Таки на часі! Як медіа мотивують перейти на українську

Вікторія Пилипюк

Опубліковано: 27-02-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Ситуація із засиллям російської мови в Україні здавна викликала суперечки та палкі дискусії. Та після 24 лютого 2022 року мовне питання досягло кульмінації. Багато мас-медіа почали переходити на українську та закликати до цього інших. Розглянемо, які методи та аргументи використовують медіа на користь переходу на українську.

  1. Особистий приклад

Журналістка 24 каналу Дарія Кудімова зробила звернення до російськомовних громадян, акцентуючи на тому, що вона з Луганщини і сама перейшла на українську. І запевнила, що це дуже легко, а головне бажання. Дарія підсумувала, що радить переходити на українську, щоб потім ніякі «освободители» не прийшли рятувати нас.

(скрін з YouTube 24 каналу)

  1. Популяризація історії

Na chasi – це медіа-ресурс для тих, хто цікавляться популярною культурою, технологіями, наукою та підприємництвом. Мовному питанню тут присвячена цікава стаття, авторка якої заглиблюється в історію та розбирає деталі. Автор стверджує, що це жахливо, коли молоді покоління не знають мови, якою спілкувались їхні предки, адже існує думка, що нація помирає, коли у повітрі востаннє лишаються слова рідною мовою. Також згадано про те, як радянська влада переслідувала митців, що поширювали українську мову.

(скрін зі сайту «Na chasi»)

  1. Корисні поради

На сайті Суспільного є стаття із порадами, як легко перейти на українську мову. До слова вона з’явилася за 3 дні до повномасштабного вторгнення, 21 лютого 2022 року. Також, що важливо, тут є інші пропоновані статті, пов’язані із українською мовою.

(скріни зі сайту «Суспільне»)

(скріни зі сайту «Суспільне»)

  1. Інтерв’ю з експертами

На Радіо Свобода прикладом мотивації переходу на українську є інтерв’ю з доктором психологічних наук Вадимом Васютинським та з істориком і громадським діячем Олександром Донієм. Вони розказали про психологічні аспекти переходу з російської на українську та згадали власний досвід. «Українська мова була як вибір культурний. Для підвищення власного рівня культури, людина обирає багато шляхів, зокрема, вивчення мови» — наголосив Олександр Доній.


Виокремимо з цих публікацій кілька аргументів, що перехід на українську мову таки на часі:

  1. Не мати нічого спільного з ними, щоб вони не вигадували приводів для «спасения русскоговорящего населения».
  2. Це наша культура та історія. Колись наших предків примушували розмовляти російською і забороняли українською. Митців катували та вбивали за українську.
  3. Мова — ДНК нації. У Польщі — польська, у Чехії — чеська, у Литві — литовська. Чому ж у нас має бути російська?

Мовне питання активно висвітлюється і у популярних соціальних мережах, зокрема в TikТok.

(скрін з TikТok)

Не потрібно бути відомим, щоб думка про мову була почута, адже зараз “мовні теми” часто залітають в рекомендації, а в коментарях під відео починаються палкі дискусії. Але це вже тема для іншого огляду.

Вікторія Пилипюк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.