За думками – на «Збруч»

Василь Калита

Опубліковано: 01-04-2016

Розділи: Огляди, аналітика, Стандарти якісної журналістики.

1

В інформаційному просторі, як України, так і світу, переважає журналістика факту. Натомість думки, ідеї відходять на задній план. Більшість видань чудово обходиться лише новинною інформацією, розбавленою де-не-де короткими коментарями. «Дайте факт, а читач сам розбереться», – виголошує свій девіз американська система журналістики.

Факти подаються різні, проте, як у них розібратися? Як зрозуміти, що найважливіше, що є правдою, що ми повинні знати, що відбувається довкола і куди за цих обставин ми йдемо? На ці та багато інших запитань намагаються дати відповідь якісні публіцистичні та аналітичні видання, відсоток яких на медіа-ринку в порівнянні з новинними – невеликий. Поряд з відомими газетами «День», «Дзеркало тижня», журналами «Український тиждень», «Країна», інтернет-виданнями «Українська правда», «Кореспондент», «Ї», до думок яких дослухаються інтелектуальні кола нашої Батьківщини, увагу читацької аудиторії намагаються завоювати інші, менш помітні, якісні медіа. Про одне з таких, мало «розкручених», але вартих уваги, скажу кілька слів.

«Збруч»  передусім приваблює аналітикою, есеями та перекладами із зарубіжних видань.  Новини тут займають порівняно мало місця. Редакція, добре ознайомлена із ситуацією на медіа-ринку, розуміє, що сухими фактами користувач забезпечений більш, ніж достатньо. Їх він може почерпнути з будь-яких інших джерел. Натомість вона пропонує йому зосередитися на їхній інтерпретації, роздумах над актуальними подіями. Звідси акцент на публіцистичних жанрах.

Новини на «Збручі» є (під рубрикою «Депеші»), але їхня публікація не перетворюється на химерну гонитву за над оперативністю. Вони не оновлюються щосекунди, як на інших сайтах, а в розміреному темпі життя мудреця, що споглядає світ подають те, що є важливим для інтелектуального розвитку аудиторії, здебільшого орієнтуючись на культурні та політичні події. Часто тут представлені місцеві новини Львова. Підбираючи «Депеші», редакція прагне не перевантажити свою аудиторію надміром новинної інформації.

Але не про новини йдеться.«Збруч» цінний тим, що подає різнобічні ідеї та погляди на них. Його ціль – не новини, а допомога людині, яка хоче в них розібратися і збагнути, що ж діється довкола.

Однією з найважливіших рис матеріалів цього видання є повага до читача. Тут не знайдете звичної розважальності, сенсацій, пліток і т.п. «Збруч» спілкується зі своєю аудиторією як з інтелектуалами, як з людьми високих пізнавальних потреб, а не як з недоумками, яким під соусом вистави можна подати всяку дурницю. Через те і теми відповідні. Не кримінал, спорт, світське життя, анекдоти, гороскопи, еротика тут в пошані, а наука, мистецтво, історія, політика. Щодо останньої, то «Збруч» у своїх матеріалах не лобіює інтересів якоїсь конкретної партії, не веде прихованої політичної реклами, а висвітлює картину суспільства в дусі патріотизму й демократичних засад. Політичну ситуацію видання розглядає під різними кутами, щоб донести її до читача якомога повніше. Поряд з доволі фаховими коментарями журналістів «Збруча» діляться своїми думками й авторитетні громадські, культурні, релігійні діячі (кир Б. Гудзяк, Ю. Винничук, П. Хобзей, Ю. Андрухович, Т. Прохасько). У рубриці «Дискурси» редакція сайту поміщає власні переклади найцікавіших матеріалів світових видань (ElPais, ElMundo, GazetaWyborcza, TheEconomist, NewYorkTimes, TheWallStreetJournal), що допомагає читачам розширювати свій світогляд.

Різнопланово представлена на сайті царина науки. У однойменній рубриці читачам пропонують інформацію про найважливіші відкриття в релігієзнавстві, архітектурі, медицині, генетиці, нейрології, геронтології, геології, математиці, фізиці, хімії, астрономії тощо. Зацікавлена в тій чи іншій сфері людина може легко знайти те, що їй до смаку, завдяки особливостям інтерфейсу сторінки. Матеріал на її шпальтах розміщений так, що під його заголовком і лідом вказано галузь науки, якої він стосується. Ця особливість поміщення статей на порталі поширюється на усі рубрики, не лише на «Науку». Висвітлюючи, скажімо, якісь події за кордоном, редакція внизу вказує країну чи місто, тему, про які йтиметься.

Рубрика «Штука» вводить користувача у чарівний світ мистецтва. Вона пояснює і прояснює ситуацію в теперішньому непростому часі становлення сучасного українського мистецтва, як через своїх журналістів, так і вустами відомих митців. До дат видатних діячів подає статті про їхнє життя з новими поглядами, осмисленням, значенням їхніх постатей. Ще повніше ця тема представлена у рубриці «Минуле» разом з публікаціями про історію міст, архітектурних споруд, друкованих видань, різноманітних філософських ідей.

Для любителів історії, які прагнуть глибше збагнути ту чи іншу епоху, «Збруч» пропонує ексклюзивну в сучасному медіа-просторі підбірку матеріалів різних впливових видань минулого, починаючи з кінця ХІХ століття. Події та їх аналіз вибрані так, що вони представляють свій час доволі повно, демонструють те, що хвилювало тоді людей, які ідеї впливали на розвиток суспільства.

Гортаючи ці пожовклі сторінки історії, можна знайти багато чого корисного і для наших днів, простежити відлуння тодішніх подій в реаліях нашого часу. Тут уже «Збруч» перед своїми читачами відкриває простір для польоту власної думки, власних аналітичних пошуків, рефлексій. У такий спосіб це публіцистичне видання виконує одне з найважливіших завдань журналістики – спонукати громадськість до творчого мислення та критичної оцінки.

Матеріали «Збруча» здатні формувати світогляд. Вони спираються на загальнолюдські цінності – тут немає навмисного викривлення цінностей та істини задля власної прослави та сенсації. Тон, з яким журналісти «Збруча» спілкуються з аудиторією, – виважений. Статті – обґрунтовані, логічно викладені, не позбавлені здорових емоцій. Вони пропонують читачу те, що справді корисне для його інтелектуального розвитку, чим виявляють високий рівень поваги до його особистості.

Відгуки (1)