Україна фінансує, а росія надихає: аналізуємо контент державного іномовника «FreeДом»

Ніколетта Мірявець

Опубліковано: 31-01-2024

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Україна витрачає щорічно сотні мільйонів на фінансування державного іномовлення. З початку повномасштабного російського вторгнення на територію України ця сума активно зростає, позаяк потреба інформування іноземної спільноти суттєво збільшилась. Люди потребували якісних та професійних новин з місця події. Однак чи вдалося задовольнити цю потребу українському іномовнику «FreeДом»?

Ілюстрація з офіційного сайту телеканалу

Телеканал «FreeДом» є українським державним іномовником, який розпочав свою роботу 10 березня 2022 року. Він розрахований на російськомовну аудиторію, як зазначено на сайті телеканалу. У його роботі беруть участь як українські, так і російські журналісти, «яким не знайшлося місця для чесної роботи у своїй країні» — заявив колишній міністр культури Олександр Ткаченко. Загалом покриття FreeДом — це шість супутників: Європа, включно з європейською частиною рф, Середня Азія, Близький Схід і Північна Африка. Також він транслюється у понад 700 кабельних мережах у 44 країнах світу.

Попри те, що основним завданням іномовлення є робота на закордонну аудиторію, FreeДом також транслюють через українські кабельні мережі та ОТТ-платформи. Фактично діяльність цього медіа спрямована на об’єктивне висвітлення новин для тих, хто є жертвою російської військової агресії, та тих, хто і є безпосередньо агресором. Для останнього робота телеканалу мала б стати позитивним тригером, який спонукатиме до внутрішньодержавних змін. Такі цілі озвучував головний редактор телеканалу Олексій Мацука під час конференції National Media Talk. «Коли почнеться майдан у Росії, FreeДом буде 5 каналом для росіян», — сказав він.

Наразі неможливо встановити, де саме телеканал дивляться частіше: в Україні чи закордоном, бо Мультимедійна платформа іномовлення України неоприлюднювала жодних даних на цю тему. Однак згідно зі звітом BIG DATA UA за жовтень 2023 року, FreeДом посідає четверте місце стосовно частки перегляду серед українських новинних телеканалів. За місяць глядачі взаємодіяли з цим медіа понад 10 тисяч разів та залишалися переглядати новини у середньому по 55 хвилин.

Ілюстрація з BIG DATA UA

До того ж, у звіті Мультимедійної платформи іномовлення України вказано, що зібрані 8,9 млрд переглядів контенту FreeДом на діджитал майданчиках є сумою трансляцій партнерів телеканалу: «1+1 media», «Starlight Media» та «Inter Media Group», які на своїх сторінках у соцмережах поширюють продукцію FreeДом. Тобто, 7 млрд переглядів інномовника вдалося зібрати, поширюючи російськомовний контент серед української аудиторії, і лише 1,9 млрд переглядів — це виключно показники FreeДом.

Фото взято з МПІУ

Отже, що ми маємо? Українські медіа активно поширюють серед українського населення російськомовний контент, який творить державний телеканал, як заявляють його керівники, для російської аудиторії. Приклади, які зібрав Детектор Медіа, практично підтверджують цю тезу: «Інтер на YouTube-каналі показує ввімкнення російського політика Геннадія Гудкова. Також прямі ефіри FreeДом на своїх каналах у YouTube показують ICTV, ТСН, 1+1, Украина сегодня та УНІАН» — йдеться у їхній статті.

Виникає кілька відкритих запитань: чому українські ЗМІ поширюють російськомовний контент серед української аудиторії? Для чого існує державний телеканал, який не виконує першочергово передбачених функцій?

Моя суб’єктивна відповідь — це плекання комплексу малоросійства в українському суспільстві та інфікування наших громадян тими сенсами, які послаблюватимуть український спротив у війні з рф. Чого лише вартий етер телеканалу, знятий 27 березня 2023 року, де оспівувалися оди кохання хорошим росіянам. Запрошені гості пропагували ідею примирення двох народів на демократичних засадах. Зокрема, від українського депутата з партії «Слуга народу» Олега Дунди лунала позиція, що з деякими представниками московських еліт можна буде укласти домовленості та закінчити у такий спосіб війну. Схожу тезу висловлював вже в іншому етері журналіст Денис Безлюдько. Поширення таких наративів на телеканалі, який фінансується державним коштом, формує в аудиторії хибне та викривлене очікування, що українці готові до перемовин на будь-яких умовах, що для нас закінчення цієї війни є не принциповим.

Хороших росіян намагалися знайти й самі ведучі етерів FreeДом. Зокрема, Сакен Аймурзаєв у випуску за 2 квітня 2023 року, поспілкувавшись із матір’ю росіянки Олександри Скочиленко, яку засудили за антивоєнну позицію, назвав дівчину «відважною, чистою і сміливою людиною». Додавши, що «дуже важливо, що такі люди є в росії».

Ілюстрацію взято з YouTube-каналу FreeДом

Одним із продуктів, який знімає телеканал, є проєкт «Разбор от Мацуки». Це програма, яка має на меті розповісти глядачам про корупцію в рф, репресії кремлівського режиму та постраждалих від цього росіян. У випуску, який з’явився в грудні 2023 року, ведучий розповідав про хороших росіян, яких покарала путінська верхівка. Враховуючи той факт, що більшість аудиторії Freedom — це українці, то кінцевим результатом постійного споживання такого контенту буде послаблення радикальної позиції українців у війні з рф.

Краще закріпити зерна попередньо посіяного сумніву щодо безневинності росіян допоможе програма цього ж телеканалу «Кризисы». Вона присвячена внутрішнім проблемам рф, розповідає про злочини путіна та порівнює його зі світовими диктаторами. Самі лише формулювання назв випусків є промовистими. Наприклад, ви можете переглянути як путін повертає країну в СРСР, як путін перетворив спортсменів у солдатів, або дізнатися у що путін перетворює сучасну молодь рф, чи який сенс пропутінської музики. Після прочитання заголовків складається враження, що у російсько-українській війні та загалом в усіх бідах сусідньої країни винен лише російський президент, а всі 144 млн громадян рф зовсім не воюють, не стріляють, не вбивають. Перекладання відповідальності за воєнні злочини армії рф на путіна та відбілювання репутації росіян є поширеною практикою пропагандистських ЗМІ, однак чи доцільними є такі меседжі на українському державному телеканалі?

Фото взято з YouTube-каналу FreeДом

У цьому контексті варто згадати про позицію щодо мовного питання, яку обстоює телеканал. Ще в 2022 році ведуча Юлія Галушка потрапила у гучний скандал через своє прохання. Під час прямого ввімкнення в ефір вона попросила голову Полтавської обласної військової адміністрації Дмитра Луніна перейти на російську мову, коли він розповідав про влучання російської ракети у торговельно-розважальний центр в Кременчуці. Щойно Лунін почав розповідати про трагедію, ведуча перебила його і попросила спілкуватися російською, оскільки, мовляв, канал «віщає на російській для всього світу». Прохання змінити мову посадовця під час виконання його державних обов’язків варто розцінювати як порушення закону України. Таке сильне бажання ведучої вести діалог з державним посадовцем мовою ворога є показовим. Варто замислитись про її компетентність та про те, чи вплине таке стирання мовних кордонів між Україною та рф нам на користь?

Фото взято з YouTube-каналу FreeДом

Окрім вищезгаданого, телеканал толерує й безліч інших суперечливих норм. Наприклад, частина ведучих цього медіа — це експрацівники каналів Віктора Медведчука. Також в ефір часто запрошують колишніх депутатів держдуми рф. Також канал намагався домовитись про покази з правовласниками російського мультфільму «Масяня».

Контент, який продукує медіа, міг би зацікавити російську аудиторію позаяк переважно стосується їхньої парадигми. Однак наразі немає вагомих доказів того, що FreeДом здебільшого дивляться у рф. Навпаки звіти та дослідження підтверджують, що найбільше такий контент споживають українці. Навіть, якщо припустити, що дійсно велику частку переглядів займають покази в сусідній країні, то ми не можемо нівелювати цим той факт, що все одно телеканал збирає величезну кількість переглядів у нашій країні. Станом на 2024 рік держава виділила на фінансування телеканалу понад 386,7 мільйонів гривень, за даними Детектор медіа. За ці кошти ми встигли почути про хороших росіян, пройнятися думками російських депутатів та подивились російський мультфільм. То чи гідний контент, який творить телеканал, державного утримання?

Ніколетта Мірявець, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка

Comments are closed.