Велика президентка маленької країни: за що в медіа (не) люблять Далю Ґрибаускайте

Марина Кравчук

Опубліковано: 07-02-2024

Розділи: Огляди, аналітика.

0

“Якщо Марґарет Тетчер прославилася як Залізна леді, то Даля Ґрибаускайте — як Сталева магнолія”, — ці слова читаємо в анотації до книги “Велика президентка маленької країни” Дайви Ульбінайте. А що ж пишуть медіа про колишню лідерку Литви? Через що нею захоплюються і за що ненавидять?

Джерело: ТСН

Як думаєте, що із цього правда, а що вигадка про Далю Ґрибаускайте?

  1. Має чорний пояс із тхеквондо.
  2. Перша жінка-президентка Литви.
  3. Закінчила університет у Ленінграді (нині — Санкт-Петербург) і вступила до Комуністичної партії.
  4. У 2015 р. виступала проти постачання зброї Україні.

2009 року Даля Ґрибаускайте справді стала першою жінкою-президенткою в історії Литви. А раніше закінчила Ленінградський університет і вступила до КПРС. Щоправда, Ґрибаускайте не намагалася приховувати чи замовчувати цю червону сторінку у біографії, називала це вимушеним кроком, а на виборах 2009 року балотувалась уже як незалежна кандидатка.

У 2015 році Даля Ґрибаускайте виступала не проти, а навпаки за постачання Україні зброї і закликала до цього Захід.

Джерело: Deutsche Welle

І загалом уже тоді Даля Ґрибаускайте розуміла, що таке Росія. 2014 року Reuters написали, що литовська президентка порівнює Путіна з диктаторами XX століття: “Путін використовує національність як привід для завоювання території військовими засобами. Саме так робили Гітлер і Сталін”.

Того ж року The Baltic Times цитували слова Ґрибаускайте про те, що Росія — терористична держава, яку потрібно зупинити: “Кожен народ має право мати власну державу, і ніхто не може диктувати, як йому жити, незалежно від того, велика країна чи мала. Тому ми повинні чітко сказати нинішньому Кремлю і нинішньому російському керівництву, що такі дії ніколи не будуть терпіти”.

А в Deutsche Welle вийшов матеріал “Cтрах литовців перед Москвою”, в якому зазначили, що Даля Ґрибаускайте говорить про імперські амбіції Росії і готова сама взяти до рук зброю, якщо відбудеться вторгнення до Литви.

Джерело: The Baltic Times

Імідж сміливої і сильної президентки підтримувало і те, що Даля Ґрибаускайте дійсно має чорний пояс із тхеквондо.

Часто, коли перелічують її заслуги, то серед іншого згадують чорний пояс із бойових мистецтв і гнів Путіна. Оскільки президент Росії також мав чорний пояс (поки Міжнародна федерація тхеквондо не забрала його у 2022 році) і на тлі їхнього протистояння з Ґрибаускайте можна було побачити в медіа і соцмережах подібні меми:

Кумедне фото чи елемент політичного іміджу, або як литовські президенти завойовують прихильність народу

Джерело: TV3 Lithuania

У Литві “полювання на гриби” — це стародавня традиція. Гриби збирають цілими сім’ями, з друзями або наодинці, а грибники вихваляються, скільки грибів знайшли і наскільки вони великі. Це заняття іноді жартома називають національним литовським видом спорту. Литовці настільки захоплені грибами, що навіть проводять національний чемпіонат зі збору диких грибів. Таким чином журналісти транслюють спорідненість Далі з литовським народом, його історією і звичаями.

Литовські медіа публікують такі фото і чинного президента Ґітанаса Науседи.

Джерело: Kauno Diena

Цікавим є тред на Reddit американського студента, що вивчає глобальну політику. Він запитав у литовців або тих, хто добре обізнаний у литовській політиці щиру думку щодо Далі Ґрибаускайте.

Джерело: Reddit

У коментарях насамперед згадали те, що Ґрибаускайте побудувала газовий термінал, щоб компенсувати залежність Литви від природного газу Росії. Це назвали хорошою зовнішньополітичною передбачливістю.

Читаємо також думки, що якби Ґрибаускайте могла знову йти в президенти, то перемогла б. “Дехто каже, що вона мала авторитарний стиль правління, але вона підвищила політичну вагу Литви у світі та її поважають інші політики”.

Також наводять цікавий факт: чинний президент Науседа має 110 тисяч підписників у FB. Даля досі має майже 400 тисяч. І навіть кажуть: “Литва пройшла шлях від Далі мудрої до Ґітанаса, генератора мемів. Досить кардинальна зміна”.

Виокремлюють литовці і антиросійську позицію Далі Ґрибаускайте: “Одна із найкращих наших президентів. Мала дуже чітку думку про терористичну діяльність Росії і була однією із перших високопоставлених осіб, які попередили світ, що таке насправді Росія. Ватники її ненавидять”.

Однак в коментарях є також протилежна думка: Даля Ґрибаускайте вважала литовським завданням допомогти росіянам і білорусам інтегруватися на Заході. Вона робила ті ж помилки, що й інші європейські лідери, була не єдиною, хто попереджав про загрозу Росії і взагалі змінила свою думку на радикальнішу лише після анексії Криму.

Здебільшого Далю Ґрибаускайте вважають сміливою. Але не всі і не завжди. Як приклад наводять ситуацію, коли в 2014 році її запитали про одностатеві партнерства/шлюби/усиновлення, а вона відповіла: “Я навіть не хочу мати свою думку”, що не можна назвати сміливою відповіддю.

Але прихильники Ґрибаускайте виправдовують це тим, що десять років тому сказати, що твоя думка щодо ЛГБТ нейтральна — це вже налаштувати електорат проти себе. До того ж, уже 2015 року незалежне видання EUObserver випустило матеріал “Литва бореться з гомофобією”, де читаємо слова тодішньої президентки: “Що швидше Литва стане більш відкритою і толерантною, то краще буде для країни”.

Джерело: EUObserver

В українських медіа ім’я Далі Ґрибаускайте сьогодні зазвичай згадується в матеріалах, пов’язаних зі вступом до НАТО.

Також експрезидентку Литви часто цитують у соціальній мережі “Х”:

Джерело: Х

І навіть ставлять у приклад українським журналістам:

Джерело: Х

Образ Далі Ґрибаускайте в медіа — це образ сильної лідерки хоча б тому, що вона визнає свої помилки і виправляє їх, а не замовчує і заперечує. Для росіян вона ненависна, бо говорить про них правду без прикрас. Для литовців вона різна і неоднозначна, проте здебільшого її все-таки підтримують. А українці запам’ятають її як ту, що з 2014 року підтримувала нашу країну в боротьбі з терористичною Росією.

Марина Кравчук, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.