Українські медіа без грантів: що чекає на незалежну журналістику
Єлизавета Козловська
Опубліковано: 17-03-2025
Розділи: Огляди, аналітика.
0
20 січня Адміністрація президента США Дональда Трампа видала указ про тимчасове призупинення всіх програм зовнішньої допомоги США на 90 днів до проведення перевірок, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям. Як це вплине на свободу слова та існування незалежної журналістики – розбиралися у нашому огляді.
United States Agency for International Development (USAID) — американське агентство федерального уряду, що було створене у 1961 році. USAID надає підтримку 158 країнам у таких галузях як: торгівля, гуманітарна допомога, енергетика, освіта, охорона здоров’я, тощо.
В указі йдеться про те, що “індустрія іноземної допомоги та бюрократія не відповідають американським інтересам і в багатьох випадках суперечать американським цінностям” і “слугують дестабілізації миру в усьому світі, просуваючи в іноземних державах ідеї, які прямо протилежні гармонійним і стабільним відносинам усередині країн і між ними”.
Інститут масової інформації провів дослідження, яке показало що:
“59,2% опитаних ІМІ медійників вважають, що зупинення програм підтримки медіа від США може мати катастрофічні наслідки й призведе до закриття або суттєвого скорочення роботи багатьох незалежних медіа.”
USAID і Україна
В Україні USAID почав функціонувати з 1992 року. У першій угоді сторони відзначили такі умови:
- формування ринкової економіки;
- сприяння розбудові демократії за участі громадян;
- допомога у реформуванні соціального сектору.
З початку повномасштабного вторгнення USAID надали Україні $2,6 млрд на гуманітарну допомогу, $5 млрд на економічний розвиток і $30 млрд прямої бюджетної підтримки.
Як на це відреагували українські журналісти
Суспільно-культурний проєкт Ukraїner повідомив, що великі документальні проєкти на 80 % залежали від цього фінансування. Також вони зазначили, що оскільки підтримки рекламодавців та донорів буде недостатньо — доведеться зменшувати команду.
Hromadske також закликало своїх читачів підтримувати медіа, вони повідомили, що зупиняють частину проєктів, які існували завдяки грантам.
Bihus.info написали, USAID покривало значну частину їхньої діяльності, а тому закликали суспільство підтримувати проєкти, які є важливими та потрібними.
NGL.media втратило два гранти— на розслідування та аналітичний контент, а також мікрогранти на стратегію розвитку організації, про це повідомила Ірина Подоляк.
Креативний директор Lviv Media Forum і голова Незалежної медійної ради Отар Довженко вважає, що це значно вплине на українське медіа: “Частина медіапроєктів закриється, частина адаптується, частина перечекає, але в цілому ми ризикуємо відкотитися назад у розвитку і знов починати котити каменюку на гору від підніжжя, як починали у 2022, 2020, 2014 і 2009 роках”.
Що чекає на медіа?
- Перехід на платну модель. Багато ЗМІ вже почало закликати своїх читачів підтримувати їх добровільними донами.
- Пошук фінансування в ЄС.
- Закриття ЗМІ або ж скорочення робочих кадрів.
Заступник керівника Офісу Президента Віктор Микита повідомив, що грантові кошти планують компенсувати через державний та обласний бюджети. Проте ситуація досі залишається невизначеною, адже невідомо чи ЄС буде надавати фінансування, та чи відновиться підтримка США. У будь-якому випадку українське суспільство має бути готовим взяти цю відповідальність на себе, і почати платити за інтелектуальну власність.
Єлизавета Козловська, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка