Вакцинуватися не можна хворіти: як медіа нагнітають страх перед сезонними щепленнями від грипу

 Інна М’ясоїд

Опубліковано: 13-11-2020

Розділи: За що критикують медіа?, Фальсифікація, містифікація.

0

На тлі цьогорічної активної інформаційної кампанії уряду на користь вакцинації від грипу особливо сильно активізувались противники щеплень. «Серйозні проблеми зі здоров’ям у вакцинованих дітей», «нові дані про шкідливість щеплень», «замовчування реальних фактів про небезпеку вакцинації», – рясніють заголовками українські сайти сумнівної якості. Як доказ використовують вже нафталінову новину про скасування швецьким урядом обов’язкової вакцинації, нібито через її шкідливість. Що ж відбувається насправді?

Дезінформація про заборону шведським урядом обов’язкової вакцинації циркулює серед сумнівних ЗМІ вже третій рік поспіль. Циклічну новину неодноразово спростовували. Парламент Швеції ніколи не забороняв обов’язкову вакцинацію, оскільки вона такою й не була. Конституцією країни передбачено добровільність у всій сфері охорони здоров’я. Відповідно – забороняти нічого. Втім, це не заважає фейкотворцям щороку видавати цю інформацію за достовірну та нову.

Такі маніпуляції на тему здоров’я є загрозливими, тим паче під час пандемії. Стан імунізації українського населення невтішний. За даними міністра охорони здоров’я Максима Степанова, майже 5 мільйонів українців хворіли на грип та гострі респіраторні захворювання минулого епідеміологічного сезону. Водночас вакцинувалися від грипу лише 0.6% населення. Цього року уряд розгорнув масштабну кампанію на користь вакцинації від грипу, вагомість якої значно зросла в умовах коронавірусу. За даними Центру громадського здоров’я, цього епідеміологічного сезону в Україну надійде 665 000 доз вакцин.

Соціальні мережі вибухнули суперечками щодо доцільності вакцинації. Одні переконують, що щеплення від грипу – єдиний шлях мінімізувати ризики ускладнень у разі зараження коронавірусом, інші стверджують, що масова вакцинація – лише джерело прибутку для МОЗ.

Ми поспілкувалися з лікарем-імунологом та головним спеціалістом з клінічної імунології управління охорони здоров’я Рівненської обласної держадміністрації Наталією Козлюк, яка пояснила фінансові тонкощі цього питання:

«Безпосередньо сама вакцинація проводиться безкоштовно, а от вакцину треба купувати в аптеці, оскільки це щеплення не є у переліку обов’язкових. В Україні в наявності вже є корейська вакцина, коштує 270 грн. Також очікуємо вакцини французького виробництва, вартість яких не перевищуватиме 350 грн».

Поборники щеплень також стверджують, що вакцинація від грипу «вб’є» і так вразливий імунітет.

Наталія Козлюк говорить, що, дійсно, впродовж двох тижнів після ін’єкції імунітет дещо послаблюється. Причиною цього є його активна робота над виробленням антитіл проти вірусу грипу. Втім, перед вакцинацією людина обов’язково проходить медичне обстеження. щоб переконатися, що вона здорова і здатна впоратися з навантаженням на імунну систему. До того ж від моменту завершення активної фази будь-якого захворювання до вакцинації має пройти від 10 днів.

Інший аргумент проти вакцинації – смерті внаслідок щеплень від грипу в Кореї. Цю новину опублікували загальноукраїнські медіа, зокрема «1+1», «ZIK», «BBC» та інші. Втім, насправді зв’язок між вакцинацією та летальними випадками не був клінічно доведений. Як стверджують медики, померлі «страждали від інших серйозних захворювань».

Новина спричинила резонанс і в соціальних мережах. Проте, за словами Наталії Козлюк, вакцина від грипу – одна з найбезпечніших. «Подеколи після щеплення може бути незначне підвищення температури, або місцева реакція на ін’єкцію – печіння, чи почервоніння. Але і це буває вкрай рідко. Скажу чесно, скільки ми прищеплювали пацієнтів, жодних побічних реакцій ми не спостерігали».

За однією із версій, летальність спричинена неналежними умовами зберігання вакцини. Щоб переконатися в придатності препарату, слід звернути увагу на термоіндикатор – темний круг зі світлим квадратом всередині, який розміщено на етикетці флакону. Якщо квадрат темніший за круг – вакцина зберігалася неправильно та втратила свою ефективність.

Отже, в умовах пандемії тема здоров’я стала джерелом для поширення фейків. Навіть давно спростована або ж недостовірна інформація може викликати хвилю паніки. Тому, піклуючись про своє здоров’я, не забувайте й про інформаційну гігієну.

 Інна М’ясоїд, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.