Лідери думок чи лідери сексизму: як українські шоу просувають сексистські наративи

Вікторія Стень

Опубліковано: 04-02-2024

Розділи: Еротизація та сексизм, За що критикують медіа?.

0

У серпні минулого року інтернет сколихнув епізод шоу «Мекнув-Питайте» на Youtube каналі українського шоумена Володимира Остапчука. Про це багато писали, користувачі мережі робили з цього меми, обурюючись і висміюючи чоловіків, які говорили про те, що жінка має бути повністю поголена. Але якщо подивитися епізод повністю, там трапляються тези значно гірші, ніж обговорення волосся на тілі жінок.

Такі шоу існують давно і викликають різні реакції. Кожен для себе вирішує, чи варто йому таке дивитися. Але медіа мають здатність впливати на культуру і формувати суспільні настанови. І те, що сказала медійна персона на камеру завжди матиме свої наслідки.

Ми переглянули найбільш популярні епізоди трьох різних шоу: «Мекнув-питайте», «Трендсеттер» і «Він Вона шоу», і побачили, наскільки багато провокативних, сексистських суджень лунало у випуску.

  • «Мекнув-питайте» – це шоу створене Володимиром Остапчуком, у якому він запрошує кілька зіркових гостей для обговорення обраних заздалегідь тем, де 50% питань задають анонімно та інших 50% це питання залу.

Епізод «Чоловіки про жінок» розлетівся, але мало хто переглянув його повністю, де звучали іще некоректніші тези. Як наприклад, сам початок шоу: чоловікам влаштовують бліцопитування, де перше питання буквально «Сіськи чи жопа?». Тобто, 3 публічні особи, 3 лідера думок зібралися, щоб почати розмову, що їм подобається в жінці більше: груди чи сідниці?

На початку шоу ведучий зазначив, що все сказане є власною думкою гостей та ведучого. Але якщо медійна особистість публічно просуває шкідливі наративи під маркером «власна думка», шкідливими вони не перестають бути.

В епізоді кілька разів піднімали тему цнотливості дівчини. Чоловіки стверджували, що їм нема різниці чи дівчина цнотлива чи ні. Але Володимир Остапчук додав від себе таку фразу: «Тобто, якщо дівчина каже «я втратила цноту в 17», то чоловік, як правило, до цього не ставиться, як до якогось «тіпа виграла в чемпіонаті», він навпаки, якщо вона така «ну перший чоловік в мене був в 23» він такий…», і немов би схвально кивнув. Ще до того він сказав, що чоловікам подобається, коли дівчина цнотлива, адже для них це певна «відповідальність», адже дівчина «чекала саме його».

Тема цнотливості піднімалася і в інших епізодах, де Володимир так серйозно розповідав, що його дівчина Катерина була цнотливою до нього. Переглядаючи епізод «Секс», де бізнесмен Григорій Корогодський говорить про чоловіків, у яких було багато партнерів до дівчини і що це нормально, як «Коли ми пара, коли я *бу – це ми *бемо, коли її *буть – це нас *буть», складається враження просування стереотипу про «чистоту» дівчини, що вона має берегти себе для того самого.

«Але цнота — не проблема. Вона не потребує нагального вирішення, навіть якщо тобі вже виповнилось вісімнадцять. Те, спала ти з кимось чи ні, не є характеристикою, за якою тебе має оцінювати суспільство», – вважає журналістка Тетяна Столярова

Взагалі Григорій Корогодський казав досить багато провокативних речей протягом епізоду, наприклад, «Це сексизм і це круто». Так, схоже це круто, коли від людини вимагають бути тим, ким вона не є.

Також варто згадати епізод «Різниця у віці в стосунках», де Євген Клопотенко спокійно розповідає, як спав з дівчиною у 2 рази молодшою за себе зі словами «Я її просто набухав, вона була п’яна ніх*ра не пам’ятає». Чи було це насправді, чи шеф-кухар жартував – невідомо, але факт залишається фактом, що це нормалізація зґвалтування.

Також у цьому епізоді проскакують образливі коментарі у бік феміністок, а саме журналістки та громадської діячки Емми Антонюк.

Але не думайте, що в шоу була лише мізогінія. Бо була ще й мізандрія. Бо стереотип, що чоловіки мають заробляти більше, ніж жінки все ж діє і в житті цих публічних осіб. Адже «один із базових критеріїв маскулінності — це забезпечувати родину. «Якщо чоловік не забезпечує цю родину, а робить це вона, то це не зовсім чоловік», — каже Володимир Остапчук.

«Трендсеттер» – шоу схоже за принципом до попереднього, створене блогером та підприємцем Олександром Волошиним, де лідери думок мають 12 хвилин на обговорення питання, після чого глядачі голосують за думку котрогось із них, за що блогер отримує бал. Той блогер, хто у кінці шоу отримує найбільшу кількість балів – виграє.

Тут ті самі наболілі теми: феміністки погані, чоловік має заробляти більше, ніж жінка. Про ці теми говорять геть усі. Ми ж звернемо увагу на інші аспекти епізодів Трендсеттера.

В одному з епізодів порушили цікаве питання, яке звучало як «Чи погоджуєтесь ви, що «якщо завтра зникнуть жінки – світ не зміниться, а якщо зникнуть чоловіки – світ рухне». Жінки (Анна Трінчер і Анна Алхім) звісно були проти такої тези, адже розуміють свій внесок, як жінки, у світі. Натомість блогер Дмитро Євтушенко сказав: «Жінки нічого не створили, все, що ми бачимо це мужский світ, все зроблено чоловіками». Схоже, Дмитро не знає, що саме завдяки жінці Геді Ламар, у нього зараз є бездротовий зв’язок і Wi-fi в телефоні.

Також дуже спірна теза від цього ж блогера, яка дещо підняла інтернет на вуха, це його слова щодо аборту. Жіночі питання, на їхню думку, теж мають стосуватися чоловіків. Анна Трінчер висловила свою думку проти заборони абортів, зазначивши, що будь-які заборони в цій сфері є антигуманними, а жінки самі мають вирішувати, що і як робити зі своїм тілом. На що Євтушенко відповів: «Це не так працює. Це те саме, як я сяду в стані алкогольного сп’яніння за кермо. Є закон, що так не можна робити, але так сталося, що я вже п’яний і вже їду. Тобто, це мій вибір. Я ж не можу так сказати? Чому це заборонено? Щоб цього не було. Так само й аборти мають бути заборонені, щоб ти розумів з початку, що треба не запліднитися таким шляхом… приймати контрацептиви чи таблетки ваші. Або просто думати, з ким ти займаєшся сексом, коли та навіщо», – стверджує він. Цю позицію підтримав і Олександр Волошин, але потім змінив свою думку на користь аргументів дівчат.

Феміністична активістка та журналістка Євгенія Дишлева висловила свою думку щодо цього у себе в Фейсбук: «А зараз я розповім, як це працює насправді! По-перше, аборт – фундаментальне право жінки! Це не вбивство, а медична процедура. Чоловіки не мають ніякого права вирішувати за жінок! Зародок — не є дитиною, це лише набір клітин. ВОЗ підкреслює, що доступність послуг з безпечного припинення вагітності має вирішальне значення для здоров’я жінок та дівчат. По-друге, чоловіки не мають вказувати жінкам, куди їм ходити і з ким зустрічатися. По-третє, контрацепція – це не лише відповідальність жінок, а й чоловіків!».

«Він Вона шоу» – телепередача на каналі СТБ, головний сенс якого, знайти короткий шлях до порозуміння між партнерами. На шоу запрошують відомих людей, експертів для обговорення тих чи інших питань у сфері стосунків.

На тлі попередніх шоу, «Він Вона шоу» не таке вже і проблемне. Можливо, впливає те, що це передача на телебаченні. Але все ж без мінусів не обійшлось.

«Що це за кума, що під кумом не була?» – слова Євгена Клопотенка в епізоді «Чи варто пробачати зраду?». Загалом, у ведучого не всім зрозуміле сприйняття зрад і стосунків.

«Інтимне листування – це навіть для мене зрада. Зайнятися коханням з кимось – це круто, а переписка – це, мабуть, щось таке незрозуміле для мене, скоріш вона в цьому випадку хоче мене образити. Краще переспати, ніж переписуватися», – висловився Євген на  питання чи є інтимні переписки зрадою. Натомість все інше запропоноване протягом гри «Зрада чи не зрада» він зрадою не вважає.

Є ще один аспект, який можна прогледіти переглядаючи всі ці три шоу – це різниця у ставленні до лесбійських і гейських стосунків. Коли мова заходить за лесбійські стосунки, герої шоу відгукуються позитивно, а за гейські навіть бояться згадати.

«Що тут говорить зрада дівчина з дівчиною? Якщо ще можна, щоб я дивився, ооо…» – саме так відповідає Євген Клопотенко на питання чи вважається зрадою одностатевий секс.

Підсумовуючи, варто сказати, що усі три шоу схожі між собою: концепція розмов про важливі теми з життя і побуту, але також просування гендерних стереотипів, сексизму і гендерної дискримінації. І на жаль, ключовим у цьому є те, що усі ці неприйнятні тези просувають так звані лідери думок, до яких дослухають тисячі, а то й мільйони українців різних статі та віку.

Вікторія Стень, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.