З телебачення на YouTube: як змінилися тревел-блоги

Тетяна Петрів

Опубліковано: 28-12-2020

Розділи: Огляди, аналітика.

0

У 2019 році соціальні мережі вперше обійшли телебачення за популярністю в Україні. Головною альтернативою телебаченню став YouTube. Серед великої кількості контенту тематика подорожей стала однією з найпопулярніших. Які існують формати тревел-блогів на YouTube та які з них можна вважати найпопулярнішими – спробуємо розібратися.

YouTube-блогери: колись та зараз

Якщо приблизно 5-10 років тому блог створювали переважно лише за допомогою звичайної камери на смартфоні та найпростішої програми для монтажу, або навіть без неї, то зараз це дедалі швидше виходить на професійний рівень. Кожен блогер-початківець повинен мати професійний фотоапарат, софт-бокс та володіти навичками монтажу. Але навіть це не гарантує успіху та бажаної популярності. Зараз YouTube перенасичений великою кількістю блогерів, тож ютубери почали робити свій контент за усіма стандартами телешоу, які мають власного продюсера та професійну команду.

Інтерфейс YouTube 2005 року

Інтерфейс YouTube 2020 року

Різновиди тревел-контенту на YouTube

Тематика блогів на YouTube дуже різноманітна, від туторіалів грі на гітарі до особистого блогу про життя. Одну з найбільших за популярністю ніш займає саме тематика подорожей. Є велика кількість тревел-блогів, які можна умовно розділити на:

1) Телешоу про подорожі які телеканали виставляють на YouTube;

2) Контент спеціалізованих ресурсів типу «National Geographic»;

3) Особисті блоги з життя, в яких зокрема показують подорожі;

4) Документальні фільми про країни та їхню культуру;

5) Аматорські тревел-блоги;

6) Професійні тревел-блоги.

Насправді це тільки найвідоміші види тревел-контенту на YouTube. Про останніх два підвида поговоримо детальніше.

Аматорські та професійні тревел-блоги

Чим відрізняються аматорські та професійні тревел-блоги? Для прикладу візьмемо два YouTube-канали, присвячені тематиці подорожей: «Русский в Украине» та «Антон Птушкин». Автори цих каналів створені жителями України, проте ведуть їх російською. Існує багато тревел-блогів й українською, проте вони не такі популярні, оскільки охоплюють меншу кількість користувачів. Тому наразі російськомовний контент домінує над україномовним.

Аматорський блог «Русский в Украине»

YouTube-канал «Русский в Украине» створений 24 липня 2015 року подружньою парою Русланом та Любов’ю Заплатіними. Вони українсько-російська сім’я, Руслан з корінний сибіряк, а Любов народилась в Мукачево. Познайомились вони випадково через соціальну мережу Periscope , менше ніж за рік вони одружилися. Їх блог почався з поїздок в Ковель, Львів та Мукачево. Як зізнаються автори, спочатку вони знімали для себе, на пам’ять і навіть не уявляли, що пізніше це стане повноцінним блогом. Перше відео, яке отримало справжню популярність мало назву «10 фактов об Украине от россиянина» . Зараз це відео має 620 тисяч переглядів. Кількість підписників нині перевищує 90 тисяч.

Пара знімає свої подорожі по містах України та інших країнах, також мають рубрику з найкращих міст за різними критеріями, та продовжують знімати відео з серії «10 фактов об Украине от россиянина». За роки ведення блогу пара виробила власні критерії оцінювання міст, в яких вони подорожують та висловлюють думку щодо роботи місцевого самоврядування.

Блог цікавий та інформативний, автори якісно розповідають про українські міста та туризм в Україні. Окрім популярних туристичних місць, як от Київ, Львів, Одеса та Буковель вони відвідують і менш відомі міста: Ковель, Мукачево, Чернігів, Коломия, Умань, Стрий, Ірпінь та інші, підкреслюючи, що в Україні є безліч місць, які варто відвідати. Хоча відео знято «з руки» як особистий блог про подорожі, проте він має чіткий сюжет, який є легким для сприйняття, тому переглядати його буде цікаво та корисно усім.

Професійний блог «Антон Птушкин»

YouTube-канал «Антон Птушкин» – це тревел-блог колишнього ведучого телешоу «Орел і решка» Антона Птушкіна. Сам Антон родом з міста Луганськ, за фахом соціолог, колись займався ді-джеїнгом. 2012 року переїхав до Києва, де працював на радіо, а згодом заснував власну радіостанцію Lounge FM та став співзасновником «Радіо П’ятниця». 2017 року став ведучим нового сезону шоу «Орел і решка». Проте через рік хлопець залишив шоу і почав знімати відеоролики про подорожі для YouTube.

Цей блог можна назвати професійним, хоча за словами Антона Птушкіна він знімає його самостійно без допомоги монтажерів, сценаристів та операторів. Антон має солідну перевагу перед іншими тревел-блогерами, оскільки має досвід роботи на справжньому телешоу і знає всі канони створення успішного матеріалу. Також важливим фактом є те, що хлопець прийшов у блогосферу вже із здобутою популярністю у шоу «Орел і решка».

Щодо контенту блогу, то він має фахово вибудований сюжет, сценарій, професійну зйомку, цікаві інтерв’ю та коментарі жителів країн про які розповідається у ролику. Також Антон використовує професійну техніку та дрони для фільмування.

Блогер знімає відео про непопулярні серед туристів країни, про країни які він ще не відвідував та про нестандартні види подорожей під час пандемії.

YouTube-канал «Антон Птушкин» створено ще 1 квітня 2008 року, проте активно зайнявся розвитком свого блогу хлопець 2 роки тому. Зараз кількість підписників перевищує 3,67 млн користувачів. Отже, цей канал можна назвати одним із найпопулярніших тревел-блогів на українському сегменті YouTube.

Хоча на YouTube дедалі більшає професійних блогів, які створюють великі команди, з продуманим сценарієм та якісним фільмуванням, проте користувачі охоче дивляться і блоги аматорів, які ведуть їх без професійної техніки та навичок.

Тетяна Петрів, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.