Феномен «Сімпсонів»: як медіа зробили мультсеріал «книгою пророцтв»

Юлія Данилюк

Опубліковано: 19-11-2021

Розділи: За що критикують медіа?, Фальсифікація, містифікація.

0

Минуло 32 роки з виходу на екрани першої серії відомого американського анімаційного серіалу «Сімпсони», який дуже швидко завойовував світову популярність. На початку ХХІ ст. у мережі заговорили про «Сімпсонів», як пророчий серіал, який передбачив чимало значних подій у сфері політики. Згодом ідею підхопили світові ЗМІ: хтось зі скепсисом та жартома, а хтось з усією серйозністю.

Теорії щодо пророцтв мультсеріалу вирують у мережі й досі, стверджуючи, що «Сімпсони» – це послання з майбутнього, передбачення і своєрідне застереження для поступних поколінь. Хоча навіть один із режисерів та сценаристів мультсеріалу спростовує цю тезу.

Розглянемо декілька яскравих прикладів «феномену Сімпсонів» в українських ЗМІ. Спробуємо зрозуміти, чому чутки про пророцтва серіалу набули такого розголосу, і що з ними не так.

 Самовтілюване пророцтво  

У січні 2021 року, після інавгурації Джо Байдена, у мережі почали бурхливо обговорювати вбрання віцепрезидентки США Камали Гарріс та її дивну схожість з Лізою Сімпсон. Річ у тім, що за сюжетом серії «Барт в майбутньому», героїня стає першою жінкою-президентом США. На інавгурацію вона, як і Камала Гарріс, прийшла у фіолетовому вбранні та перловому намисті.

У новинній стрічці Obozrevatel одразу з’явився сенсаційний заголовок: «У “Сімпсонах” передбачили вбрання Гарріс на інавгурації Байдена».

Багато читачів повірили заголовкам, проте уважні користувачі одразу помітили когнітивне викривлення. Насправді причинно-наслідковий зв’язок тут протилежний: американка Камала Гарріс банально повторила образ Лізи Сімпсон, давши користувачам новий привід для розмов про феномен мультсеріалу. Про це, зокрема, у своєму матеріалі написав Фокус.

У схожій ситуації опинилася Леді Гага. На сайті ТСН опублікували новину про те, що виступ королеви епатажу на Супербоул “Сімпсони” передбачили ще задовго до цього. Хоча насправді, Леді Гага всього лише повторила сцену відомого мультфільму.

Це вкотре доводить наскільки важливо журналістам уважно ставитись до побудови заголовків, а читачам – до їх сприйняття. На прикладі обох новин бачимо, як одне викривлення породжує низку фейків, які видають за правду.

Звичайний збіг

Із приходом до влади Дональда Трампа у 2016 році, у мережі “гуляла” новина про те, що “Сімпсони” передбачили його президентство. Зокрема інформація з’явилася на сайті korrespondent.net. Звичайно, на перший погляд здійснення пророцтва очевидне, адже Дональд Трамп справді виграв перегони, як у далекому 2000 році в одній із серій «Сімпсонів»; до слова, тоді також для Америки це закінчилося не дуже добре. Проте підстав вважати це чимось більшим, ніж банальний збіг обставин немає: наприклад, у світі існує багато гумористичних політичних передач, які час від часу “вгадують” майбутнього лідера країни. Один із авторів мультсеріалу Метт Гроунінг пояснив, що вибрав Трампа на роль президента в цій серії, оскільки хотів знайти найбільш абсурдного кандидата.

Ілюзія правди. І знову коронавірус

Минає другий рік, відколи світ сколихнула новина про коронавірус. У сучасному медіапросторі із неймовірно насиченими та суперечливими інформаційними потоками з’являється чимало фейків щодо пандемії. Тут також засвітилися «Сімпсони», ставши для деяких ЗМІ хорошим приводом для конспірологічних теорій про COVID-19.

У мережі неодноразово поширювали низку кадрів із мультсеріалу, які нібито демонструють, що «Сімпсони» попереджали спалах коронавірусу. Про чергове передбачення американської сімейки написав зокрема УНІАН. Під час фактчекінгу вдалося з’ясувати, що аж ніяк не всі кадри оригінальні, більшість з них відредаговані. Цей фейк уже спростували іноземні фактчекери з AFP та Reuters.

Скріншоти з епізоду Сімпсонів (ліворуч) та фейкової заяви, опублікованої у Facebook (праворуч) 3 березня 2020 р.

Ще одним прикладом ілюзії правди є історія про “розумний годинник”. У матеріалі Кіно 24 зазначається, що цей чудо-пристрій у «Сімпсонах» з’явився ще у 1995 році, тоді як у реальному світі смартгодинники популяризувалися лише в 2010-х. Насправді це не так. По-перше, окремі моделі годинників, які мали функції радіо, викликоприймача чи під’єднувалися до комп’ютера, з’явилися у 1994 році. По-друге, такий гаджет носив Джеймс Бонд ще у далекому 1973 році. Тобто, ідея в «Сімпсонах» була не нова, але технічно ще не реалізована в світі.

Отож «Сімпсони» насправді не чудо-сімейка провидців. ЗМІ на рівному місці зробили сенсацію. Одні пустили слух, інші підтримали. А в інформаційному світі завжди знайдуться люди, охочі прийняти за правду навіть абсурд, якщо він дарує ілюзію «таємного знання». Тож багатьом «Сімпсони» запам’ятаються як провидницький мультфільм, незважаючи на очевидні факти, що всі його «пророцтва» – пряме наслідування трендів мультфільму, банальний збіг обставин або ж свідомий фейк.

Водночас, «репутація провидця» мультсеріалу створює враження своєрідного маркетингового ходу. Завдяки «пророчому» розголосу «Сімпсонами» зацікавилося широке коло людей. Про них почали говорити у різних куточках світу, відповідно – зросли перегляди. ЗМІ, які публікували такі матеріали, залучили до перегляду мультсеріалу багатьох своїх користувачів. Звісно, у нас немає підстав стверджувати нібито це було зроблено свідомо, але факт залишається фактом: «пророчий скандал» пішов на користь популярності мультсеріалу.

Юлія Данилюк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.