Старт “Головної команди” у новому сезоні на “Футбол 1” (спроба рецензії)
Дмитро Плахта
Опубліковано: 03-12-2014
Розділи: Нові технології медіа, Огляди, аналітика.
0
Програма “Головна команда” – новий проект, який запустили журналісти телеканалу “Футбол 1” на початку вересня цього року. Хто ж у новому спортивному/телевійному сезоні стартував краще – національна збірна України чи “Головна команда”?
Аудиторія телеканалів “Футбол 1” і “Футбол 2” звикла до того, що практична вся тутешня аналітика зводиться до найрізноманітніших варіацій програми “Великий футбол” з її незмінними ведучими. Втім старт чергового телевізійного, а заодно й футбольного сезону на “Футбол 1” ознаменувався запуском абсолютно нового проекту. Було очевидно, що з початком кваліфікації Чемпіонату Європи з футболу 2016 на телеканалі з’явиться програма з умовною назвою “Великий футбол. Шлях на ЄВРО-2016” зі старим, усім добре знайомим форматом. Натомість “Футбол 1” анонсував новий проект “Головна команда”, присвячений матчам збірної України у відборі на “ЄВРО-2016”. Телеканал нарешті вирішив сповна використати статус офіційного та ексклюзивного транслятора відбіркового турніру. Для висвітлення інших відбіркових груп були запущені програми “Тур до FRANCE” і “Тур до FRANCE. ONLINE”, проте сьогодні ми зосередимо увагу на “Головній команді”.
“Протягом усього відбіркового етапу програма буде супутником національної команди. У програмі в день матчу національної збірної показуватимуть підготовку стадіону до гри, залаштунки матчу, подаватимуть ексклюзивні інтерв’ю з гравцями та розбір поєдинків від футбольних експертів. Також у програмі – прямі включення з різних міст України, де будуть підтримувати збірну”, – ось таким досить прісним анонсом був підігрітий інтерес аудиторії. Тим не менше, зараз, коли позаду чотири матчі національної збірної України, а, отже, й чотири блоки програми, можна дати оцінку новому проектові. Більше того, мені вдалося подивитися краєм ока на роботу команди програми зсередини, оскільки паралельно з журналістами “Футбол 1” працював на матчах у Борисові (Білорусь) та Львові.
У першу чергу, слід відзначити головні обличчя програми. Ведучим програми є головний продюсер телеканалів “Футбол 1” і “Футбол 2” Іван Гресько, якому допомагає ведучий та коментатор Віктор Вацко. Постійними експертами виступають колишній тренер національної команди Вадим Євтушенко та… екс-гравець збірної України Євген Левченко. Як бачимо, кар’єра Євгена на телебаченні не обмежилася участю в програмі “Великий футбол. Бразилія 2014”. Це радує, оскільки Левченко добре зарекомендував себе під час висвітлення матчів цьогорічного Чемпіонату світу в Бразилії. Однак ще більше радує те, що в новому проекті не задіяний одіозний “футбольний експерт” Віктор Леоненко. Цей факт, як не крути, програмі йде тільки на користь, додаючи їй адекватності та об’єктивності.
Кожному матчу збірної України присвячений окремий блок програми, який складається з п’яти частин:
1) за день до матчу (годинний ефір із Іваном Гресько та Віктором Вацко: швидкий розбір попередніх матчів збірної України та її суперника; огляд турнірного становища у відбірковій групі; ознайомлення з містом і стадіоном, на якому пройде матч; чергова серія документального фільму “Головна команда”; аналіз зарубіжної преси (якщо мова йде про виїзний матч); кадри з прес-конференцій тренерів; різноманітні сюжети журналістів ознайомлювального характеру; включення кореспондентів із інших локацій і т.д.);
2) за годину до матчу (півгодинний ефір із Іваном Гресько та експертами Вадимом Євтушенко і Євгеном Левченко: безпосередній аналіз стартових складів; огляд останніх новин зі стану обох команд; прогнози експертів; включення кореспондентів із інших локацій і т.д.);
3) власне сама трансляція гри із коментатором Віктором Вацко;
4) у перерві матчу (декількахвилинний ефір із Іваном Гресько та експертами Вадимом Євтушенко і Євгеном Левченко: експрес-аналіз першого тайму від експертів програми);
5) після матчу (годинний ефір із Іваном Гресько, Віктором Вацко та експертами Вадимом Євтушенко і Євгеном Левченко: детальний аналіз матчу, післяматчеві коментарі футболістів обох команд; кадри з прес-конференції наставників збірних; підбивання попередніх підсумків ігрового дня у відбірковій групі збірної України).
На окрему увагу заслуговує документальний фільм “Головна команда”: кожному матчу присвячена окрема серія, а цільний фільм можна буде скласти вже по завершенню відбіркового турніру. Режисером фільму є Мар’ян Бушан, для якого робота з футбольною тематикою не є новою. Слід зауважити, що серії документального фільму знімають у дусі славнозвісних “Щоденників Ліги чемпіонів”, які досі вважаються еталоном у футбольній журналістиці. Схожість із “Щоденниками…” проявляється практично у всьому: робота оператора з характерними крупними планами, інтонації і т.д. і т.п.
Команді “Футбол 1” під час зйомок програми доводиться працювати в умовах виїзної студії, облаштованої на стадіоні, на якому проводиться матч. Мені доводилося бути присутнім при зйомках у Борисові та Львові. Цікаво, що в Білорусі “Головній команді” працювалося, здається, легше, ніж у місті Лева, через грамотніше планування стадіону. У плані того, якою має бути зразкова мікс-зона, зал для прес-конференцій, медіа-трибуни, робоча зона для преси, нашому львівському стадіону до “Борисов Арени” дуже далеко. Втім зараз йдеться не про це. До речі, загалом над “Головною командою” працює орієнтовно півсотні людей.
Передачі, зняті за кордоном, поки що у “Футбол 1” виходять дещо цікавішими, ніж домашні, оскільки ексклюзивної інформації куди більше. Тим не менше, потенціал білоруського ефіру, на мою думку, журналісти не використали сповна. Практично зовсім не було піднята тема навколофутбольного, фанатського підтексту цього протистояння. Та й про те, що багато українських уболівальників на кордоні не впустили до Білорусі, також не було сказано.
Мимоволі задаєшся питанням: а хто ж у новому спортивному/телевійному сезоні стартував краще – національна збірна України, яка зазнала одної поразки та тричі перемогла за непереконливої гри, чи “Головна команда”? Без сумніву, перевагу віддаємо телевізійникам, які сезон розпочали, як то кажуть, на досвіді. Загалом, програма “Головна команда” залишає позитивне враження, проте простору для розвитку в передачі є чимало. Запуск цього проекту можна розцінювати, як довгоочікуваний ковток повітря на телевізійній ниві футбольної журналістики, для якої поява будь-чого нового завжди є серйозною подією.