Журналістика-екшн: досвід польських медіа

Юліана Лавриш

Опубліковано: 03-11-2011

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Приблизно під таким гаслом проходив дводенний майстер-клас для журналістів Магістерської програми з журналістики Українського Католицького Університету від польського журналіста Павела Решки. Нагадаємо, що Павел Решка – польський журналіст, репортер-розслідувач, військовий кореспондент. Автор книжок «Місце після імперії», «Моя війна», «Далеко від Вавеля». Працює в газеті «Rzeczpospolita». У 1999-2002 рр. – військовий кореспондент в Афганістані, Руанді, Косово; у 2003-2006 рр. – власний кореспондент газети «Rzeczpospolita» в Москві; у 2006-2009 рр. – керівник відділу розслідувань газети «Dziennik». Викладач факультету журналістики Варшавського університету: навчальні курси – «Предмети і люди в репортажі», «Репортерські семінари». Один із засновників «Фонду репортерів», який є майданчиком для обміну досвідом журналістів Східної Європи. За публікації його неодноразово нагороджували відзнаками Асоціації польських журналістів; лауреат премії «Польський Пулітцер»(1996 р., за цикл статей про житлову аферу за участі посадових осіб); лауреат премії імені Даріуша Фікуса (2005 р.); лауреат премії імені Анджея Войцеховського (2010 р., за цикл репортажів про Смоленську катастрофу).

Майстер-клас для студентів-журналістів справді нагадував форму полілогу, зовсім невимушеного і неофіційного. Пан Решка, попри свої численні заслуги, аж ніяк не хизувався перед студентами своїм заслугами (до речі, це, на жаль, притаманно чималому колу журналістів У додатку до нашого матеріалу подаємо живу розмову пана Решки зі студентами. Варто зазначити, що у процесі майстер-класу журналіст використав доволі цікаву методу – він пропонував студентам конкретні ситуації для розслідування, студенти у свою чергу презентували власні шляхи розв’язання, а потім пан Решка розповідав стратегію польських журналістів, які розслідували ту чи іншу історію. Наприклад, історія із фірмою «Комста», яка продукувала у супермаркет несвіжу м’ясну продукцію. Польські журналісти для того, аби дослідити цю справу, влаштувалися на роботу у супермаркет і зняли постачання продукції на приховану камеру. Студенти-магістранти також виявились не менш творчими у підході до розслідування цієї справи, запропонувавши низку своїх варіантів.

Неформальності розмови додавав і обмін досвідом. Зокрема, пан Решка розповідав кумедні історії зі своєї журналістської практики. Журналіст зазначав, що варто шукати і підтримувати джерела своєї інформації. До прикладу, для редакційної команди пана Решки важливими інфоресурсами за часів президентства Лєха Качинського були його постійні суперечки із прем’єром Туском, оскільки у залежності від теми матеріалу певна сторона була зацікавленою у поданні матеріалу. Впродовж розмови вразила ще одна думка – виявляється у Польщі також існує неофіційний пресинг на журналістську працю. Це, зокрема, підтверджує історія, яку розповів пан Решка. Після збройного конфлікту між Грузією та Південною Осетією Лєх Качинський зустрівся із Михаїлом Саакашвілі. У той момент розпочалася перестрілка на кордоні між Грузією і Південною Осетією. Польські служби зазначили, що перестрілку здійснювала грузинська сторона. Коли журналісти докопувалися до цих фактів, то з’ясували, що інформація недостовірна, адже польські спецслужби брали її із російських інтернет-джерел. Керівники служб намагалися будь-що виявити джерела інформації журналістів, використовуючи найрізноманітніші методи. «Ми відчули, що живемо не у Польщі, а у якійсь Білорусії», – зазначив Павел Решка. – «Знаєте, якщо тебе не прослуховують, значить ти – непопулярний». Із розповідей журналіста по політичне життя Польщі робиш висновок, що «політичні еліти» всіх держав «хворіють» на однакову хворобу!

Отож майстер-клас видався справді цікавим, адже журналістська практика пана Решки справді була багатоаспектною. І тут вже не теорія диктувала практику, а практика – теорію.

Аудіо-файли:

http://dl.dropbox.com/u/47345202/%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B0/VN870323.MP3
http://dl.dropbox.com/u/47345202/%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B0/VN870324.MP3
http://dl.dropbox.com/u/47345202/%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B0/VN870326.MP3
http://dl.dropbox.com/u/47345202/%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B0/VN870327.MP3

“The Action-Journalism: experience of Polish media”
Yuliana Lavrysh

The article about a meeting-dialog of Polish journalist Pavel Reshka with students of Magister Programme of Ukrainian Catholic University. In conclusion – sound-files from this meeting.

Comments are closed.