Швидкість замість якості: як телеграм замінює традиційні медіа

Марина Онищук

Опубліковано: 08-05-2024

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Зараз месенджер «Telegram» є в телефоні майже кожного українця. Ним користуються люди різного віку та політичних поглядів. Телеграм вже давно вийшов за межі функціоналу класичного месенджера. Крім зручного спілкування платформа надає можливість кожному створити власний канал, на якому можна публікувати будь-які матеріали, часто навіть такі, що є за межами законності.

Однак отримувати новини в телеграм – це, відверто кажучи, найзручніший спосіб створення інформаційної бульбашки. Не потрібно заходити в браузер чи шукати новини з різних тем на різних сайтах. У телеграмі є новинні канали на будь-яку тему, від спорту до політичних інсайдів.

І тут можна одразу виділити першу проблему месенджера: він дає повну свободу дій, а отже і безкарність. Цим активно користуються спецслужби як російські так і українські. Інформаційна війна в більшості проходить саме у телеграмі. Деякі з каналів мають пряме відношення до ОП, як, наприклад, «Джокер». На каналі публікуються новини та «інсайди» просто з серця української влади. Також, неодноразово на каналі проводились замовні атаки на різних депутатів та сервіси. Про цей канал написав навіть Forbes, журналісти якого провели розслідування діяльності автора цього проєкту – народного депутата від фракції «Слуга народу» Кравця Романа.

Яскравим прикладом роботи російських спецслужб у Телеграмі є різні канали, де пропагандуються ідеї «русского мира». Називати їх ми не будемо, проте кожен українець хоч раз, але натикався на таку собі інформаційну помийку. Зазвичай куратори цих каналів перебувають за межами України і отримують вказівки прямо з ФСБ. На них публікують відео роботи української ППО, які знімають колаборанти та безвідповідальні громадяни. Крім цього, такі канали справді можуть впливати на людей, у яких не відпрацьована інформаційна гігієна. Такі проєкти ведуться з великим вмістом ІПСО, які у російської пропаганди на високому рівні. Саме такі канали розганяють фейкову інформацію, як от наступ на Україну з Білорусі чи причетність української армії до підриву Каховської ГЕС.

Також варто відзначити, що «телеграмні» новини відрізняються від тих, що публікуються в традиційних ЗМІ. Люди полюбили Телеграм також за те, що інформацію у ньому подають максимально скорочено, фактично заголовками. Цей фактор виділяють респонденти в дослідженні Українського інституту медіа та комунікації.

Це економить час читача і полегшує написання новин для журналіста. Проте, у такому форматі втрачається наповненість матеріалу, а часто і його сенс. Все ж, більшість з таких каналів беруть інформацію з традиційних ЗМІ. Вони скорочують її, часто забуваючи про контекст. В результаті з’являється безліч фейків, які беруть свій початок з Телеграму. Цікавим є те, що потім інші ЗМІ беруть уже інформацію з телеграмних джерел, що призводить до ще більшого розповсюдження викривлених фактів та новин.

Чи зможуть телеграм-канали замінити традиційні ЗМІ повністю? Навряд, бо саме ЗМІ є основою для «попкорнових» новин Телеграму. Безперечно, така заміна є цілком зрозумілою у наш час. Люди все рідше хочуть читати довгі та насичені матеріали. Чи добре це? Скоріше ні, ніж так. Але проти реалій і світових тенденцій неможливо боротись. Краще зробити акцент на поліпшенні якості телеграм-каналів. Деякі з традиційних ЗМІ мають свої проєкти у Телеграм, у яких якісно скорочують та подають новини з своїх сайтів.

Марина Онищук, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.