Збитки та збереження: українські медіа про руйнування культурних пам’яток внаслідок агресії РФ

Романа Гусак

Опубліковано: 23-11-2024

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Росія споконвіку намагається винищити українську культуру і все їй приналежне. Проте останні декілька років вона робить це з особливою жорстокістю. Окупанти безжально знищують унікальні памʼятки української історії терористичними атаками. На окупованих територіях росіяни грабують музеї та вивозять історично важливі експонати, руйнують памʼятники та спалюють книги видатних письменників, немов їхня головна ціль — випалити все, що ідентифікує українську національність та культуру. Показово: найперше, що зробили росіяни закріпивши свої позиції у Маріуполі — замінили букву «і» на «и» на стелі.

Коротка довідка:

  • За даними Міністерства культури та інформаційної політики, за період з 24 лютого 2022 року до 4 жовтня 2024 року окупанти зруйнували або пошкодили понад тисячу об’єктів культурної спадщини України.
  • З них пам’яток національного значення – 120, місцевого значення –  990, щойно виявлених об’єктів культурної спадщини – 69.
  • Загальна кількість пошкоджених або зруйнованих пам’яток внаслідок російської агресії — 1179.
  • Найбільше збитків зазнала Харківська область – 299 пошкоджень чи руйнувань, а найменше Кіровоградська та Черкаська області – 1.
  • Через тимчасову окупацію деяких областей — обрахунок точної кількості пошкоджених пам’яток, що постраждали в ході бойових є неможливим.

Оцінка збитків

Медіа «Рубрика» у досить якісній статті на цю тему «Загарбати або знищити: 18 пам’яток української архітектури, які зруйнувала росія» детально описала та зібрала 18 головних архітектурних споруд та пам’яток, які зруйнували окупанти:

«На їхню відбудову знадобиться приблизно 100 млрд доларів США. Але за словами заступниці міністра культури та інформаційної політики України Галини Григоренко, насправді це все те, що неможливо просто так відновити чи порахувати у квадратних метрах, тоннах бетону, цегли чи скла».

Якщо розглядати збитки у грошовому аспекті — то думки експертів кардинально відрізняються, і це означає, що немає точної суми, яка врахує всі пошкодження. Лише знаємо точно: допоки росія продовжує знищувати культурну спадщину України – сума на відновлення продовжує зростати.

  • Британська розвідка теж оцінила збитки, які завдала росія і вважає, що поки триває війна – російський військовий апарат, найімовірніше, продовжить завдавати шкоду історичним та культурним надбанням. «Бомбардування українських міст з використанням авіації та керованих боєприпасів мають руйнівний вплив на культурну, історичну та релігійну спадщину України», — додають експерти.  «У середині лютого 2024 року ЮНЕСКО підрахувало, що Росія завдала культурній спадщині України шкоди на 3,5 мільярда доларів, на відновлення якої знадобиться 10 років і 9 мільярдів доларів» , — йдеться у повідомленні.

Наратив про національну реліквію

Журналістка Аліса Смагіна у зазначеній статті “Рубрики” систематизувала список важливих  архітектурних пам’яток: музеїв, церков, мистецьких закладів які були пошкоджені або зруйновані. Саме ця систематизація та детальний підхід дозволяє кожному читачеві зрозуміти масштаби всього лиха, в також,  що таке явище руйнувань не є поодинокиим випадком, а систематичними діями окупантів. У статті розглянуто ключову пам’ятку кожного міста з підбірки та розкрито її як історичну, релігійну та культурну цінність, що є національним кодом. Окрім подання фактів, стаття розвиває наратив знищення української ідентичності, даючи відчути біль втрати. Саме ця емоційна забарвленість викликає у читача співпереживання та обурення. Тому «Рубрика» зробила акцент та емоціях та спонукає читача до роздумів над тим, як знищення національних надбань впливає на історичну пам’ять.

«Розказати про всі пошкоджені або зруйновані армією рф архітектурні та історичні пам’ятки України в одному матеріалі неможливо — їхня кількість перевищує кілька сотень», – йдеться у матеріалі.

У статті Юлії Манукян на LB.ua є розвинена головна ідея, що культурна спадщина Херсонщини — це не просто місцеві пам’ятки, а важливий символ ідентичності регіону, який формувався століттями. Її втрата означатиме знищення духовного зв’язку місцевих жителів із власною історією. Окрім духовного зв’язку, авторка зосереджує увагу на тому, що збереження культурних надбань є способом протистояння збройної агресії РФ. Адже відновлення і захист пам’яток є символом спротиву, що не дозволяє знищити ідентифікатор нації. Наголошується, що потрібно підвищувати обізнаність суспільства про цінність надбань, задля розуміння, що ці об’єкти є невід’ємною частиною української культури.

Допомога країн ЄС

У травні Укрінформ писав, що Італія виділить €42,5 мільйона на відновлення пам’яток архітектури в Одесі. 15 травня Україна, Італія та ЮНЕСКО підписали тристоронню угоду між урядами, яка передбачає виділення коштів італійською стороною. Допомога буде спрямована на відновлення пошкоджених російськими обстрілами пам’яток архітектури зі списку ЮНЕСКО в Одесі. Деякі з них італійська сторона відбере для часткового нагального ремонту. Також кошти будуть виділені на навчання спеціалістів реставрації. За даними відомства, кошти підуть не лише на відновлення конкретних пам’яток. Проєкт буде розрахований на 3 роки та направлений на 3 напрямки. Перший – відновлення деяких постраждалих пам’яток зі списку ЮНЕСКО.

15 жовтня 2024 Укрінформ був свідком засідання Конгресу місцевих влад Ради Європи, і зміг передати найважливіші тези для української спільноти. Як передавало медіа, то питання стосовно відновлення культурної спадщини України має посісти чільне місце в конференції з відбудови України, що має відбутись у Римі, а регіональна влада повинна фіксувати ці злочини та подавати заяви до Реєстру збитків.

Ці тези були описані у резолюції про руйнування культурної спадщини в Україні, яку ухвалив Конгрес 15 жовтня. Текст документа на сесії у Страсбурзі підтримали 122 делегати, один був проти. Журналісти Укрінформу виокремили з документи таку думку:

  • РФ повинна виплатити всі збитки, які вона заподіяла історичній, культурній та релігійні спадщині;
  • місцеві та регіональні органи влади відіграють важливу роль у стійкості державних інститутів;
  • агресія проти культурної спадщини спрямована на стирання ідентичності України, що подібне до намірів геноциду.

Переглянувши, як різні медіа висвітлюють тему руйнування культурної спадщини армією РФ, бачимо переважно схожі акценти. Медіа зосереджують увагу на цінності культурної спадщини та її значення під час великої війни. Адже саме через усвідомлення «що це» і «для чого» ми розуміємо цінність важливих, а тим паче історичних речей.

Романа Гусак, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка

Comments are closed.