Кейс Остапчука: чому вислів про “дівчину 10/10” сколихнув соцмережі

Ярина Самарик

Опубліковано: 09-09-2023

Розділи: Еротизація та сексизм, За що критикують медіа?.

0

Місяць тому розгорівся скандал через висловлювання «чоловіків» на YouTube-шоу Остапчука “Мекнув – питайте”, які розповіли, що дівчина не може бути 10/10, якщо вона не поголена. Медіакритика вже писала про перші реакції соцмереж на відверто сексистський меседж. Та, зважаючи на резонанс, який спричинило сумнозвісний випуск, продовжуємо тему.

Під час шоу Буше, Позитив та Остапчук обговорили не лише рослинність на тілі жінки, але й встигли наговорити ще багато власних переконань щодо того, якою повинна бути жінка на їхню не скромну думку. Проте скандал розгорівся на тлі реплік:

“Мені взагалі не ОК. Я вважаю, що дівчина має бути поголеною всюди. Естетично мене це коробить. Це ваше життя, але я дивлюсь на це і думаю: “Ну окей, тоді Карпати в безпеці”. Робіть депіляцію, щоб все було гарно та красиво, бо ми теж намагаємося бути красивими”, – сказав Остапчук.

Буше своєю чергою додав, що “дівчина без депіляції не може бути 10 з 10”, а Позитив пожартував, що таким чином “усім буде тепло”.

Вже наступного дня на хлопчиків обвалилася тонна критики, як зі сторони дівчат, так і зі сторони свідомих чоловіків. Найбільшого хейту вони зазнали у соціальних мережах, а саме на платформі ТікТок. Вся стрічка була заповнена відеороликами різного характеру, проте їх обʼєднували спільне обурення та прагнення донести до більш вразливих жінок, що їхня самооцінка не повинна залежати від чужої думки.

Незадовго після виходу доленосного відеоролика Остапчука, блогерка “Сонях” опублікувала відео, в якому вирішила оцінити цих трьох блогерів за власними критеріями та дізнатися наскільки вони 10/10. Критерії оцінювання були такими ж суб’єктивними та недолугими, як і висловлювання хлопчиків. Це відео поштовх до усвідомлення жінками власної гідності та краси, адже в ньому вони змогли відчути себе на місці чоловіків, які регулярно оцінюють їх, як додаток до себе, а не повноцінну особистість.

Дві блогерки зі Львова придумали власну пісню присвячену критиці блогерів та опублікували її у ТікТок. На жаль, оригінальний ролик був вилучений через скарги, проте інтернет пам’ятає все, тому ви можете переглянути копію.

“Ставлять нам оцінки, дві пусті кабінки”, – це слова з пісні, які, як на мене, дуже влучно описують ситуацію, яку породили хлопчики. Проте саме вона дозволила жінкам об’єднатися та дати відсіч чоловікам.

Відома журналістка Марина Курапцева нагадала, що жінка не мусить відповідати якимось певним стандартам.

«...Так наче ми не живі люди, а якісь істоти, народжені спеціально для задоволення чоловіків. Відкрию таємницю, хлопці. Волосся на тілі — це норма, і природою добре продумано, чому воно росте саме там, де росте. Хочете гладеньку, слухняну, без запахів, критичних днів, поганого настрою та хвороб — го прямо до сексшопу, там на замовлення яку хочете собі обирайте і живіть із нею. Ви колись бачили подразнення після бритви, з яких тече кров і утворюється сип? Знаєте, на які процедури йдуть жінки, щоб, наприклад, відбілити собі певні місця на вимоги таких от як ви, і які діагнози потім отримують? Уявляєте площу тіла, яку нам потрібно регулярно обдирати, аби не стати героїнями таких шоу? А ціни на салонні процедури ви бачили? Де написано, що жінка має вкладати купу грошей у болісні неприємні процедури?», наголосила журналістка.

Співачка alyona alyona у своєму Інстаграмі написала допис, в якому розкритикувала висловлюванням блогерів:

“Обмежені люди завжди намагаються обмежити інших, але є люди без меж. Вони не оцінюють інших людей, живуть собі у мирі й гармонії з собою та іншими. Але коли ти любиш себе і приймаєш себе – тільки тобі вирішувати чи худнути, чи гладшати, чи голити ноги, чи не голити, чи збільшувати губи, чи робити ліпосакцію, чи робити будь-що зі своєю зовнішністю. Запам’ятайте раз і назавжди, ваше тіло – ваше діло”.

 Ця ситуація стала черговим нагадуванням про те, що сексизм в нашому інформаційному просторі досі перебуває на високому рівні. Варто наголосити, що є чудовий метод дзеркала, який допомагає перевірити, чи висловлювання є сексистським. Він полягає в тому, що на місці жінки, про яку говориться, треба уявити чоловіка. Якщо про чоловіків ви цього б не сказали, бо це матиме абсурдний чи кумедний вигляд, то не слід такого говорити і про жінок.

Ярина Самарик, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.