Астрологія в українських медіа: що нам віщують нові експерти

Анна Дмитрів

Опубліковано: 04-02-2023

Розділи: За що критикують медіа?, Маніпуляція, пропаганда.

Астрологи, нумерологи, тарологи, провидиці та ворожки в медіа були давно, та не завжди їх позиціонували як військових експертів. Так, спочатку повномасштабного вторгнення окрім військових аналітиків в українських мас-медіа почали публікувати й віщунів, що пророкують на воєнні теми. Їхні прогнози можна було б сприймати жартома, як от нісенітниці від російських пропагандистів, та на жаль, в умовах війни тривожна інформація може завдати шкоди. Зокрема тій частині авдиторії, яка не переймається критичним сприйняттям та перевіркою інформації.

Існує чимало причин чому не варто поширювати матеріали, де експертом є астролог чи екстрасенс. Виділимо лише декілька:

Нагнітання панічних настроїв. Прогнози нових атак, смертей та руйнувань посилюють емоційну напругу, можуть призводити до гарячкових дій, як от переїзд в інший регіон/країну, коли об’єктивних причин для цього немає.

Емоційні гойдалки. Віщуни часто пророчать нові дати наступу/перемоги/обстрілів тощо, провокуючи різкі зміни настрою. Виходить, що в одному прогнозі ми вже виграли, а в іншому майже програли, і це протягом доби, та ще й в одному і тому ж виданні. Для читачів, схильних вірити в такі речі, це додаткове психологічне навантаження.

Недовіра до влади. Ясновидці прямо чи опосередковано підміняють роботу розвідки та політичного прогнозування, таким чином посилюючи недовіру до фахових оцінок і немов закликаючи читачів не зважати на прогнози та попередження органів влади.

Засмічення інфопростору. Завдяки клікбейтовим заголовкам матеріал зі «страшним пророцтвом» стає вірусною новиною, що відволікає увагу від справді важливих публікацій чи тем, вартих суспільного обговорення.

Розглянемо декілька прикладів в популярних українських медіа.

УНІАН

Впевнені та переконливі експерти в «УНІАНі» попереджають та віщують читачам, яким буде завтра: на сайті створена навіть окрема колонка «Астрологія». Рубрика досить популярна, має понад 300 сторінок із публікаціями.

Зокрема визначним експертом у цьому медіа є таролог Роман Шептицький. В одній із публікацій він робить тривожний прогноз на тиждень.

Масований удар РФ таролог не виключив у середу, 25 січня, в день народження президента України Володимира Зеленського, оскільки «випали досить гострі карти». Четвер Шептицький назвав знаковим днем для України, п’ятниця може бути напружена, а у суботу, за його словами, ворог захоче зібрати «урожай».

Вочевидь, віщування про «напружений день» і «урожай» аж ніяк не надає населенню корисної інформації, радше навпаки заважає обізнаності щодо ситуації в країні: не містить підтвердження представників влади або авторитетних джерел, тобто по факту є фейком.

В УНІАН також є астрологиня й тарологиня Рубіна Цибульська, яка в одній із публікацій вказала на найнебезпечніші регіони України та поділилась списком, де стануться «прильоти»:

Прогнози у цьому матеріалі можуть сприяти хіба що нагнітанню паніки або ж недовіри до влади, що входить у стратегію сумнозвісних російських ІПСО. Цікаво, як мають діяти жителі «особливо небезпечних регіонів». На жаль, астрологиня не надала пропозицій, проте вочевидь створила емоційну напругу у певної категорії читачів.

Подекуди УНІАН публікує матеріали зі словами тарологів, які збігаються з прогнозам російських провидців. Зокрема ті, в яких йдеться, що основні зміни припадуть на 2026 рік. Російські маги стверджують, що саме тоді стануться масштабні зміни, тож все, що від нас залежить – це чекати. Схожі передбачення ширяться й нашим інформаційним простором. І це справді грає на руку росії, як і «прогнози», що в Україні можлива «повторна повномасштабна війна» або пророкування про міста, яким «доведеться виживати». Такий матеріал може викликати хіба що демотивацію та відчуття безнадії.

Окрім УНІАН характерні рубрики використовують й інші медіа, але не всі експлуатують в астрологічних прогнозах тему війни. Подивимося інші приклади.

Obozrevatel

Тут немає дописів прямо пов’язаних з війною. Здебільшого в матеріалах дають передбачення про ваше фінансове майбутнє, як особисте життя зміниться за один день та де знайти кохання.

Факти

Тут теж стосовно війни не віщують, лише щодо успіхів в житті. В одному з ексклюзивних матеріалів ICTV обіцяють певним знакам зодіаку відкриття бізнесу, приплив грошей або ж гарний відпочинок. Проте, якщо ви не потрапляєте до переліку «вдалих» знаків зодіаку на вас чекають «несправедливість та інтриги».

24 канал

Тут є гороскоп окремо для чоловіків, ванни з золота та знаки зодіаку з найкращою пам’яттю. В цьому медіа вам розкажуть, які знаки щасливі, здорові, успішні й винахідливі. Щодня виходить по 2-3 публікації зі списками передбачень для гороскопів. Війни, знову-таки, не торкаються.

ТСН

ТСН притаманні гадання на картах таро, ворожіння та астрологічні передбачення. Воєнні теми зачіпають опосередковано. До прикладу, є ексклюзивні матеріали, які спираються на слова популярного в мас-медіа астролога Влада Росса про різноманітні рішення Путіна  й хто керує замість Путіна, адже «насправді» існує лишень його двійник.

Проте ТСН зазначають, що астрологія, тарологія тощо не є науками і ставлення до них має бути відповідним.

Отже, передбачення залишаються напрочуд популярними в українських медіа. Зазвичай це непретензійні гороскопи про шкідливі стрижки, легкі гроші та впливи ретроградного Меркурія. Та от матеріали, де астрологи, тарологи, віщуни виступають військовими експертами цілком можуть допомагати російським ІПСО сіяти дезінформацію та паніку. Як мінімум, серед тих людей, які у це вірять.

Анна Дмитрів, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка