Російське ІПсО: що це таке і як з цим боротися

Ярослав Бедрій

Опубліковано: 10-11-2022

Розділи: За що критикують медіа?, Маніпуляція, пропаганда.

0

Росія зробила ІПсО частиною свого повномасштабного вторгнення, і, як показує дійсність, психологічні настрої є дуже важливою складовою перемоги чи поразки у війні. Сучасні засоби протидії психологічним операціям є надзвичайно актуальним питанням. Саме про них іде мова у цьому матеріалі.

ІПСо розшифровується як «інформаційно-психологічна операція». Це дещо видозмінений переклад поняття Psychological Operations, PSYOPS. У різних джерелах подається також формулювання «психологічна операція», «військова інформаційна операція».

Це певні організовані та сплановані дії. Їхня мета – це дезінформування та вплив на думки певної групи людей. Інформаційно-психологічна операція може бути також спрямована і на дезінформування цілої держави чи групи держав.

Сьогодні цей термін переважно вживається у контексті російсько-української війни, як один із виглядів зброї, що використовується російською стороною задля маніпулювання настроями населення на окупованих територіях, державних діячів України чи західних держав.

Серед елементів великої, спланованої інформаційно-психологічної інформації, варто згадати такі:

  • Пропаганда
  • Дезінформація
  • Перебільшення чи применшення певної інформації
  • Кібератаки ботів
  • Фейки

Весь цей список росія активно використовує у війні проти України. І тому необхідність боротьби із російськими інформаційно-психологічними операціями у певний момент стала очевидною для сучасних українських медіа.

Першою і основною варіацією на тему боротьби та протидії із російськими інформаційно-психологічними операціями є популяризація самого факту, що вони існують. Пояснювати, що це взагалі таке, пояснювати детально їхню структуру для власної аудиторії.

Дуже активно цим займається «Детектор медіа», маючи окрему колонку на своєму сайті «Детектор маніпуляцій». Як зазначено вище, маніпуляція – це один із елементів ІПсО, що передбачає викривлення певної інформації, що є цілеспрямованою дією задля формування у пеної людини чи групи людей якогось (визначеного авторами маніпуляції) стану, погляду на події чи настрою. Сайт регулярно створює інформативний і чітко спрямований проти певного фейку чи маніпуляції контент у вигляді достатньо коротких, але змістовних відео, де докладно розповідається про те, чому певна інформація є частиною російських інформаційно-психологічних операцій.

«Детектор медіа», розділ «Детектор маніпуляцій».

Ще одним варіантом протидії ворожому ІПсО можна вважати спростування певних повідомлень із докладним описом того, чому саме подана інформація є частиною інформаційної операції росії проти України, та що насправді можна сказати по тій чи тій темі з огляду на офіційні джерела інформації. Наприклад, таку форму пропонує сайт інформаційного джерела «Український тиждень», де, окрім докладно розписаної інформації про те, що таке ІПсО, спростовуються російські фейки.

«Український тиждень».

Схожі матеріали також публікує «Суспільне». Велику частину російського ІПСо було розібрано у численних статтях та новинах, які були згруповані під темою «Пропаганда». Зокрема, нещодавно вийшов дуже цікавий матеріал про те, як на Купянщині окупанти поширювали плакати про російських діячів мистецтв і одним з них був Тарас Шевченко. До цього списку його зарахували через те, що він вів свій щоденник російською мовою.

«Суспільне», розділ «Пропаганда».

Загалом, сучасна протидія російським фейкам та інформаційно-психологічним операціям базується на принципі «знай свого ворога». Тому найкраще, що можна зробити для протидії ІПсО – це знати про їх існування і вміти вирізняти серед достовірної інформації.

Ярослав Бедрій, магістрант факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.