Не закенселив — день не прожив: як медіа реагують на кенселінг
Ольга Зітинюк
Опубліковано: 24-11-2024
Розділи: Огляди, аналітика.
0
Український X-простір кишить “шакалячими експресами” у бік публічних та непублічних осіб. Побачив промах — закенселив. А інститут репутації помилок не пробачає. Випадків “скасування” в українському інфопросторі чимало, розлянемо декілька найбільш показових.
Довідка:
- Кенселінг або культура скасування (англ. cancel culture) — це явище, коли група людей висловлює рішення про культурне блокування особи. Причиною можуть бути необережні висловлювання або суперечливі дії фігуранта.
- Найчастіше скасування зазнають відомі особи, які своїми вчинками або словами розгнівали громадськість. Проте, зараз “закенселити” можуть будь-кого і за будь-що.
Аліна Паш — Дора-мандрівниця
У 2022 році співачка стала переможницею національного Євробачення. Проте, ще до нацвідбору розгорівся скандал. Стало відомо, що Аліна Паш після 2014 року їздила до анексованого Криму давати концерт. Перед тим як взяти участь у нацвідборі, вона надала довідку від державної прикордонної служби, що перетинала кордон з боку України, а не Росії, що забороняє українське законодавство.
Тоді організатори національного відбору не знайшли підстав дискваліфікувати учасницю. Пізніше виявилося, що довідка фальшива. І на артистку вилилась хвиля хейту.
На цей скандал Суспільне відреагувало підтримкою громадського обурення та припинило співпрацю з Аліною Паш за надання недостовірної інформації.
Інші медіа, такі як BBC, ТСН, Табло.ID лише підтвердили ту ж інформацію. Прихильних до Аліни Паш серед медіа не було.
Володимир Остапчук “10/10” чи ні?
У серпні 2023 року публіка розкритикувала обговорення ведучого разом з гостями шоу “Мекнув, питайте” про те, якою має бути жінка. Найбільше реакцій зібрало питання, чи нормально, що в дівчини може бути волосся на тілі. Чоловіки відповіли негативно, зауваживши, що «дівчина без депіляції не може бути 10 із 10». Докладніше про цю ситуацію також можна почитати тут.
На це медіа відреагували по-різному.
Медіа “Повага” цілком закономірно дотримувалося нейтральної позиції. Їхня стаття повна посилань на коментарі самих учасників програми та критичні коментарі журналістів щодо ситуації. Проте медіа “Повага” дозволило собі назвати висловлювання чоловіків “сексистськими” у самому заголовку до статті.
Креативніше до критики підійшло видання “Вечір медіа”, яке вирішило запропонувати критерії, за якими треба оцінити чоловіків. Цю добірку медіа опублікувало на своїй Інстаграм-сторінці. Серед критеріїв, зокрема, є:
“Він 10/10, але не має 16 кубиків пресу”
“Він 10/10, але не щипає брови до ідеальної форми”
“Він 10/10, але має волосся не тільки на голові”
Очевидно, що добірка має сатиричний та гумористичний характер. Це спроба “віддзеркалити” вимоги чоловіків у шоу “Мекнув, питайте”.
Побійтеся Бога
У жовтні 2023 року Христина Соловій та Сергій Жадан презентували спільну пісню “Серце”. Бурну реакцію викликав саме кліп до пісні, частину якого знімали в одному з храмів Львова. Порцію хейту виконавці отримали від священиків храму. Все через зображення одностатевих стосунків. Відео попросили видалити.
Видання The Village у першій редакції новини про випуск кліпу не згадало про скандал. Тільки згодом з’явилось UPD про те, що церква звернулась до виконавців зі скаргою.
BBC Україна описало скандал з різних сторін. У матеріалі бачимо передісторію, позицію церкви та позицію артистів.
Загалом можна сказати, що медіа не закликають до суспільного гніву, хоча й перепощують емоційно гострі дописи із соцмереж. Деякі журналісти обирають креативні методи подання інформації та залучають свою аудиторію до діалогу. Наведені українські видання намагаються дотримуватися нейтральності у своїх матеріалах, уникаючи власної оцінки. Можливо, щоб не наразитись на хейт самим.
Ольга Зітинюк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка