Як вишиванки популяризують Україну за кордоном

Соломія Притула

Опубліковано: 21-05-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Українські вишиванки не тільки є важливим елементом української культури, але й популярними у всьому світі. Це єдиний одяг на планеті, який має свій власний День – 21 травня, коли відзначається Міжнародний день вишиванки.

З початку повномасштабного вторгнення вишиванки здобули ще більшу популярність. Багато знаменитих людей, такі як королева Іспанії Летиція, Мей Маск, Мелані Тьєрі, королева Йорданії Ранія, Демі Мур, Джастін Трюдо, Урсула фон дер Ляєн та багато інших, одягали її на знак підтримки українського народу. До того ж, не тільки одягали, а ще й купляли в українських брендів.

Королева Іспанії Летиція

«Коли зробили публікації на сторінках Etnodim, що працюємо і готові відправляти товар, з’явилося багато покупців. Замовляли переважно з Європи, США, Канади, Латвії. Це дало можливість збільшити прибутки і передавати кошти у благодійні фонди. Наше виробництво зросло у 2,5 рази, також збільшилася кількість працівників. Адже додалося виробництво у Львові, а в Києві відновили роботу вже у квітні. Зараз наші вишиванки купують 60% українців, 40 % – з-за кордону. Перший період війни – це були переважно іноземці. Так вони підтримують нас», – поділився спогадами Андрій Черуха, засновник відомого київського бренду вишиванок «Etnodim».

Нижче на фото голлівудська акторка з українськими коренями Кетрін Винник у вишиванці від бренду «Etnodim».

Багато іноземців можуть захоплюватися традиційним українським одягом, вважаючи його красивим та унікальним, проте дехто взагалі не знає, що він у нас є.

Українка Вікторія Терещенко, яка працює тестувальницею в американській компанії Tesla, на День Незалежності України вирішила прийти на роботу в вишиванці та розповіла про це у своєму блозі.

«Я таки наважилась одягнути українське національне вбрання: червону плахту, чільце та вишиванку до офісу Tesla. Заходжу в офіс і одразу ж бачу легку посмішку і зацікавленість охоронця, пікаю бейджем, йду далі… Чесно кажучи, мені було трохи ніяково йти одній через коридори повз інші команди, люди витріщалися на диво-жінку, навіть бачила, що хтось шепотівся, закладаюся, що це обговорювали саме мене. Нарешті бачу очі мого менеджера.

«О, вау! Нічого собі, оце так образ! На честь чого ти така гарна сьогодні?»-запитує він.

«В Україні велике свято — День Незалежності, і знаєш, цього року це свято ще більш особливе, бо в країні війна» — відповідаю я і відчуваю, що ось ось заплачу. Менеджер це бачить і одразу ж «Don’t cry, please». Тут приходить ще одна колега, також тестувальниця, як i я : «Wow, Victoria, is that you??».

Вона почала розглядати мій наряд, посмикала трохи за бубенці на чільці (так, смішно звучить, я знаю) і попросила мене з нею сфотографуватися.

І кожний колега, приходячи на работу, запитував у мене, що за свято. Так, ніхто не знав, що в нас День Незалежності України… І тут я чую: «Happy Independence Day!» В цей момент в мене ніби крила з’явилися за спиною, ніби хтось відкрив вікна і впустив свіже повітря у моє життя. Я цього ніколи не забуду».

Чудовим є те,  що більшість іноземців з захопленням реагують на українок в національному одязі. Вони розглядають одяг, привітно усміхаються та часто підходять поговорити та розпитати про Україну, а також бажають нам пошвидше перемогти окупанта та здобути мир.

Український національний одяг поступово стає дедалі популярнішим у світі. Зараз багато дизайнерів та брендів по всьому світу створюють одяг, що натхненний українською культурою та народними мотивами.

Існує безліч брендів, які створюють модні колекції на основі українських традицій та елементів національного одягу. Наприклад, український бренд The Coat by Katya Silchenko випускає пальта та куртки з вишивкою, а бренд Vita Kin пропонує модні вишиті сукні та блузки.

Тож український національний одяг стає щораз популярним та визнаним у світі. Він став символом української культури та традицій, а його використання в моді та мистецтві допомагає популяризувати українську культуру та національний одяг серед широкої громадськості.

А ось що думають українці та іноземці про вишиванки, які носять іноземці:

Вишиванки не обмежуються певною расою чи нацією, одягати їх може будь-хто, хто поважає українську культуру і традиції та виражає повагу до українського народу.

Симон, українець: «Ми думаємо, що іноземці виглядають чудово. Чим більше людей з різних країн будуть одягати національний український одяг, тим більше українці будуть гордими за свій нац. одяг».

Василь, українець: «Я думаю, що вони прекрасні. Не вірю, що якийсь українець може глибоко образитись на таке…».

Пол Ешбі, іноземець: «Що українці думають про те, що іноземці носять вишиванку?

Мою вишиванку мені купила дружина, з тих пір вона купила мені ще одну, я ношу її, коли вона мене про це просить. Також я носив її, коли ми бачились з українськими друзями. Я одягав її на 25-й День Незалежності, на Сорочинський ярмарок, я одягав вишиванку не один і не два рази. Очевидно, що моїй дружині подобається, коли я вдягаю вишиванку, і ніхто ніколи не казав мені не робити цього».

Джон Сміт, іноземець : «Джиму Моррісону вона пасує найкраще. Мені подобається той факт, що на обкладинку свого альбому Lizard, лідер гурту King вдягнув вишиванку, таким чином фото вийшло крутим. Напевно це була найкраща сорочка для цього чоловіка в той час».

Нарешті український національний одяг стає не лише модним аксесуаром, але й символом національної гордості, що допомагає українцям зберегти свої традиції та культурну спадщину, а також поділитись нею з іноземцями.

Соломія Притула, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.