Мок’юментарі чи псевдодокументалістика: що не так з телепередачею “Містична Україна”

Марина Блохіна

Опубліковано: 18-03-2023

Розділи: За що критикують медіа?, Фальсифікація, містифікація.

0

Протягом останніх двадцяти років на екранах телевізорів українців дуже часто з’являлися різні програми, реаліті-шоу та передачі, що мали мало спільного з наукою, якісною журналістикою чи навіть здоровим глуздом, але передача “Містична Україна” є по-справжньому знаковою. У ній ведучий, Марк Дробот, серйозно розповідав глядачам науково-розважального каналу “Мега” про існування привидів, проклять, інопланетян та перевертнів.

Варто зауважити, що на українському телебаченні неодноразово транслювалися програми на вищеназвані теми, але проблематика “Містичної України” полягає безпосередньо в тому, що такий тип контенту видається за науково-популярний, а не пародійний чи сатиричний, він не розвінчує міти чи стереотипи, а навпаки – закріплює у глядачів хибні наукові уявлення та сприяє популяризації теорій змови.

Концепт шоу

“Містична Україна” – це телепередача, що з 2013 року транслювалася на телеканалі “Мега”, і самим каналом названа “науково-розважальною програмою”. Загалом було відзнято 20 випусків, і кожен розкриває ту чи іншу “містичну” загадку України, починаючи від підземних тунелів і закинутих замків, і закінчуючи родовими прокляттями та атаками зомбі.

Та для того, щоб вповні зрозуміти маніпулятивність передачі та рівень оперування брехнею та вигадками, варто спершу звернути увагу на телеканал, на замовлення якого і створювалося шоу.

Телеканал “Мега” вперше почав мовлення 30 травня 2005 року. І від початку свого існування і донині він неодноразово змінював лого, слоган і весь концепт загалом. Спершу “Мега” задумувався як спортивний канал, і переважну частину етеру займали футбольні матчі, але 2010 року новий генеральний директор каналу, Олександр Кравцов, змінив етерну сітку, і тоді там почали показувати ігрові шоу, а вночі крутили російські та зарубіжні еротичні передачі.

Відомий усім контент “Мега” почав показувати тільки у серпні 2010: тоді там з’явилися наукові передачі, Формула-1, проєкти BBC, “Discovery Channel”,  “Animal Planet”, а через кілька років і вже культова для українського телебачення передача “Містична Україна”.

То в чому ж тут полягає маніпуляція? Перш за все, у жанрі телепередачі, бо щонайменше одна частина словосполучення “науково-розважальна” точно не відповідає дійсності – якщо розважальною за умови достатньо розвиненого критичного мислення її ще можна назвати, то науковою – точно ні. Але проблема полягає також і безпосередньо в тому, що транслював цю програму саме телеканал “Мега” – той, що за власним визначенням також є “науково-популярним”. Тобто в один день на каналі могли показувати як справжні науково-популярні програми, такі як “Руйнівники міфів”, чи “Голу науку” або “Загадки всесвіту”, так і псевдодокументальні передачі на кшталт тієї ж “Містичної України”.

Концепт цього шоу полягає у тому, що ведучий на початку випуску розкриває тему розслідування – наприклад, позаземні цивілізації, а далі починаються вигадки і містифікації, підтверджені словами не менш вигаданих експертів, і все це приправлене дрібкою реальних фактів, щоб вже напевне ввести в оману довірливого глядача.

Сама передача знята російською мовою – нею говорить і ведучий, і закадровий голос, і усі запрошені “експерти” – це пояснюється тим, що цільовою авдиторією шоу була не тільки і не стільки Україна, як країни СНД.

Правда і вигадка

Вигадані факти та маніпуляції у шоу можна поділити умовно на два типи – очевидні та ті, для спростування яких потрібно виділити хвилину, щоб ввести запит у Google. Розглянемо обидва типи вигадок у передачі на прикладі випуску “Містична Україна. Зомбі. Атака мерців”.

У цій серії шоу ведучий протягом п’ятдесяти хвилин намагається довести глядачам, що зомбі існують насправді, ба більше, не десь далеко, а просто поруч – в Україні.

Спершу для ознайомлення з тим, як творці передачі уявляють собі зомбі, глядачеві розповідають історію про такого собі Клавдіуса Нарциса – начебто він помер в одному з міст Гаїті 1962 року, факт його смерті підтвердили два авторитетні лікарі, проте через майже два десятиліття чоловік повернувся у світ живих – і виглядав так само, як у день своєї “смерті”. Водночас глядачам показують фотографію цього чоловіка і коментують її так: “Фотографія цього чоловіка, що сидить біля власної могили, обійшла весь світ”. Але ані фотографія, ані ім’я Клавдіуса Нарциса не фігурує у жодній статті чи книзі – якщо не враховувати тих, що є явним копіпастом з передачі “Містична Україна”. Напрошується висновок, що творці шоу намагаються переконати глядачів у існуванні паранормального не тільки підганяючи реальні факти під теорію, а ще й вигадують деякі просто з нічого.

Важливою частиною передачі є також і експерти, які підтверджують слова ведучого. У цьому випуску їх близько десяти. П’ятеро з них – колишні учасники секти “Біле братство”, або їхні родичі, тож перевірити правдивість їхніх осіб і слів майже неможливо. Проте також у випуску фігурують кілька кандидатів наук, психологів та психоаналітиків, які серйозно розповідають українським глядачам про існування зомбі – наприклад, Анджела Бабаджанова, яка має ступінь у галузі психологічних наук, або Анатолій Чуприков, професор та доктор медичних наук. Також у випуску фігурує Наталія Ломоносова, психологиня та “лідерка думок”, що має власну колонку на ресурсі “НВ”, але у “Містичній Україні” є експертом з гіпнозу.

Мок’юментарі чи псевдодокументалістика?

Межа  між мок’юментарі та псевдодокументалістикою досить тонка, та все ж її вкрай важливо розуміти для того, щоб говорити про передачі на кшталт “Містичної України”. Мок’юментарі – це жанр телевізійних шоу, у яких вигадані події знімаються у форматі документалістики, але завжди передбачається сатира, гумор – і глядач знає, що факти з шоу не слід сприймати всерйоз – і знає він це не через власний рівень медіаграмотності, а тому що творці передачі прямо говорять про це, або роблять сатиру настільки очевидною, що пропустити її просто неможливо. Псевдодокументалістика натомість не ставить перед собою мети розсмішити глядача – вона тільки оперує маніпулятивними наративами і відвертою вигадкою та брехнею.

Телепередача від “СТБ” “Містична Україна” – це, безперечно, саме псевдодокументалістика. І хоча брехня зараз, з позиції 2023 року здається дуже очевидною, і важко повірити, що хоч хтось сприйматиме шоу всерйоз, творці ніяк не вказують на його пародійний характер. Ба більше – псевдонауки, такі як астрологія, валеологія, знахарство, телегонія тощо творці передачі представляють як істину. Вигадані факти поміщають поряд з справжніми, і через це у глядача може скластися хибне уявлення про картину світу – особливо щодо суперечливих тем та теорій змови, які були вкрай популярними у час трансляції передачі.

Філомена Канк

Для порівняння наведемо приклад справжнього мок’юментарі – британської телевізійної передачі “Cunk on Earth” 2022 року. Перш за все, у прев’ю до передачі творці прямо говорять про те, що шоу – це мок’юментарі, і навіть за цієї умови воно не містить вигадки. Натомість ведуча, Філомена Канк, грає роль необізнаної журналістки, яка приходить на інтерв’ю непідготованою і ставить запрошеним історикам дивні запитання.

В одному з випусків замість того, щоб запитати “Яким був Радянський союз” вона питає, якою була радянська цибуля, обігруючи співзвучність слів “union” та “onion”; в іншому запитує в британського історика, що було більш культурно значущим – Ренесанс чи “Single ladies” Бейонсе. Саме так, за допомогою тонкого гумору та нестандартних тем і будується скелет передачі “Cunk on Earth”; запрошені історики змушені ламати голову над найбільш несподіваними запитаннями, і навіть так у шоу не звучать вигадки та брехня.

Отож, “Містична Україна” – це псевдонаукова передача, що багато у чому була продуктом свого часу, але вкотре нагадує нам, чому ж медіаграмотність – настільки необхідна навичка для людини двадцять першого століття.

Марина Блохіна, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.