«Дуже смачний пайок в орків» та «сектансько-нацистські збори в Україні»: російське ІПСО у TikTok «під соусом українськості»

Христина Березяк

Опубліковано: 22-02-2023

Розділи: За що критикують медіа?, Маніпуляція, пропаганда.

Сьогодні TikTok, окрім того, що є одною з найпопулярніших соціальних мереж світу, також найсприятливіша платформа для поширення контенту про російсько-українську війну. І хоча творці TikTok бачили соцмережу як розважальну, з 2022 року – це простір, у якому порушуються й важливі теми. Ще наприкінці 2021 року у  TikTok стрімко почав поширюватися український контент, а після 24 лютого відео українською вийшли на новий рівень.

Однак росіяни також чимало уваги приділяють TikTok. Сьогодні розглянемо російські в ІПСО в цій мережі, які видають себе за український патріотичний контент.

• ІПСО – це інформаційно-психологічна операція. Цей переклад дещо видозмінений від поняття Psychological Operations, PSYOPS. Психологічна операція здійснюється з метою вплинути на настрої мас, деморалізувати та змінити поведінку певного суспільства. Її використовують як в мирний, так і у воєнний час. До елементів ІПСО належить та ж пропаганда, дезінформація, перебільшення чи применшення якоїсь інформації, диверсії в тилу та кібератаки.

У грудні 2022 року у тіктоці з’явилася сторінка начебто українського військового з ніком «liontrash».

Чому начебто? Тому що насправді – це фейк, створений з метою поширення російської пропаганди. Розберемо контент, опублікований на цій сторінці.

Перше, що викриває маніпулятора – це помилки в тексті. В одному зі своїх відео автор використовує слово «батальєни», якого немає та ніколи не було в українській мові.

В іншому відео текст був таким: «Калібри привітали нас із новим 2023  роком. Від щирого серця, як братам і сестрам, на знак поваги та примірювання». Схоже, що автор намагався перекласти російське слово «примирение», та вийшло не надто вдало.

Також в одному ролику автор неправильно вживає назву міста Соледар, називаючи його «Солідаром». Судячи з вищезазначеного можемо зробити висновок, що людина не володіє українською мовою. Тексти з інших відео найімовірніше написані за допомогою перекладача, оскільки дещо «штучні» на вигляд.

Тепер перейдемо до самого контенту. Одна з головних тем, яку висвітлює автор – велика кількість втрат нашої армії. У своїх відео автор постійно акцентує – кількість загиблих величезна, ми здаємо позиції.

«Рідні, ми залишаємо Соледар. Втратили 14 батальйонів. А з нашої бригади 2 чоловіка залишилося. Декілька бригад залишилося, тримають наш відхід», – пише автор в одній з публікацій. Він запевняє, що ситуація жахлива, а українська влада це приховує.

Усі ці відео спрямовані на деморалізацію українського суспільства. Розголошення будь-якої інформації про втрати української армії шкодить нашій же країні. Ми не лише таким чином деморалізуємо інших, а й гратимемо на користь ворога, який використає цю інформацію у своїй пропаганді. Українські військові добре розуміють, які наслідки це матиме, то ж ще раз наголошуємо: сторінка «liontrash» – російське ІПСО.

На жаль, багато українців довіряють автору, сприймають його контент близько до серця та пишуть слова підтримки. Усе було б не так погано, якби автор публікував лише такі відео, однак, окрім деморалізації мас, ворог також поширює дезінформацію про владу та сіє ворожість до неї.

Один з прикладів такого контенту – поширення дезінформації про те, що техніка, яку нам доставляють з-за кордону «не доходить до нуля». Автор стверджує, що «простим смертним» високоякісне озброєння видається дуже рідко, хоча воно так сильно їм потрібне.

«Бахмут, машинобудівний завод «Вістек». Відремонтована техніка йде до полку Азов – до другої лінії оборони. На жаль, ми прості смертні на нулі бачимо її дуже рідко», – пише автор. На основі такої інформації у суспільства формується твердження, що влада не дбає про військових на нулі.

Окрім влади автор критикує й самих українців за їхні «сектансько-нацистські збори». Так він називає обряд висловлення шани загиблим побратимам за слов’янською вірою. «Я точно не за ці сектансько-нацистські збори воюю. Ми в Бахмуті кладемо життя за Україну, поки країну сектанти продають у рабство», – сказано у відео.

Автор просуває вже й так усім відомі російські байки про нацистів та сектантів в Україні, тільки цього разу «під соусом українськості», адже ці слова начебто з вуст нашого військового.

Завершимо це все «дуже смачним» російським сухпайком. На відео чоловіки розпаковують та дегустують російський сухий пайок, стверджуючи, що він «дуже навіть нічого». У коментарях автор доповнює: «у ворога їжа пальчики оближеш». І це після безлічі публікацій, де наші справжні військові кепкують з наповнення ворожого сухого пайка. Якщо у росіян така смачна, на думку автора, їжа, то наша, мабуть, не на вищому рівні.

У соціальній мережі TikTok користувачі вже зняли низку оглядів на цю сторінку, проте на ній все ще 23.8 тисяч підписників.

Це лише один із прикладів облікового запису з маніпулціями такого типу. Багато з них, як от elonmask, elonmask2, Doktor уже, на щастя, заблоковані. Тож будьмо обачні і памʼятаймо, що українська мова – це не завжди доказ того, що у вашій стрічці українець.

Христина Березяк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка