фахівцем філології, зможе відкрити для себе щось нове й захопливе. Втім, автори наголошують, що завдання створені з легким гумором і часто мають підступний характер, тому додаток має вікове обмеження 18+.

“Кобза”

Продовжуємо з темою ігор. Наступна гра під назвою “Кобза” відтворює механіку відомої гри “Wordle”, де основним завданням гравця є відгадування слова з п’яти літер. Однак в українській версії використовуються  слова з п’ятьма літерами із ВЕСУМ (Великого електронного словника української мови).

Принцип гри такий: програма обирає слово, яке гравець має відгадати, а той, своєю чергою, повинен знайти слова, які максимально схожі на загадане. Якщо у введеному гравцем слові є правильні букви, але на інших позиціях, вони підсвічуються жовтим кольором. У випадку, якщо ж літери знаходяться на тих самих позиціях, то — зеленим.

“Літералі”

У цій грі головний суперник гравця — це час. Оскільки процес гри являє собою такі собі “перегони”, де користувачеві потрібно швидко складати слова з наявних літер, щоб уникнути завершення. Загалом “Літералі” містить 200 рівнів і 77 завдань.

Фото: apps.apple.com

Не менш важливо, в грі відсутня будь-яка реклама, а також існує спрощений режим для тих, хто не любить поспішати та хоче насолоджуватися грою.

“Гра слів”

Додаток “Гра слів” є аналогом популярної гри в слова “Letterpress”. Основні правила гри такі: гравці по черзі утворюють слова, використовуючи літери на полі розміром 5х5. Кожна літера, яку вибрали для слова, стає “захопленою” гравцем. Перемагає той гравець, у якого захоплених клітин найбільше.

Загалом гра розрахована на двох учасників, які можуть грати локально на одному пристрої або онлайн. Також завжди є можливість кинути виклик одному з ботів.

“Лагода”

Фото: suspilne.media

І нарешті остання гра-головоломка на знання української поезії — “Лагода”. Кожен рівень гри складається з вірша, який алгоритми спеціально псують: переставляють місцями літери або слова, приховують окремі літери, чи додають зайві. Завдання гравця полягає в тому, щоб виправити всі помилки та відновити оригінальний текст.

Розробники підкреслюють, що “Лагода” задумувалась як спокійна, медитативна гра.  Саме тому тут відсутні будь-які тригери, як-от відлік часу чи нав’язлива реклама, натомість приділено чимало уваги звуковим ефектам і атмосфері тощо.

Лілія Сокульська, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.