«Медведчуківська Трійця» і КСУ: як проросійські медіа висвітлювали судову кризу

Ярослава Прадід

Опубліковано: 15-12-2020

Розділи: За що критикують медіа?, Маніпуляція, пропаганда.

0

Резонансна ситуація, пов’язана з нещодавніми рішеннями Конституційного суду України сколихнула інформаційне поле та породила безліч публічних обговорень. У матеріалах провладних ЗМІ тут і там вигулькували слова на підтримку рішень Володимира Зеленського, а от у опозиційних новинних ресурсах Петра Порошенка та Віктора Медведчука сформувалося два абсолютно полярні погляди на судову кризу. І хоч як би вони різнились, результат один – опозиційні ЗМІ категорично засуджують політику чинної влади та навіть після виборів продовжують перетягувати на себе «ковдру» з потенційного електорату.

Йдеться про «Медведчуківську трійцю» «112», «NEWSONE» та «ZIK», яка за місяць нестабільної ситуації у КСУ накопичила в собі гігабайти публікацій, псевдоекспертів та «хейтспічу», присвячених розладам у головному суді країни.

Псевдоексперти та КСУ

Не вперше в програмах проросійських ЗМІ з’являються запрошені «соціологи», «політологи» та «відомі публіцисти». І в обговоренні скандалу з КСУ «Медведчуківська трійця» не поскупилася на замовних «експертів» – чи не в кожному матеріалі про Конституційний суд можна побачити чи почути вислів чергового ноунейма-експерта.

Наприклад, сумнозвісна Світлана Кушнір, яка ще з 2014 року крутиться у полі Медведчуківського зору, регулярно відвідує телеканал NEWSONE для того, щоб дати коментар щодо неконституційної реакції влади на судову кризу.

“Есть несколько путей решения этого конфликта: можно указом президента отменить указы предыдущих президентов, которые назначали судей Конституционного Суда. Есть второй способ — собраться Кабмину, Офису президента, Верховной Радой и переписать статьи, которые КСУ признал неконституционными, взять под контроль все антикоррупционные органы. И сразу будет понижен тон. Но нет, власть хочет додавить. Этот поход парламентариев, который мы видели, в Конституционный Суд с требованием уйти в отставку — это давление на суд. У нас улица давит, президент давит”, — рассказала эксперт.

Окрім того, Кушнір, яку занесено до бази псевдосоціологів Тексти.org, полюбляє створювати чорний піар шляхом використання таких фраз як: «зламати через коліно», «судова гілка – священна корова», «ОП і далі буде дожимати суддів»:

«Политический эксперт и экономический эксперт Кушнир Светлана заявила, что Офис президента хочет сломать через колено судей и любыми способами взять под контроль Конституционный Суд Украины».

“Проблему можно решить в правовом поле — это переписать статьи, которые не соответствуют Конституции. В чем проблема сейчас? А в том, что под этот случай Офис президента решил под контроль КСУ. Я думаю, что Офис президента и дальше будет дожимать судей, чтобы они были посговорчивее. Но если мы направляемся в Европу, там судебн ая ветка власти — это “священная корова”, неприкасаемая”, — рассказала эксперт.»

Не обійшлося і без іншого псевдосоціолога (насправді блогера та піарника) Олексія Куракіна, який опублікував різку статтю під назвою «Конституційні “хунтята” на арені “зеленого” цирку: Сміятися чи плакати?»

У статті Куракін традиційно висміює чинну владу, пише про «соросню», «хунту» та ретранслює думки Віктора Медведчука (власника чи не усіх видань, у яких публікується Куракін):

«”Слуги Сороса” і робота поняття абсолютно несумісні.

Збудилися всі: від “соросні” вітчизняного розливу і спадкоємного залізничника Лещенка до бродячих колективів “активістів” і раптово! президента країни. Обурена антикорупційна “громадськість” у вигляді всіх цих САП, нацкорактивів, ДБР, НАБУ, НАЗК та інших “п’ятих коліс” стала завивати про контрреволюцію, зраду нікому не знаних “ідеалів Майдану” і мало не про згортання епічної боротьби з корупцією. Наші “великі друзі” в особі МВФ, посольства США і “європейських” політиків висловили “глибоку заклопотаність”.»

«Поки президент збирається в черговий раз спростувати аксіому “Цирк і держуправління несумісні”, єдиний розумний і такий, що відповідає вимогам законодавства, план виходу з кризи представив глава політради ОПЗЖ Віктор Медведчук.

Замість створення – незаконного! – прецеденту про зміну процесу формування КСУ опозиційний політик запропонував розробити нові норми, а потім прийняти нові редакції антикорупційних законів на засіданні Верховної Ради.»

У дискусіях щодо КСУ взяла участь і нова «зірка» телеканалу ZIK Ірина Паламар, відома своїми різкими висловлюваннями та ненавистю до Сороса.

Ця «громадська діячка, голова ГО “Народний союз”» в ефірі ток-шоу «19» на телеканалі ZIK виступила категорично проти політики чинної влади та підтримала позицію КСУ, стверджуючи, що судова гілка – останній форпост, що захищає Україну від «соросят» та колапсу.

“Це загальна структура і картина того, як бачать Україну наші Західні партнери. Вони дуже жорстко зараз протестують. Я вважаю, що Конституційний суд – останній форпост. А ті, хто буде підтримувати Конституційний суд, в тому числі лідери думок, політики, опозиційні сили, ці люди мають шанс врятувати нашу країну. Тоді і “соросятам” нічого не вийде”, – прокоментувала Ірина Паламар.

Як щодо особистостей зі статусом та званням?

Виділитися в рубриці «Думки» інтернет-ресурсу «112» отримала змогу чинна членкиня Венеціанської комісії, екс-керівниця Головного управління з питань конституційно-правової модернізації при Януковичі, та просто жінка, яка любить дописувати про «лох даун» у Фейсбуці – Марина Ставнійчук. Оригінал тексту, опублікованого у цій рубриці взято з особистої сторінки Ставнійчук. Чому він опинився на просторах медведчуківського ЗМІ – можна не питати:

«Увесь цей галас і нинішній провал у крайніх умовах кризи кандидатур до суддівського складу КСУ був інспірований навмисно заради одного – щоб до складу Суду могли потрапити конкретні особи, які представляли б позиції влади Зеленського та його монобільшості у КСУ!

Мене не проведеш, досвід та інтуіція завжди зі мною. Я бачила, як безвідповідально формувалася основа цієї конституційної кризи!

І може тепер бути, як завгодно! Але той сумнозвісний конфлікт інтересів є явним, очевидним! Політичні фігури, які були ініціаторами конституційної кризи і безпосередніми її учасниками, що модерували її хід, мають свій персональний, егоїстичний інтерес, що лежить на поверхні, – потрапити до КСУ за будь-яку ціну, навіть ціною збурення держави та суспільства! Це нечесно, як люблять говорити представники “слуг”!»

 

Також про свою позицію на просторах «Медведчуківської Трійці» заявив Віталій Журавський, радник Януковича, колишній регіонал та палкий прихильник проросійських ЗМІ. Допис, як і у випадку Ставнійчук, спочатку було опубліковано в Фейсбуці, а згодом перенесено на сторінки «112». І як і у випадку Ставнійчук – демонструється активна антивладна позиція, підкріплена твердженнями про те, що КСУ має залишатися незмінним і недоторканим:

«Плани Верховної Ради є однозначно політично мотивованими, не співпадають зі здоровим глуздом, європейськими стандартами та очевидно спрямовані на дискредитацію такого важливого інструменту влади, як КС.

Якщо це Зе-команді вдасться, то кастрацію суду зреалізують остаточно, що відкриє зелене світло до повної правової вакханалії. Невже вийде?!»

Ворог мого ворога – мій друг?

Після скандального рішення Конституційного суду ЗМІ Порошенка та Медведчука запустили хвилю критики у сторону провладної політики. Але якщо «Прямий» та «5 канал» обмежилися несхвальними вигуками щодо рішень Зеленського, медведчуківські ЗМІ пішли далі.

На просторах проросійських телеканалів та інтернет-ЗМІ з’явилася теза про те, що навіть колишній президент підтримує сценарій виходу з кризи, запропонований Віктором Медведчуком.

Саме це стверджує публіцист Олександр Яблоков. Низку його статей із назвами «Венецианский казус Зеленского», «Электоральное возбуждение» та «Самоизоляция дна» можна знайти у інтернет-виданні «Антифашист».

Яблоков, який демонструє у своїх дописах радикально проросійську позицію, поширив свою думку і на аудиторію NEWSONE. У статті «Локдаун украинской власти» Яблоков стверджує, що узгоджувальна рада ВР визнала, що єдиний варіант виходу з кризи КС – сценарій Медведчука. Звичайно, NEWSONE підхопив це твердження. Цікаво, що до написання цієї статті Яблоков не публікувався у жодній з медведчуківських агенцій. Публікація «Локдауну» ж відкрила для Олександра Яблокова нові можливості та вдячну аудиторію.

«Яблоков напомнил, что даже Порошенко отказался поддержать проект президента Владимира Зеленского, который предлагал уволить весь состав Конституционного суда Украины.

“Офис президента самоудалился от проблемы, волнующей наших партнеров. Сначала Зеленский действительно внес на рассмотрение Рады проект закона об увольнении всего действующего состава Конституционного суда. Проект был настолько безумным, что даже Порошенко отказался его поддержать”, – сострил журналист.»

В целом, по словам Яблокова, неудивительно, что единственный рабочий сценарий по выходу из кризиса предложил Медведчук, поскольку политик является автором конституционной реформы.

“Виктор Медведчук просто является отцом конституционной реформы и поэтому, в отличие от “зеленых”, и в теории, и на практике знает, как работает система. Предложенная им модель парламентско-президентской республики работает с 2004 года до сих пор. И это лучшая рекомендация”, – пояснил журналист.»

Недоторканість КСУ – захист ОПЗЖ?

Рекордна кількість дописів, присвячених скандалу в КСУ, підтримують саме сторону суддів. «Медведчуківська Трійця» всіляко намагається донести до аудиторії думку про кримінальну владу та затурканий суд, який намагається нести правосуддя у важке українське життя. Чому ж проросійські новинні агрегації категорично відкидають варіант переформатування суду або ж активно просувають на посаду голови КСУ чинного нардепа «ОПЗЖ»?

Відповідь може бути до примітивності проста – можливо, представникам партії та власне Медведчуку вигідне скасування е-декларацій, що мінімізує можливість понести кримінальну відповідальність за корупцію. А, можливо, таким чином проросійська платформа намагається просунути своїх людей у судову гілку, відтягуючи час та «готуючи» людей до кардинальних змін.

Та ці роздуми ми залишимо політичним аналітикам, а натомість розглянемо приклади захисту інтересів Конституційного суду в «Медведчуківській Трійці».

Наприклад, в ефірі ток-шоу «13», що йде на телеканалі «ZIK», запрошений експерт Олег Старіков стверджує, що КСУ не буде скасовувати своє рішення, навіть у результаті перемовин:

«”І західні партнери, і Венеціанська комісія, і навіть G7 всі говорять, що ти накоїв? І бачите, як воно було спущено на гальмах. Тому це ще раз говорить, що і команда президента Зеленського, особливо, сектор оборони і безпеки, вони не тільки не можуть мислити стратегічно, довгострокове планування і середньострокове, вони навіть короткостроково не можуть планувати, що вони зробили, а що завтра буде”, – зазначив Олег Старіков.

Експерт додав, що судді КСУ можуть іти на перемовини, але вони не скасують своє рішення.»

А у ток-шоу «15» на тому ж телеканалі «ZIK» екс-депутатка Олена Бондаренко розповіла, що на права Конституційного суду відбувається незаконний набіг з боку влади. Бондаренко вважає, що законопроєкт президента України про припинення повноважень всіх суддів Конституційного суду України – це згубне рішення і для Офісу президента, і для самого Зеленського, і для парламенту.

«Гостя ток-шоу, коментуючи ситуацію навколо Конституційного суду України, зауважила, що зараз відбувається невмілий та незаконний набіг на права КСУ.

“Незаконний чому? Тому що жодним законом України права такого у президента, що він витворяє щодо КСУ і його членів, немає. Понад те, у Кримінальному кодексі України існує 365 стаття, за якою, взагалі, нашого пана Зеленського вже можна під білі рученьки та під суд віддати, оскільки це називається “зловживання службовим становищем”, – сказала Олена Бондаренко.»

Розвиває цю думку депутат ОПЗЖ Ренат Кузьмін у своєму дописі в Фейсбуці (опублікованому на інтернет-сайті «ZIK»), паралельно звинувачуючи президента:

«Кузьмін: Президентський законопроєкт про розпуск КСУ злочинна спроба уникнути відповідальності за корупцію і будь-якою ціною утриматися при владі»

Підтримати КСУ взявся і вже відомий нам Журавський, який визнав рішення суду тими, що не підлягають оскарженню:

«Віталій Журавський зауважив, що, якби Україна була правовою державою, то всі ті люди, які організували згадану акцію, були б затримані та засуджені. Гість ток-шоу також нагадав про покарання за невиконання рішень КСУ.

“Рішення КСУ є обов’язковим, не може бути змінене і з моменту винесення рішення той закон, який визначений неконституційним, чи положення того закону, які визначені неконституційними, є мертвими”, – наголосив Віталій Журавський.»

На захист себе навіть виступив досі чинний голова Конституційного суду Олександр Тупицький:

«”Якщо в один момент КС буде недієздатним і не буде кому виконувати ці єдиного органу конституційної юрисдикції обов’язки, то в країні це може призвести до порушення територіальної цілісності України.

У чому це проявляється? Появляється можливість будь-якій області проголосувати на рівні облради про самовизначення чи відокремлення від України і для правомірності дій щодо захисту територіальної цілісності потрібно звернення до КС, яке повинно бути розглянуто негайно. Тоді виникають правові підстави для вирішення ситуації, інакше це буде кровопролиття. З цим жартувати не можна”, – зазначив Тупицький.»

Цікаво, що Тупицький виголосив цю заяву під час брифінгу в ефірі телеканалу «Прямий». Редакція «ZIK» назвала його «один з телеканалів». Зазвичай проросійські медіа не використовують інформацію з конкурентних, а тим паче ворожих ЗМІ, проте цього разу заява Тупицького була надто «в дусі» медведчуківських настроїв, тож її опублікували.

За Медведчука, про Медведчука, для Медведчука

Ні для кого не секрет, що такі новинні ресурси, як «112», «NEWSONE» та «ZIK» працюють на інтереси лідера проросійської партії «Опозиційна платформа «За Життя»» Віктора Медведчука. Переважна більшість новин безпосередньо пов’язана з діяльністю партії та особисто з Медведчуком. Не стали винятком і дописи про ситуацію з КСУ – цитати Медведчука фігурують в усіх агенціях його холдингу, а також підкріплюються якісними та стерильними світлинами лідера ОПЗЖ – спеціально для створення привабливого образу для потенційної аудиторії.

Резонно, що Віктор Медведчук, як і його прибічники, вважає втручання в діяльність КСУ неприпустимим та всіляко засуджує позицію чинної влади:

«Медвечуківська трійця» продовжує дезорієнтувати українське суспільство та маніпулювати псевдоавторитетами. Ситуація з Конституційним судом лише посилила натиск антидержавницьких ідей та гасел, тому варто пильно перевіряти інформацію та знати, хто і які інтереси пропагує.

Ярослава Прадід, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.