Боротьба за єдиний пул: чи отримає хтось з олігархів монополію на медіаправа в українському футболі?

Мар’ян Бринь

Опубліковано: 25-11-2019

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Так вже в Україні склалося, що власниками телеканалів та футбольних клубів найчастіше є олігархи або чиновники. Хтось за рахунок телеканалів піднімає власні рейтинги, хтось за рахунок футбольного клубу виводить гроші через офшорні компанії, а хтось – прагне створити монополію на медіаправа в українському футболі.

Для початку з’ясуємо: що таке медіаправа на покази футбольних матчів? Що таке «єдиний телепул»? Станом на зараз, у чемпіонаті України з футболу виступає 12 професійних клубів. Усі вони з 2010 року мають повне право самі реалізовувати свої права на покази  матчів Української Favbet ліги. Єдиний пул ж працює за іншим принципом. Клуби передають свої права посереднику (у цьому випадку ним є Прем’єр-ліга). А вона продає права телеканалам і прибуток розподіляє між усіма командами.

Донедавна, кожен клуб на найвигідніших для нього умовах міг підписувати контракт із будь-яким телеканалом. Сьогодні трансляторами українських клубів є група компаній «1+1» олігарха Ігоря Коломойського, а також телеканали «Футбол 1» і «Футбол 2» його «колеги» Рината Ахметова.

Президентом Української Прем’єр-ліги є швейцарський чиновник Томас Грімм, який працює у нас з 2018-го року. На початку сезону 2019–2020 він раптово вирішив, що в Україні потрібно створити єдиний телепул на трансляцію футбольних матчів, а офіційним транслятором українського футболу мають стати телеканали «Футбол».

Хтось із вболівальників поставився до такого рішення з оптимізмом, у інших це викликало обурення. Дехто з вболівальників та футбольних функціонерів взагалі звинуватили Грімма у тому, що той піддається впливу і хоче забрати в українських вболівальників безкоштовний футбол.

Проте керівництво Ліги так сильно хотіло єдиного пулу, що навіть пригрозило судовою тяганиною на той час ще п’ятьом клубам, які не хотіли приймати  умови «Футболів» (Динамо, Зоря, Десна, Дніпро -1 та Карпати). «Меншість повинна підкоритись більшості» – сказав керівник УПЛ Томас Грімм. На що у відповідь від одних почув, що за таких умов вони знімуться з чемпіонату, а інші попросили виплатити компенсацію за раптове розірвання контракту.

На це Прем’єр-ліга промовчала. Врешті-решт, єдиний телепул вийшов трішки «кастрованим». 8 клубів на контракті у «Футболах», 4 мають підписані угоди з «1+1». Футбольні чиновники кажуть, що єдиний пул – це хороша ідея, але формуватися він має на прозорих умовах. Повинен відбуватися тендер на купівлю медіаправ і матчі повинна транслювати та компанія, яка запропонує найкращі та найвигідніші умови для всіх.

На мій погляд, усе повинно відбуватися чесно та відкрито, а не за кулісами. Схоже, швейцарець Грімм не до кінця усвідомлює реалій українського футболу, а хтось хоче цим скористатися. І хто зна, як ситуація з єдиним телепулом розгорнеться у наступному сезоні…

До слова, «війна» каналів «Футбол» та телеканалу «2+2», що входить у групу компаній «1+1» триває вже не перший рік. Хоч журналістика й повинна бути незалежною, а це, безперечно, стосується і спортивної журналістики також. Втім, у нашій країні все далеко не так. У народі кажуть, що «2 +2» = «Динамо Київ» , а канали «Футбол» = «Шахтар Донецьк».

Половину своїх спортивних передач кожен із цих каналів присвячує або «Динамо», або Шахтарю. Ніхто вже не дивується, коли в очних протистояннях коментатор підтримує одну з команд. Зараз наш футбол поділений на два табори, які і увесь медіа простір. І поки монополію створити не вдається, кожен українець ще може дивитись футбол безкоштовно. Додамо, що якщо права на трансляцію усіх матчів ліги отримають канали «Футбол 1» та «Футбол 2», то дивитися футбольні матчі можна буде лише через підписку, вартість якої починається від 109 гривень на місяць.

Мар’ян Бринь, студент факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.