Ефект Грети Тунберг: героїзація дитини чи піар-інструмент в руках «сірих кардиналів»?

Юлія Різничок

Опубліковано: 19-11-2019

Розділи: Огляди, аналітика.

0

У мережі, як свідчить статистика запитів, людей найчастіше цікавлять такі важливі теми, як п’ята точка Кім Кардашьян, гороскопи на кожен день, світ тварин та різні політичні конфузи, або еротика та все, що з нею пов’язано. Екологія, звісно, й мріяти не могла, щоб опинитися в одному списку з такими «титанами» пошуковиків. Проте 24 вересня 2019 року ліси і все ще неспалене листя знаходилися у такому шоковому стані від своєї популярності в інтернет-просторах, що ледь не згоріли самі по собі.

Фото: epa.eu

Це справді так, адже саме того дня у медіапростір увірвалася 16-річна Грета Тунберг із Швеції, яка своїм емоційним спічем на саміті ООН з питань клімату змусила повідкривати роти «сильних світу цього». Промова маленької активістки була настільки експресивною та різкою, що у певні моменти невисока галаслива дівчинка із ораторськими здібностями нагадувала іншого невисокого та не менш галасливого історичного персонажа, що на початку минулого століття теж проживав неподалік від Швеції.

Жарти жартами, а надмірна емоційність Грети таки багато кого розізлила в мережі, сіючи у головах користувачів думку – а як ця маленька дівчинка потрапила на саміт та хто і з якою метою їй допоміг?

Люди, що дружать із піаром знають, що cподобатися публіці – не головне, важливіше їй запам’ятатися. 16-річна шведка потрапила за захід, на якому зібралися представники понад шестидесяти держав, що однозначно погодилися – із зміною клімату треба щось робити. На тлі цього всього на сцені з’явилася сердита дівчинка, що своїм спічем, в якому акценти були розставлені не на інформативність, а на емоційність, переливала із пустого в порожнє – озвучувала фрази та тези, які вже давно були сказані та винесені на загал. Водночас Тунберг з надривом у голосі наголошувала, що дитинство її вкрадене, а винні у цьому «вони».

І тут з’являється одне важливе запитання: а до кого була адресована ця промова? До тих, хто прийшов обговорити тему екології чи тих, хто тримає величезні підприємства, відходи з яких шкодять суспільству? Жодної конкретики Грета не озвучила, проте «украденим дитинством» дорікнула усім присутнім.

Цікаво, що незадовго після саміту, 16-річній активісті подарували новеньку Теслу – невеличкою компенсацією за нещасливі роки поневірянь покращили юність.

У мережі одразу з’явилися ті, хто сприйняв цю інформацію надто близько до серця. Були й такі, що замислилися про «промислове освоєння енергії горіння «пуканів» від виступу Грети», таким чином забезпечивши чистою відновлювальною енергією увесь світ. Що тут скажеш – ніде правди діти.

У Тунберг з’явилося чимало критиків і в Швеції, і за її межами. Найбільш виважені автори просять не перебільшувати ваги дівчинки у світі та дати дитині займатися її дитячими справами. Так один з авторів британської «The Spectator» вказував на невиправданий культ активістки, відзначаючи, що «для суспільства і самої Тунберг було б краще, якби ми, нарешті, закінчили носитися з цими дитячими страшилками і повернулися в рамки розумної дискусії».

А от швейцарська «Tages-Anzeiger» писала: «Захоплення з приводу Грети Тунберг є зворотнім боком популізму а-ля Трамп: обидва цих феномени засновані на недовірі існуючим елітам». Що таке популізм та жінка із косою, яка знає як ним користуватися, ми, українці, розуміємо дуже добре.

Не можна оминути й той факт, що на саміт екологиня приїхала, точніше припливла яхтою – бо це не так шкідливо, як літаком, – витрати на яку склали понад 40 тисяч доларів. Проте команді заміни, яка допомагала Тунберг із керуванням водним транспортом, довелося прилетіти до США тим надзвичайно шкідливим літаком.

Отже, таким чином персона школярки Грети Тунберг стала не лише широко відомою за останній час, але й неоднозначною у сприйнятті. Дівчинці, що нарікає на важке життя, вже присвятили безліч фотожаб, де її дитинству протиставляють існування африканських дітей, яким, вочевидь, мегасучасні автомобілі ніхто дарувати не збирається.

Є ще один цікавий нюанс – виступ Грети відбувся за місяць до виборів в Парламент Канади. Чи не руками дівчинки намагалися потопити рейтинги Трюдо у той час, коли він зробив охорону довкілля одним із леймотивів своєї передвиборчої кампанії?

Зрозуміло одне: «ікона» екоактивізму вже збирає по всьому світу прихильників, і хочеться вірити, що мета її настільки ж вражаюча, тверда та щира, як і промова на саміті, і що дитиною із мрією не користуються дорослі із грошима.

Юлія Різничок, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.