Підірвати довіру до світових спільнот. Як працює російська дезінформація під час пандемії COVID-19

Ярина Балабаник

Опубліковано: 13-05-2020

Розділи: За що критикують медіа?, Маніпуляція, пропаганда.

0

«Як можна повірити в таку маячню?» – міркувала я собі після перегляду сюжету «Media sapiens» про те, як «Первый канал» розповідав про походження коронавірусу. Трамп роздавав корони на конкурсах краси, тому назва вірусу походить саме від цього слова. «Що?» – запитаєте ви. А це звичайнісінькі російські новини, і російський народ вірить в такі нісенітниці.

Але дезінформація поширюється не тільки на теренах їхньої країни. Російське видання «Russia Today» (далі «RT») виходить шістьома мовами: російською, англійською, німецькою, французькою, арабською та іспанською. До того ж трансляції ведуться у різних країнах світу. «The Guardian» пише, що іспанська версія «RT» стала 12-тою з найбільш популярних джерел інформації про коронавірус серед користувачів соціальних джерел.

Саме це видання, а також російське радіо «Спутник», частенько появляються у матеріалах американських, британських та різних європейських видань протягом останніх двох місяців, тобто за час карантину. А все тому, що світова спільнота намагається спростовувати фейки, яких за час пандемії стало досить багато. Розглянемо, як реагують на дезінформацію російських ЗМІ західні журналісти.

Насамперед, варто зазначити, що більшість статей іноземних видань має спільну рису: спростовують та розвінчують міфи про своїх чиновників, роботу владних структур, медпрацівників чи науковців, яким російські ЗМІ приписують неправдиві речі. Перечитавши кілька іноземних джерел, складається таке враження, що Росія намагається підірвати авторитет світової спільноти в очах, насамперед, своїх громадян, а далі – й серед жителів інших країн, оскільки вони гарно пристосували свої медії для іноземців, висвітлюючи інформацію кількома мовами. Росія спеціально використовує суперечливі, заплутані та зловмисні повідомлення, щоб ускладнити Європейському Союзу роботу над комунікацією про пандемію, пише «Business insider».

Наприклад, нещодавно британське видання «Sky News» опублікувало матеріал про те, що резиденція прем’єр-міністра Англії скаржиться на російське інформагентство «Риа Новости», яке написало, що Бориса Джонсона, який захворів на коронавірус, підключено до апарату штучної вентиляції легень, хоча його перевели тільки у відділ інтенсивної терапії як запобіжний захід, якщо йому буде потрібна вентиляція.

Але не Англією єдиною. Серед російських фейків є багато інформації, яка зачіпає Європейський Союз, американську владу та їхніх науковців. Станом на 16 березня 2020 року експерти Європейського Союзу зібрали з російських джерел 80 прикладів дезінформації майже за два місяці часу, йдеться у статті «The Guardian». Європейська комісія у лютому 2020 року на Конференції з безпеки в Мюнхені визначила російські дезінформаційні кампанії як найбільшу загрозу ЄС, оскільки вони систематизовані, забезпечені ресурсами та здійснюються в більшому масштабі ніж аналогічні кампанії будь-якої іншої країни, включаючи Китай, Іран та Північну Корею. Російські фейки покликані поширити паніку та недовіру в європейських урядах, йдеться в матеріалі сайту «Carnegie Europe» (фонд, який присвячує свою роботу забезпеченню співпраці між країнами світу). Ба більше, нещодавно навіть Пентагон звинуватив Росію у поширенні дезінформації.

Зазвичай, всі російські фейки ґрунтуються на різноманітних теоріях змов. Про них пише британське видання «The Guardian». Одна з них оприлюднена на радіо «Спутник» у лютому. Вони провели паралель між опіумними війнами ХІХ століття та коронавірусом, маючи на увазі, що Англія та не названі ними організації намагаються контролювати китайські внутрішні справи так само, як Британська імперія змусила колись Китай відкрити свої ринки і віддати свою територію під загрозу.

У той час веб-ресурс «Риа ФАН» стверджував, що паніку про COVID-19 поширюють фармацевтичні кампанії, які хочуть отримати наживу від вірусу. До того ж у документальному фільмі «Военная тайна» від «Рен ТВ» стверджували, що вірус може бути біологічною зброєю, яку поширили американські спецпідрозділи в Китаї.

Переглянувши кілька європейських видань, можна побачити, що ситуація повторюється. Італійське видання «La Repubblica» пише, що італійцям на WhatsApp почали приходити повідомлення з проханням сказати на відео щось хороше та подякувати росіянам за гуманітарну допомогу. У повідомленні сказано, що люди отримають 200 євро, якщо опублікують таке відео у Twitter, Facebook чи Instagram. Якщо італійці подякують тільки текстом у соціальних мережах, то теж заплатять, проте менше. Німецьке видання «Der Tagesspiegel» пише, що на «Вести ФМ» вийшла інформація, що у Німеччині брак кваліфікованих лікарів, щоб побороти коронавірус.

Коли від світових спільнот посипались скарги про розповсюдження неправдивої інформації, Кремль спростовував усі звинувачення, заявляючи, що вони необґрунтовані та не мають здорового глузду.  Натомість останнім часом рівень російських фейків став значно вищим: у більшості випадків вони просто підсилювали ті фейки, які поширились з інших країн. Така тактика давала їм можливість заявляти, що вони пишуть те, що говорять інші, уникаючи звинувачень на свій бік, пише «The Guardian».

Але до такого способу російська влада дійшла тільки тепер, до цього часу фейки справді були вигаданими. Багаторічні спроби послабити і підірвати довіру до західних спільнот отримали запланований ефект. Ніна Янкович, експертка з дезінформації Міжнародного наукового центру Вудро Вілсона (Вашингтон), каже, що інформація, яка надходить з Росії про пандемію COVID-19, схожа на інші дезінформаційні кампанії, що надходять із країни за останнє десятиліття, повідомляє «Business insider».

Власне, історія поширення російських фейків описана в матеріалі «Довга війна Путіна проти американських науковців» від «The New York Times». Російські ЗМІ неодноразово поширювати інформацію про те, що вірусні епідемії, чи то спалахи грипу, чи епідемія еболи, були посіяні американськими вченими. За багато років постійні фальшиві посили з боку Путіна до американської системи охорони здоров’я стали уже ознакою правління президента.

Якщо простежувати історію глибше, то схожі випадки дезінформації були ще у 1987 році. Фальшиві російські новини про смертельний вірус, який спричиняє СНІД, виходили на 25 мовах світу та у 80 країнах. Тодішня преса говорила, що його поширили американські військові, щоб знищити чорношкіре населення. Таким чином росіянам вдалося підірвати авторитет американської демократії, особливо в африканських країнах. Після Холодної війни у 1992 році Росія визнала, що це була неправда.

Як бачимо з вищенаведених прикладів, історія повторюється, тільки якість теперішніх фейків зовсім інша ніж це було колись. Сандра К. Квін, професорка Мерілендського університету, в інтерв’ю «The New York Times» заявила, що російський президент малює стару книгу, різниця зараз тільки у швидкості, з якою поширюється інформація, і у зневазі до установ, на які ми покладаємось, щоб зрозуміти правду.

Ярина Балабаник, магістрантка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка
ілюстрації www.freepik.com

Comments are closed.