Із дозволом батьків та без солодощів: як журналістам спілкуватися з дітьми
Ірина Ладика
Опубліковано: 05-11-2018
Розділи: Стандарти якісної журналістики.
0
Найчастіше у своїй роботі медійникам доводиться розмовляти із дорослими: політиками, чиновниками, експертами, представниками шоу-бізнесу. Але іноді трапляються ситуації, коли необхідно взяти коментар чи інтерв’ю у дитини. Що потрібно знати, щоб зробити це коректно, не нашкодити своєму співрозмовникові й самому здобути бажану інформацію? На ці запитання допоміг відповісти власний узагальнений досвід та спеціальний звіт «Телекритики» «Діти в медіа: як висвітлювати й дотримуватися правил».
- Якщо ви збираєтеся взятися інтерв’ю у дитини, то неодмінно перед цим візьміть дозвіл у людей, які нею опікуються. Це можуть бути батьки або ж опікуни. Це також стосується і фото дитини. Часто тато і мама погоджуються на інтерв’ю, але водночас не дають згоди на зйомку. Обов’язково проговорюйте ці два моменти перед початком розмови.
- Якщо спілкуєтеся з дитиною без присутності батьків, то залиште маленькому респондентові свою візитку з власними контактами та часом виходу, приміром, програми в ефір. Це потрібно для того, щоб батьки, у разі потреби, могли зв’язатися із журналістом.
- Не пригощайте дитину. Жодних цукерок, печива, фруктів, щоб подякувати за розмову чи якось піддобритися. У неї може бути алергія чи непереносимість якогось продукту.
- Говоріть із дитиною тихо та рівним тоном, щоб її не налякати.
- Ваші очі мають бути на рівні. Якщо дитина низенька, то присядьте, щоб її краще бачити, або ж обоє сядьте на стільці і розмовляйте сидячи.
- Під час розмови уважно слухайте дитину та встановіть зоровий контакт. Вона має відчути, що нею щиро цікавляться, що її думка важлива, що її хочуть почути. Тоді і вона буде намагатися розказати якомога більше і цікавішого. Не варто під час розмови відволікатися на власні гаджети, це може розфокусувати дитину і їй буде складно повернутися до попередньої думки.
- Якщо берете інтерв’ю у дитячому колективі – школа, садочок, гурток, то спочатку знайдіть лідера у групі та говоріть найперше із ним. Саме лідери зазвичай «хоробрі» і краще йдуть на контакт, охоче розмовляють. Наслідуючи їхній приклад, інші діти теж стануть більш відкритими й дадуть коментар.
- Ставте короткі запитання. Пам’ятайте, що ви говорите все ж не із дорослою людиною. Дитині складно втримати у пам’яті довге запитання, тим паче, якщо воно складне. Вона просто не зможе дати відповідь. Тому намагайтеся формулювати свої запитання якомога стисліше.
- Говоріть доступною мовою. Оперуйте тими словами, які дитина уже знає чи мала б знати. Зважайте на вік респондента та не ускладнюйте власне мовлення важкими для сприйняття конструкціями.
- Не ставте закритих запитань. Ця рекомендація стосується й інтерв’ю з дорослими. Бо в іншому випадку ви отримаєте односкладову відповідь «так» або «ні».
Ірина Ладика, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка