Нацвідбір Євробачення-2024: що пішло не так?

Вікторія Пилипюк

Опубліковано: 10-02-2024

Щороку навколо національного відбору на Євробачення є маса суперечок, критики та захоплень, тож і цей рік не став винятком. Нацвідбір-2024 викликав особливий інтерес як серед великих медіа, так і серед блогерів та користувачів.

Як і минулого року, у 2024 усі охочі могли віддати голос за свого фаворита у «Дії», але не обійшлось без сюрпризів, адже застосунок перестав працювати під час голосування 3 лютого.

(Фото: Українська правда)

Учасник нацвідбору Меловін поділився в ефірі телемарафону «Єдині новини», що через такий збій він сумнівається в чесності та справедливості конкурсу, адже вважає дивним різницю голосів між першим та другим місцем у 600 тисяч голосів. На своїй сторінці в інтстаграмі, як передає Detector Media,  він добавив: «Чи погоджуюсь я з голосуванням? Воно викликає багато запитань: “злетіла” “Дія” — це неможливо, адже туди чи не щодня намагаються пробратися хакери окупанта і дарма; розрив між 1 і 2 місцем в 600 000 — питання; а ще, хто пояснить голосування журі, коли тих, кого критикували, оцінили найвище. Цікаво почути вашу думку, чи вірите ви цьому голосуванню?».

(Фото: Detector Media)

Але не можна не помітити як багато було Alyona Alyona та Jerry Heil в українському інфопросторі: Тік Ток, рекламні кампанії у блогерів або ж телеграм-каналах. Інтернет-видання «Еспресо» у своїй статті відзначає, що лейбл ENKO не приховував механік, якими підіймав охоплення напередодні Нацвідбору, наприклад, Alyona Alyona та Jerry Heil запустили тренд у TikTok на свою пісню та у день Нацвідбору рекламу дуету можна було побачити в акаунтах інших зірок та блогерів таких як: Наталі Литвин, Валерія Юрченко, Наталія Могилевська, гурт «Смолоскип» і т.д, та в популярних телеграм-каналах. І додали, що навіть скандал з ведучими “Ісландії” Сергієм Івановим та Володимиром Петровим, де вони захейтили Alyona Alyona через її зовнішність схоже, зіграв на руку виконавицям. Не всі учасники фіналу мали таку потужну кампанію, багато залишились в тіні.

(скріншоти з інстаграм)

Натомість BBC додав коментар переможниці Нацвідбору-2024 Alyona Alyona для «Сніданку з 1+1»: «Знаєте, я постійно кажу одне й теж: “Дай нам Боже тих сил і тих грошей, про які всі думають, що вони в нас є”. Я не уявляю, скільки треба заробляти, щоб оплатити таку кількість людей. Якщо люди думають, що вони в нас є, і ми б їх витрачали не на збори, а на такі речі, і не писали б якісну та класну пісню, яка потрапить до серця, то нехай вони в нас будуть».

Проаналізувавши цю ситуацію, не можна сказати точно — чи було це сплановано, чи  дійсно сталося перенавантаження системи, але дівчата отримують дуже багато як і підтримки, так і хейту.

(скріншоти з інстаграм)

Ось ми плавно і переходимо з останнього коментаря під дописом: «Це жах. В країні війна, а ми витрачаємо 10 мільйонів на організацію відбору…» у наступний «скандал» пов’язаний з Євробаченням.  Інтернет-видання «Громадське» у матеріалі із промовистою назвою «Чи на часі нацвідбір на «Євробачення», що коштував майже 11 млн грн» розповідає, що цього року на виробництво шоу витратили майже 11 мільйонів гривень — ці гроші заробив 1+1 production, який виграв тендер на платформі ProZorro. Дуже багато людей були обурені цим, адже в країні війна, але креативна продюсерка Зоряна Биндас запевнила, що «Євробачення» для України — давно не про розваги, а про інструменти: «Чи можна “Євробачення” міряти дронами? Світ організований трохи складніше, ніж може здаватися. Вплив від участі України в “Євробаченні” для нашої армії значно відчутніший, ніж закупівля дронів на 11 мільйонів. Це може конвертуватись у мільярди доларів підтримки».

Forbse у своїй статті, яка вийшла у 2023 році підсумували, що все ж таки участь та перемога України на Євробаченні мали величезний вплив та нашу державу та на весь світ, адже тоді гурт Kalush Orchestra поїхав у концертний тур Європою та Північною Америкою, де вони зібрали 60 млн грн на ЗСУ та відбудову культурних пам’яток України.

Отже, щороку ця тема є одною з найбільш обговорюваних ще тривалий час після національного відбору. Але вибір зроблено, журі та українці прогосували, а сам відбір вже проведено, тож поки можна тільки спостерігати і чекати самого Євробачення-2024, яке відбудеться у шведському місті Мальме вже у травні.

Вікторія Пилипюк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка