Лідер з недолугої дезінформації: найабсурдніші фейки російської пропаганди

Ярослав Погончук

Опубліковано: 06-03-2023

Цьогоріч першість у гонці за країну-дезінформатора беззаперечно отримала Росія. Таке рішення навіть ухвалила служба зовнішніх справ Євросоюзу. Пригадаємо найабсурдніші фейки російської пропаганди за рік повномасштабної війни, які не увійшли в інші наші топи.

Україна здає території Польщі.

Така новина була поширена ексдепутатом Ріди Ілльою Ківою, яку охоче підхопили багато російських пабліків. Він вважає що Україна розпочала процес передачі території для Польщі.

Все почалося з того, що 11 липня 2022 року Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про особливий статус для поляків в Україні. Ясна річ, цей проєкт не передбачає поділ території України. У розробленому за ініціативою президента законопроєкті йдеться про надання громадянам Польщі можливості легально перебувати в Україні протягом 18 місяців. Все це було зумовлено вдячністю польському народу за підтримку та солідарність з Україною.

Отрута для «начинки» артилерійських снарядів

На думку проросійських каналів, українська армія вирішила використовувати щурячу отруту для того, щоб наповнювати свої артилерійські снаряди. Йдеться про те, що після потрапляння цієї речовини в тіло людини, єдине, що може врятувати її – термінове переливання крові. Як доказ було наведено світлину де військовий тримає в руках пробірку із синіми кульками. Як виявилося пізніше, ніяка це не отрута, а звичайні льодяники для освіження подиху. Свою популярність здобули завдяки своєму привабливому дизайну та ефективності.

Трагедія в Бучі – постановка

Одразу після звільнення окупованої частини Київщини, світ побачив звірства, які творила російська армія проти цивільного населення. Російська сторона довго не чекала і одразу перейшла до свого улюбленого, що «не все так однозначно». Найцинічніше, коли пропагандисти почали розповідати про акторів, що грають вбитих.

Зрештою, одразу багато українських та зарубіжних фактчекінгових ресурсів аргументовано спростували російську брехную.

На щастя, цивілізований світ не вірить Росії і відповідь була не на її користь, адже відбулося посилення військової допомоги Україні, та визнання Росії державою-терористом.

Коти, що знищують Starlink

На жаль, українці змогли приборкати комарів, але не котів… Насправді ж, пояснення такому феномену дуже просте. Сам Starlink під час роботи нагрівається, щоб на ньому не залишався сніг та лід, чим і приваблює котиків, які хочуть погрітися.

Українські військові – піддослідні в руках США

Не будемо повторюватися про тварин, що «вийшли» з українських біолабораторій. Російська пропаганда пішла ще далі і заявила, що в секретних біолабораторіях ставлять досліди над українськими військовими, де їх накачують експериментальними наркотиками.

Напевно, в такий спосіб російська влада намагається знайти виправдання, чому їхня армія все ж не показує результатів, яких хотілося б.

Ярослав Погончук, студент факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка