Не творив – а гнобив: міфи про “Леніна-творця України” та їх спростування

Анна Задорожна

Опубліковано: 22-11-2024

Розділи: За що критикують медіа?, Маніпуляція, пропаганда.

0

Ленін причетний до України, але чи до її створення?

Під час повномасштабного вторгнення росіяни всіляко намагаються підкріпити свої дії нібито історичними «доказами», щоби втримати войовничий настрій свого населення. Ба більше, опираючись на вигаданий історичний контекст, ворог намагається приховувати справжню мету війни, так званої «СВО». Одним із таких псевдоісторичних пропагандистських прийомів стало твердження про те, що В. Ленін створив Україну.

Що рік – то більше міфів вигадує росія

Вільям Шекспір одного разу сказав: Гримить те, що всередині пусте. Так і гримить російська пропаганда, яке дедалі більше і більше вигадує псевдоісторичних наративів, щоб якось виправдати свої жорстокі дії. Брехливі слова умить наче за командою підхоплюють російські сайти, телеканали та інші засоби комунікації, щоб сіяти у маси нові вигадки – які насправді будувалися і просувалися роками.

Ленінська Україна у фантазії Путіна

23 грудня 2021 року Путін заявив, що Україну створив Ленін. Про це він повідомив під час пресконференції. Згодом через рік, за з дні до повномасштабного вторгнення Путін виступив із відеозверненням до свого народу, де знову нагадав, що саме Ленін був архітектором і засновником української держави. Така реакція диктатора у вигляді обурення і погроз була зумовлена процесом декомунізації та знищенням радянських пам’ятників, зокрема Леніна, який з’явився значно пізніше після створення України.

  • Вперше письмова згадка про українську державу виникла у літописі, датованим 1187 роком. Саму назву Україну вважають синонімом до слів «князівство», «наша земля» і власне «країна». У той час, як згадка про росію виникла лише у 1721 році, коли московську державу перейменували. Тобто, до сучасної і звичної нам назви існувало московське князівство, яке створилось у 1277 році. І так, воно виникло значно пізніше, ніж славетна держава Київська Русь.

Псевдоаргумент про те, що Україну створив Ленін сьогодні використовується російською владою для виправдання вторгнення на нашу територію. Ці дії вони пояснюють тим, що ж потрібно комусь «визволяти» «ісконно русскіє зємлі».

Ленін не творець України, а її завойовник

Ще одною причиною, чому Путін вписує Леніна до заснування українського народу вочевидь полягає у тому, що Ленін таки мав відношення до України, але лише у негативному значенні. Комуніст прагнув на меті створити імперіалістичну державу, а вона як відомо живе завдяки грабуванню територій. Тобто, більша половини імперії складалася б з росіян, решта – з інших народів. Безсумнівно, росіяни завжди жадали того, щоб їм підпорядковувались інші народи чиїми силами вони б реалізовували імперіалістичні ідеї «вєлікай страни».

Коротка довідка:

  • Після того як розпалилась Перша світова війна, яка в певній мірі відбувалась між Російською та Австро-Угорською імперіями, вони обидві зазнали розпаду. Скориставшись поваленням російського самодержавства було створено Центральну раду 17 березня 1917 року на чолі з Михайлом Грушевським.
  • За увесь період свого існування українські демократичні сили намагались знайти спільну мову з російською республікою. Проте намагання порозумітись було зірвано, адже до влади прийшли більшовики під керівництвом Владіміра Леніна. Вони запровадили нову форму правління – диктатуру пролетаріату, яка з диктатурою та робітничим класом придушувала опір колишніх панівних класів.
  • Зосередившись на меті побудувати власну державу, Центральна рада у своєму III Універсалі проголосила заснування УНР (Української Народної Республіки). Після цього Ленін висунув своє незадоволення Українській Центральній Раді та розпочав війну проти українського народу.

Опісля відбулось все те, що ми бачимо сьогодні: вторгнення російських військ на українські території. Таким чином 16 квітня 1919 диктатор виступив із закликом захопити Україну про що розказав у своїй промові перед залізничниками з Москви:

Мы должны не менее 3 тысяч рабочих железнодорожников, частью крестьян из северной голодной России, двинуть на Украину. Правительство уже провело декрет о точной разверстке того количества хлеба, которое можно взять сейчас в размере 100 миллионов пудов. В одном из округов Донецкого бассейна, по полученным сведениям, также имеется 1 миллион пудов хлеба на расстоянии не более 10 верст от железной дороги.

Джерело: was.media

Він намагався завоювати Україну не один раз, а цілих три. Одного разу, на жаль, вдалось.

Тезу про створення України Леніним активно підхопили російські пропагандисти. Так, на одному з популярних російських ютуб-каналів «Клім Жукав» можна почути «цікавий факт» про те, що перші російські поселенці існували ще до Рюриковичів і жили вони, ну звісно що в місті Ленінград. На думку двох «істориків» це вже і була Росія, з чого й треба починати. Ще одну абсурдну тезу, яку висунули росіяни у своєму відео – русь була одна, а Київською назвали одну із Русів, щоб не плутатись.

“Ленін не творив Україну, а реагував на український рух – Ярослав Грицак

Такі тези почали швидко спростовувати в українському медіапросторі. З’явилось чимало пояснень, зокрема, й від істориків. Наприклад, Суспільне Одеса в одному зі своїх інтерв’ю записали цікаву розмову з істориком Ярославом Грицаком, де від журналіста пролунало багато запитань, зокрема про начебто творення Леніним України. Натомість історик спростував міф та запевнив, що не варто дивуватись, коли щось таке говорить Путін, адже він не знає історії.

Схоже на те, що на чолі з диктатором уся російська пропаганда радше просуває не історію, а байки, які переписувались роками, аби насаджуватись у голови людям. Сьогодні ми маємо чимало інструментів, щоб не лише говорити, а бути почутими. Українські медійники спростовують цей наратив, публікуючи матеріали з історичним фактажем, а також реагують на закиди Путіна про фейкове створення України.

Зокрема Радіо Свобода написали великий матеріал про наміри та вчинки не лише Леніна, а й більшовиків та Миколи Скрипника.

А ось BBC Україна зосередились саме на словах Путіна, де детально проаналізували його промову, в якій він критикував Леніна та більшовиків за те, що ті начебто подарували частини російських земель Україні.

Якісні історичні публікації про історію України варто поширювати у соцмережах та на різних медійних майданчиках – цим ми наголошуємо на важливості української боротьби сьогодні.

Анна Задорожна, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка

Comments are closed.