Війна очима очевидця: українські медіа про документальний фільм «20 днів у Маріуполі»

Анна Проказюк

Опубліковано: 26-01-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

24 лютого 2022р. Мстислав Чернов – український фотограф, військовий кореспондент та фотожурналіст, а відтепер і режисер – зустрів у Маріуполі. Саме тут він зняв повнометражний документальний фільм «20 днів у Маріуполі» про криваві перші дні обстрілу міста. Презентація фільму відбулась 20 січня 2023 року у США. Що писали українські медіа про цю кінострічку і в чому її значення.

Матеріал на Суспільному презентує нам інформацію про «20 днів у Маріуполі», мабуть, найповніше. Тут йдеться про прем’єру, де вона відбудеться і коли можна буде подивитись цей фільм онлайн, оскільки першопоказ буде на кінофестивалі «Sundance».

Розповідають як саме створювався фільм: він побудований на матеріалах Мстислава Чернова, Євгена Малолєткі та Василіси Степаненко, що прибули до Маріуполя за годину до повномасштабного вторгнення. Все, що відбулось у перші 20 днів у Маріуполі фотографи знімкували: кадри пологового будинку, масових поховань, зруйнованих будинків. Далі через гуманітарний коридор їм вдалось виїхати з Маріуполя.

Суспільне розповідає, що фотожурналісти отримали низку нагород за свою важку роботу, а сам фільм буде брати участь у конкурсі на ряду з 11 іншими роботами. Про сам сюжет фільму інформації немає, адже на момент публікації прем’єра ще не відбулась, але Суспільне додало коментар Чернова, що це «важливий історичний документ, подія для Українського документального кіно та один з перших повнометражних документальних фільмів про повномасштабне вторгнення Росії в Україну». В кінці матеріалу є список з коротким описом фільмів про блокаду Маріуполя.

Матеріал на Укрінформ більше присвячено опису подій, які журналісти бачили на власні очі. Побудований він на свідченнях Мстислава Чернова. Те, як створювались фото, як колеги не знали чи взагалі залишаться живими, як вони передавали усі знімки, як росіяни переслідували їх, адже саме ці люди фіксували їхні злочини. Матеріал вартий уваги, щоб дізнатись з вуст очевидців про події перших 20 днів у Маріуполі, які лягли в основу стрічки.

Інтерфакс детальніше розповідає про кінопоказ і саму стрічку. У матеріалі йдеться, що фільм був створений на основі матеріалів фотожурналістів командою Frontline – найдовшої в історії США програми документальних фільмів. Ця програма виходить на телебаченні у США, що є доброю нагодою показати світу жахи російської окупації в Україні. У матеріалі наведено й коментарі команди, яка працювала над фільмом, а також самого Мстислава. Також додано довідку про фестиваль Sundance і Мстислава Чернова, тизер з його передмовою, де він презентує свою роботу і  відзняті кадри.

The Village подає інформацію про фільм радше як новину, виділяючи основні деталі: що фільм покажуть на кінопоказі «Санденс», хто працював над стрічкою, показані також кадри Маріуполя і доданий коментар автора: «Я сподіваюся, що цей фільм допоможе світові зрозуміти й побачити масштаби руйнувань і страждань, через які пройшли люди під час облоги нашого улюбленого міста».

Чому це важливо

Створювати якісні документальні стрічки про нашу війну зараз є в пріоритеті багатьох режисерів, фотографів, журналістів. Завдяки такій документалістиці російські злочини в Україні стають відомі світу, а війна подається такою, як вона є, як її бачать очевидці, без прикрас. Наша ж місія – підтримувати і популяризувати таке кіно. Бо хто, як не ми!

Анна Проказюк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.