Регіональна радіостанція зійшла з дистанції
Ірина Кирич
Опубліковано: 11-06-2010
Розділи: Огляди, аналітика, Стандарти якісної журналістики.
6
Якими є причини закриття регіональних радіостанцій? Для розгляду цієї проблематики було обрано досить свіжу історію з першою із Тернопільських радіостанцій — “Радіо Тернопіль”, яку продали двічі до року часу.
Насамперед коротенький екскурс у минуле. Розпочнемо з 24 серпня 1996 року. Саме цього дня розпочало мовлення “Радіо Тернопіль” на частоті 106,1 FM. Для тогочасного тернополянина це було щось вельми нове та екзотичне. Особливого шарму додавало те, що можна було почути по радіо голос сусіда, який працює DJ-єм, голос однокласника чи коханої дівчини. Працювати на радіо було престижно, класно. У ті часи у тих самих DJ-їв могло бути 50 копійок в кишені на шкільну піцу, зате гонору хоч відбавляй. Плюс ентузіазм та бажання прославитися. Саме на цій романтиці молодості і виїжджали усі регіональні радіостанції, бо фінансові можливості були досить обмеженими. Було й таке, що працівникам впродовж кількох місяців не виплачували заробітну плату.
Ситуація почала потрохи змінюватись, коли у Тернополі 20 вересня того ж року розпочала мовлення на частоті 103,5 FM ще одна регіональна радіостанція “Радіо ТОН”, яка працює і сьогодні. Почався період конкурування двох регіональних ефемок.
Допоки дві радіостанції думали, хто з них кращий, хто може залучити більше рекламодавців і заробити більше грошей, на частоті 101,1 FM у 1998 році розпочало мовлення ще одне регіональне радіо “УХ 101 FM”, яке одразу впевнено задекларувало український формат і не відходить від нього до сьогодні. Саме ця радіостанція почала залучати до співпраці у Тернополі мережеві радіостанції. У 2003 році почали ретрансляцію “Наше Радіо”, “Мелодія”, Радіо “ЕРА FM”, у 2006 році “ХІТ FM”, у 2008 році “KISS FM”[1].
Паралельно на Тернопільський ринок вийшли ще дві мережеві радіостанції у 2004 році “Люкс FM” та у 2007 році “Радіо 5 — Ретро FM” [1]. Тож у 2008 році на Тернопільщині звучало уже 3 регіональні радіостанції та 7 мережевих. З того часу додалося мережевих (+1) і поменшало регіональних (-1). То ж повернемося до “Радіо Тернопіль”, бо саме ця радіостанція зійшла з дистанції. Чому не витримав конкуренції регіональний мовник?
Перші п’ять років самостійного плавання на регіональних радіохвилях для “Радіо Тернопіль” були досить успішними. Щороку на свій день народження радіостанція організовувала святковий концерт та дискотеку під відкритим небом. Запрошували популярних співаків зі столиці. У той час місцеві ЗМІ пророкували радіостанції подальші перспективи успішного розвитку [2]. На радіостанції досить недовго працював на той час уже із сформованим талантом, а на сьогодні, на жаль, покійний Ігор Пелих. Лише починав формуватись талант Сергія Притули (Тернопільського Сірого) та багатьох інших ведучих і журналістів.
Рейтинги “Радіо Тернопіль” почали падати десь з 2003 року. Якраз тоді у радіопросторі Тернопілля розпочали мовлення мережевики, які потихеньку завойовували все більше своїх слухачів і рекламодавців. Стало модно рекламуватись на столичних радіостанціях. Поступово входило в моду слухати саме столичні радіостанції. Вони вигравали насамперед сформованою форматністю та підбіркою музики. Жодна з мережевих станцій не змогла, та й досі не може, охопити усі вікові категорії, але свою цільову аудиторію ці ефемки завоювали. При цьому звісно ж “відтягнувши” вагомий відсоток слухачів у місцевого приватного радіо.
“Радіо Тернопіль”, можливо, не зуміло вчасно оцінити значення саме форматності для успіху радіостанції, на відміну від “Радіо ТОН”, яке на озброєння взяло музику у стилі шансон.
Тож першою причиною занепаду “Радіо Тернопіль”, ймовірно, є значне збільшення конкурентів, які прийшли на ринок із більш якісним та впорядкованим музичним продуктом. Другою причиною ризикнемо назвати моду бути ближчими до столиці, яка прийшла разом із мережевими ефемками.
Понад чотири роки керівництво “Радіо Тернопіль” робило спроби покращити матеріальне становище. Намагалося завоювати слухачів та рекламодавців, залучити додаткові кошти. У Тернополі уже з жовтня 2008 року ходили чутки про продаж “Радіо Тернопіль” польській медіагрупі RMF. Офіційна інформація з’явилась після того, як Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на засіданні 17 грудня 2008 року ухвалила рішення про те, що “Радіоман” у Львові, “Радіо Тернопіль” у Тернополі, Івано-Франківську і Нововолинську мовитимуть із позивними “4U”[3].
Було залучено закордонні інвестиції, реорганізовано штат. Було звільнено ведучих прямого ефіру, оскільки трансляцію почали здійснювати зі Львова. “Радіо Тернопіль” перестало існувати саме тоді, коли з ефіру зникли голоси місцевих ведучих. Регіональний мовник втратив свою оригінальність і значимість для регіону. Щоправда, палітру місцевих новин було розширено. Досить багато представників ЗМІ спостерігали за перипетіями довкола продажу цієї радіостанції. А для багатьох тернополян, які були відданими слухачами радіостанції впродовж багатьох років — це був, свого роду, удар нижче пояса.
Опісля усіх перипетій та інтриг навколо радіостанції, точніше уже навколо частоти 106,1 FM, радіо “4U” змогло зацікавити слухацьку аудиторію. Радіомережа мала на меті збільшувати покриття на території України, зацікавлювати рекламодавців та орієнтувалась на цільову аудиторію віком 25-39 років [4].
Однак, як уже зараз стало зрозуміло, це був лише початок кінця радіо “4U” на частоті 106,1 FM у Тернополі. Вклавши в український ринок понад 2 млн. доларів США інвестицій, польська компанія RMF вирішила продати мережу із чотирьох радіостанцій [5]. Керівництво мотивувало це кризовою ситуацією у світі та непрозорістю українського ринку. І звісно ж нерентабельністю проекту.
У Львові 2 жовтня було звільнено 20 працівників з офісу радіо “4U”, не враховуючи власкорів у регіонах[5], оскільки польська медіагрупа RMF продала мережу українській Busines Radio Group. У Тернополі на хвилі 106,1 FM 29 грудня 2009 року розпочало мовлення “Радіо Шарманка” [1].
Нове керівництво проаналізувало роботу попередників і дійшло висновку, що ті виготовляли якісні програми, однак це не був бізнес-проект і польська компанія зазнала значних збитків[6]. Тому Busines Radio Group вирішила запустити мережеву станцію, якою і стало “Радіо Шарманка”.
Тож основною причиною того, що “Радіо Тернопіль” зійшло з дистанції стали фінансові проблеми. Не останню роль відіграла і міжнародна фінансова криза.
Проблема зникнення регіональних радіостанцій — це проблема не лише Тернополя. Адже, як стало відомо з вище написаного, і у Львові працівники радіо залишились без роботи. На регіональному ринку радійникам стає все важче знайти роботу, оскільки мережевим радіостанціям потрібні на регіональному офісі лише рекламні агенти і, можливо, власний кореспондент. Тож проблема працевлаштування радійників у регіонах може постати досить гостро за подальшого просування мережевих радіостанцій в регіони.
Ірина Кирич, Тернопіль
1. Світ радіо. Радіостанції України: м. Тернопіль www.proradio.org.ua/regions/ternopil-fm-2.ph
2. Крамар Р. Крейсер “Радіо Тернопіль”: 5 років на хвилі 106,1 FM
www.proradio.org.ua/articles/radiote.php?option=com_content&task=view&id=2775&|temid=
3. “Радіоман” і “Радіо Тернопіль” змінюють позивні на “4U” www.telekritika.ua/news/2008-12-17/42736
4. “Радіо Тернопіль” змінило назву на “Радіо 4U” http://zik.com.ua/ua/naws/2009/02/12/169294
5. З львівського радіо “4U” звільнено всіх працівників. Тепер це буде “Радіо Шарманка” www.zaxid.net/news/2009/10/2/95724/
6. На хвилях радіо “4U” вийде радіо “Шарманка” www.telekritika.ua/news/2009-10-08/48448
Відгуки 6 коментарів
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|