Жодних компромісів! Реакція медіа та соцмереж на заборону абортів в Польші

Аліна Кліщар

Опубліковано: 04-11-2020

Розділи: Огляди, аналітика.

0

22 жовтня 2020 року конституційний суд Польщі ухвалив рішення, яке фактично забороняє проведення в країні абортів. Як відреагували на цю подію українські та польські медіа та соцмереж – спробуємо розібратися.

Українська служба Радіо Свобода пише: Польські жінки вийшли на вулиці міст проти заборони абортів і скандували: «Це війна»!. У Польщі ввечері 23 жовтня близько 15 тисяч жінок і чоловіків лише у столиці Варшаві вийшли на вулиці з плакатами: «Моє тіло – моє діло», «Моє тіло – не інкубатор», «Пекло для жінок». Більшість ішла з чорними парасолями і зображенням вішалки, яка символізує неофіційні аборти.

Фото: Reuters

Більшість українських медіа висвітлювали цю тему стримано, або уникаючи оціночних суджень щодо закону, або із певною негативною тональністю. Окрім деяких релігійних ресурсів, як от Релігійно-інформаційна служба Україні, яка опублікувала матеріал під назвою «Злий не скаже тобі: «Давай повбиваємо їх усіх!». Авторка цієї публікації досить різко висловлює свою позицію щодо теми абортів: «Для сучасної людини це чомусь пік цинізму і жорстокості: чекати на дитину довгих 9 місяців, знаючи, що вона прийде у цей світ, можливо, на коротку мить, бо її стан не передбачає довгого і безтурботного життя. Але той-таки світ вважає гуманним виривати дитину з лона матері по частинах, або викликати передчасні пологи, внаслідок яких дитина помиратиме в муках, задихаючись через недорозвинені легені… Дуже гуманно, дуже по-людськи… Гітлер би розчулився, якби міг!».

Ця тема є дуже делікатна для релігійних представників, а Польща є однією з найбільш релігійних країн ЄС.

Портал «ВВС Україна» від самого початку активно слідкує за подіями в Польщі та описує всі основні нюанси пов’язані із протестами. До того ж журналісти видання роблять акцент на особистих думках польок.

Служба «ТСН» слідкувала за подіями наживо і максимально швидко передавала  новини в студію. Так, журналіст Євген Клімакін стежив за ситуацією в Варшаві та описував стайк, який проходив в столиці сьомий день поспіль: «Жінки відмовляються виходити на роботу, активісти переривають богослужіння та не перестають боротись проти цього закону».

Окрім ЗМІ великого розголосу набула ця новина і серед соцмереж, де інфлюенсери активно висловлювали свої думки.

Наприклад, Тетяна Пренткович, українська інстаграм блогерка з аудиторією в 1.1

(на фото: Таня Пренткович зі своїм сином. Джерело: сторінка блогерки в Інстаграм)

мільйонів підписників однозначно підтримала активістів: «…для мене це дуже важка тема!!! порушення прав жінок… невже сусідня держава не розуміє наслідків? Жінки будуть робити підпільні операції, наражаючи себе на небезпеку…це страшно і не правильно!»

 

Що стосується польських соцмереж, то по Інстаграму та ТікТоку пішла хвиля підтримки борців проти цього закону. Більшість інфлюенсерів та просто підписників почали виставляти відео і фото з хештегом #strajkkobiet, який перекладається як «жінкистрайкують».

Зокрема полька-інфлюенсер Ліл Масті активно виступає проти цього закону для своєї майже мільйонної аудиторії. В пості, присвяченому протестам, вона пише:

Протести жінок – це не лише питання абортів в тій чи іншій формі, оскільки це питання світогляду….

…Ті, хто ненавидить найбільше людей з радикалізованих країн, найбільше кричать за обмеження їх прийняття рішень. Вони цього не бачать….

Якщо ми зараз не повстаємо, перш ніж озирнутися назад, ми зможемо реалізувати лише один сценарій жіночого життя – народжувати дітей, бути інкубатором, служити чоловікам і не мати права вирішувати, що далі?

Уряд хоче, щоб вони жили для них, бо їх економічні показники не збігаються… Страх мати дочку в такій країні.

Давайте боротися за нас, жінок і наших дочок. Давайте боротися за свободу.

Скріншот зі сторінки Ліл Масті)

Крім вішалок, символом боротьби проти цього закону стала червона блискавка. Наприклад блогер Домінік Крупінські в своїх відео в ТікТоці показує як намалювати блискавку і як створити малюнок на футболці. Таким чином Донімік демонструє свою підтримку протестувальникам.

Скрін з відео Домініка Крупінського в ТікТоці

Також активісти створили офіційну сторінку в Інстаграмі: Strajk_kobiet, де вони активно діляться своєю позицією та запрошують на акції протести.

Уряд Польщі розділився на дві частини: за та проти закону. Агнешка Дзенянович, член виконавчої ради Партії Разом, чітко висловилася проти цього закону.  В цьому відео можна побачити обурення пані Агнешки та її підтримку проти цього закону. Вона вдягнена в маску де намальована блискавка, а в руці вона тримає вішалку.

Що стосується польських видань, то найбільш опозиційна до уряду незалежна газета Польщі – Gazeta Wyborcza збирає пожертви на підтримку активістів. Зайшовши на офіційний сайт цього видання, всім читачам вискочить віконце з проханням пожертвувати кошти для акцій протестів проти закону:

Проаналізувавши медіаресурси України та Польщі, можна чітко охарактеризувати загальну реакцію – прохолодна. Більшість інтернет-видань висловилися проти скандального закону, окрім деяких релігійних ресурсів. До масових протестів та боротьби проти «жіночого пекла» польську громадськість спонукали насамперед активісти у соціальних мережах: наприклад, Ліл Масті, яка разом з чоловіком перебувала на страйках, Домінік Крупінський – молодий блогер-мільйонник, Вероніка Сова та інші польські інфлюенсери.

P.S: українські соціальні мережі також не залишилися в стороні від трендів:

Скрін з популярної української сторінки про українські вислови

Аліна Кліщар, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.