«ЧереЩур», але не надто

Ірина Роговик

Опубліковано: 04-05-2018

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Чого творці першого українського late night show могли б навчитись в американських корифеїв жанру.

Програма «ЧереЩур» виходила в ефірі «UA:Першого» з жовтня по грудень 2017 року. Це late night showжанр, звичний для американського телебачення, але екзотичний для українського. Незабаром програму планують повернути в ефір із новим ведучим, адже Романові Вінтоніву вочевидь забракло сил і часу грати Майкла Щура двічі на тиждень. До того ж, програма матиме ґрантове фінансування. Що потрібно українському late night show, щоб стати успішним, і чи можливо це на Суспільному телебаченні?

У Сполучених Штатах Америки late night show мають рейтинги, що в кілька разів перевищують показники новин. Програм такого формату на американських телеканалах не менше десятка, вони весь час змагаються за увагу глядачів та за найзірковіших гостей. Рецепт успіху в кожному випадку свій, але головний складник щоразу той самий: ведучий. Джиммі Феллон, Джеймс Корден, Стівен Кольбер, Джиммі Кіммел – найяскравіші й найпопулярніші зірки late night show, і кожен із них прагне відрізнятись від інших.

Перший випуск програми Джеймса Кордена The Late Late Show, що вийшов у 2016 році, набрав 170 мільйонів переглядів на YouTube. Фішка Кордена – рубрика Carpool Caraoke, у якій він катається містом у машині разом із зіркою. Ведучий співає разом з Адель, Ґвен Стефані чи Кристиною Аґілерою їхні пісні. У випуску з Red Hot Chili Peppers він навіть боровся із фронтменом Ентоні Кідісом.

Як і Корден, Майкл Щур – alter ego журналіста Романа Вінтоніва, що прославився своїми youtube-шоу, а останні кілька років веде авторські програми на «UA:Першому», – вміє співати. У сатиричній програмі #@)₴?$0 Майкл вдало висміює абсурдні події та новини українських медіа. Проте в програмі  «ЧереЩур» самої лише харизми ведучого, на якій тримались попередні проекти Майкла, виявилось недостатньо. У late night show ведучому потрібно працювати водночас із публікою в залі, з глядачами по інший бік екрану та з запрошеними гостями: всім має бути весело.

Прем’єрний випуск програми почався розмовою з надувною лялькою-«співведучим» Дейвідом, якого Майкл повідомляє, що «ЧереЩур» «закривають, і цього місяця в тебе не буде зарплати».

Гостями випуску стали колега Романа Вінтоніва по Суспільному Саша Кольцова та актор Остап Ступка. Маючи заготовлений текст, Майкл у розмові зі Ступкою навіть не спромігся прочитати його так, щоб було смішно. Жарти в цьому діалозі являли собою щось на кшталт «людина, яка збирає колекцію чайників не лише на своїх майстер-класах, але і на полицях свого будинку». Не смішно. Публіка й собі реагувала доволі мляво. Подальші ж випуски лише підтвердили, що late night show – не формат Майкла Щура.

За словами продюсера напрямку Андрія Сайчука, перед керівництвом Суспільного постала дилема: обрати ведучого з-поміж тих, хто вже працює в гумористичних телепрограмах, чи зробити ставку на маловідому людину та зробити з не зірку. Що ж, якщо поглянути на американський досвід, то там ведучі late night show – люди з не лише телевізійним, а й з акторським досвідом, які вміють працювати з аудиторією й поводяться в кадрі органічно.

Ще одна річ, якої бракувало першому сезону «ЧереЩур» – інтерактив. У класичному американському варіанті є постійні рубрики та ігри. Ведучий The Tonight Show Джиммі Феллон постійно вигадує ігри, в яких задіяний він та його гості. Наприклад, «Коробка брехні», де ведучий та його співрозмовник намагаються заплутати одне одного в тому, що заховано в чорних скриньках. Хай там яка несерйозна, ця гра захоплює глядача.

У Late Late Show є рубрика Spill your guts or fill your guts («Розкрий таємниці чи наповни шлунок»), де Джеймс Корден ставить гостеві запитання, і той або відповідає, або їсть щось гидке. А потім те саме робить гість із ведучим – наприклад, коли Кім Кардаш’ян запитала Кордена, хто з гостей його шоу був найбільшим придурком, він відмовився давати відповідь і натомість з’їв скорпіона. Серед інших гидотних страв, що фігурували в цій рубриці, – бичачі статеві органи, смузі з сардин та пташина слина. Власне, щоб не їсти пташину слину, Корден вирішив відповісти чесно, хто йому найменше подобається в родині Кардаш’ян. А в іншому випуску зізнався, що вкрав свічку з помешкання Мераї Кері, чекаючи на неї перед зйомками Carpool Caraoke. Крім акторських здібностей, такі рубрики вимагають від ведучого мужності.

Непоганою спробою урізноманітнити формат був реп-батл Майкла із Сашою Кольцовою. Ведучий узяв співрозмовницю «на слабо» та викликав її на батл. «Дивись, накличеш лихо, я рознесу тебе в такі шматки дрібні,  твоя щуриха збиратиме тебе за допомогою рідні!», – відповіла співачка. Проте постійної рубрики з реп-батлу, на жаль, не вийшло.

Вдалим сценарним рішенням була гра з Юрієм Андруховичем «Бестселер на колінках». Ведучий запропонував письменникові написати твір за лічені хвилини. Для цього був заготовлений бланк із запитаннями: ім’я головного героя, жіночий персонаж, предмет… Вигадуючи довільні речі та імена, Щур підставляв їх у заздалегідь підготовлений текст. І Андрухович, і ведучий не могли стримати реготу, коли відтворювали результат.

Формат late night show приносить американським телеканалам прибутки від реклами та спонсорства. Наприклад, 2014 року The Tonight Show with Jimmy Fallon принесло своїм виробникам 113 мільйонів доларів, Jimmy Kimmel Live – 77 мільйонів доларів. Але й виробництво апріорі недешеве. Повні версії програм можуть побачити або передплатники, або абоненти кабельних мереж – на YouTube викладають лише окремі уривки. Ведучі-зірки отримують зіркові зарплати – кільканадцять мільйонів доларів на рік.

Друга спроба українського late night show, натомість, не матиме бюджетного фінансування – лише ґрантове. Тож команді потрібно шукати нові рішення та дивитись на успішний заокеанський досвід, якщо вона справді сподівається, вклавши менше грошей, отримати кращий продукт, ніж у першому сезоні «ЧереЩур».

 

Ірина Роговик, Школа журналістики Українського католицького університету

Comments are closed.