«Вата в головах»: як російська пропаганда атакує Європу

Анна Дмитрів

Опубліковано: 01-03-2023

Розділи: За що критикують медіа?, Маніпуляція, пропаганда.

0

Росія створила чітку картину добра і зла для своїх громадян, але для західних споживачів традиційних методів недостатньо. Між пропагандою для іноземних споживачів і росіян є суттєва різниця – якість. Тож з початку повномасштабного вторгнення російським пропагандистам довелося створювати краще продуману й більш реалістичну картинку, яка б змогла переманити на свій бік хоча б якусь частину європейців.

Окрім медіа, які транслюють російські наративи на телебаченні активно працюють боти, які просувають цю ж пропаганду в соцмережах. Їхню роботу помітно в коментарях під дописами про Україну, переселенців, газ, нафту, свободу слова, аборти, расові відмінності, ЛГБТ-спільноту тощо.

Російські вкиди мають вплив на недостатньо освічених людей та підлітків. Цікаво, але саме серед молоді помітні тенденції до прославляння комунізму, величі росії, її літератури, історії, культури тощо. Через брак знань люди досить легко потрапляють на гачок російської пропаганди. Ті хто повірив у пропаганду намагається виправдати росіян, навіть, коли йдеться про воєнні злочини. Саме на це орієнтується російська пропаганда закордоном: отримати велику кількість прихільників, які допоможуть просувати їхні ідеї в західні суспільства.

 

Після повномасштабного вторгнення у 30 країнах Європі заборонили транслювати російські пропагандистські канали «Sputnik» та «Russia today». Проте їхні сторінки легко знайти, і вони просувають свої маніпуляції у соціальних мережах різними мовами.

Прикладів маніпуляції багато, щодня пропагандистські ЗМІ публікують нові інформаційні вкиди. Подекуди вони набирають мільйони переглядів та залітають в топи. Наприклад, різдвяна пропаганда з Путіним просуває  ненависть до «неправильних» одностатевих шлюбів. Президент росії у вигляді Санта-Клауса прокрався до квартири в хлопчика і врятував його від звичного для нього життя.

Або історія про важке життя європейців без російської електроенергії в холоді й в голоді. Тут на перший план виходить пропаганда ненависті до українців через, яких Європа буде в злиднях без російського газу та нафти.

Росіяни винятково не люблять ЛГБТ-спільноту та людей інших національностей, тому російським вкидам зазвичай притаманні расизм та ксенофобія.

Особливим є російський вплив в Сербії – на фото численні біл-борди від Газпрому «За єдність». Це один із прикладів спроб росіян запевнити народ Сербії в братерстві та допомозі Росії.

Україна посідає особливе місце у російській брехні. Українці – нацисти,  Україна атакує своє населення, Україна привласнює газ Молдови з росії тощо. Тож пропаганда знайде вас швидше, аніж ви забажаєте знайти її.

Західні ЗМІ також де-не-де транслюють російську ідеологію цитатами, думками та використання фраз «українська криза», «конфлікт в Україні» тощо замість «війна в Україні».

Російська пропаганда походить і від європейських державних органів. Наприклад у Франції політолог та директор Французького центру досліджень розвідки – Ерік Донесе поширює російську пропаганду, підтримує російську владу та їздив до Криму в 2016. Зокрема він звинуватив уряд Володимира Зеленського в тому, що він «спричинив ситуацію, в якій опинився український народ». Просуває російську пропаганду в Франції й досі ставить під сумніви звірства в Бучі.


Російська пропаганда дуже поширена в Німеччині, де проживає значна кількість росіян: вони виходять на демонстрації, мітинги, автопробіги та нападають на українців.

Наприклад, німецьке видання MDR пише про росіянку, що стала інфлюенсеркою в Німеччині й вільно поширює кремлівську пропаганду у своєму телеграм-каналі.


Аліна є втіленням російської пропаганди. Вона одна з тих хто намагається переконати світ в тому, що її країна все робить правильно, заперечує звірства російської армії і переконує, що росія єдина країна, де є свобода слова.

В Чехії пропагандисти більше фокусуються на в телеграм каналах або в соцмережах, бо там значно легше вести пропаганду.

Найпопулярніші пропагандистські теми в дописах:

– вплив міграції з України на громадян Чехії;

– біологічна зброя;

– необхідність мирних переговорів і недопущення підтримки української армії.

Угорщина має близькі стосунки з росією, тому там пропаганда шириться від влади, пропагандистських медіа, блогерів та інфлюенсерів.
Наприклад, угорський депутат заявляє що Володимир Зеленський втручається в вибори Угорщини:

На італійському телебаченні досить часто запрошують російських експертів, навіть російський міністр закордонних справ Сергій Лавров брав участь в програмі італійської телекомпанії «Медіа сет».

Насамперед російська пропаганда націлена на виправдання своїх дій, поширення ненависті до України і страху перед руйнуванням безпеки в Європі. Подекуди ці маніпуляції досить примітивні, але, на жаль, і вони знаходять вдячну аудиторію.

Анна Дмитрів, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.